| irina20 a întrebat:

M-a inselat, l-am iertat, acum ne intelegem extraordinar, e o relatie ideala.Nu pot trece insa peste greseala lui, imi apare in minte tot, lacrimile, noptile nedormite, el cu ea...tot.Il iubesc enorm si sentimentul e reciproc. A trecut mai bine de un an si tot nu pot uita. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| CaptainUnicorn a răspuns:

Si eu am trecut prin asta, si desi majoritatea ar spune ca nu am varsta potrivita sa dau sfaturi in domeniul asta, eu cred ca acum am o relatie puternica, pe care o multime de oameni maturi nu sunt in stare sa o aiba. Cand iti mai vin gandurile astea, incearca sa ti le alungi din minte. Pentru fiecare amintire neplacuta care apare, incearca sa te gandesti la cel putin una frumoasa, petrecuta impreuna. Daca si el te iubeste, sa fii sigura ca regreta enorm ca te-a inselat. Si e pacat sa se piarda relatia ideala despre care zici acum din cauza unor lucruri din trecut. Gandeste-te mai mult la viitorul pe care vrei sa-l ai cu el. In momentul in care ai decis sa-l ierti, ti-ai asumat raspunderea fata de tine de a trece peste ce s-a intamplat. Sper ca ti-am fost de ajutor, si multa bafta >big grin

25 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Poate din acea greseala a invatat multe, a realizat ce insemni pentru el, a inteles ca o greseala de acest fel se plateste scump sau, poate ti-a descoperit slabiciunile si mai tarziu va incerca din nou.Nu ai de unde stii ce-ti ofera viata! Traieste prezentul, fa ce-ti dicteaza inima si niciodata nu vei regreta deciziile tale!

mira
| mira a răspuns:

Iertarea fara uitare nu este deplina.

| anad a răspuns:

Cand iti amintesti de ei impreuna incearca sa iti inchipui cum ar fi viata ta fara el. Nu cred ca nu te-ai speria putin si ar disparea aceste amintiri. De tine depinde sa nu-ti alimentezi aceasta obsesie si sa nu otravesti relatia. Alunga aceste amintiri si rememoreaza acele momente in care erati fericiti si in care iti dovedea ca te iubeste!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se iarta, dar nu se uita niciodata. Daca exista iubire de ambele parti se poate trece peste asta, incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, sunteti impreuna, va iubiti, restul nu mai conteaza.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu voi fi atat de optimista ca si ceilalti, iti voi zice ca vei sta toata viata cu teama ca te-ar putea insela inca o data si nu te vei bucura niciodata pe deplin de relatria voastra. ar trebui sa-ti pui anumite intrebari: de ce te-a inselat? esti sigura ca ii pare rau? ca te iubeste cu adevarat? ca nu se va mai intampla
? ca tu la un momentdat nu vei dori sa te razbuni? sunt o multime de intrebari la care ar trebui sa-ti raspunzi dar sa accepti realiatea, sa nu te inseli singura crezand ca ai "relatia ideala". din fericire eu nu am trecut prin asa ceva, nu cred ca as fi in stare sa-l iert sau sa mai am incredere in el.

soothe
| soothe a răspuns:

Daca te porti asa si gandesti asa, are sa te mai insele. Cand unul inseala sunt amandoi de vina. Deci, sterge cu buretele daca vrei sa il pastrezi, altfel zboara!

| dulcik a răspuns:

Si nici nu o sa uiti acel moment. Daca vrei ca relatia sa mearga treci mai departe. Poate ca atunci cand a gresit a avut un motiv poate lipsea ceva in relatia voastra.Atunci cand ii lipseste ceva cauta in alta parte ceea ce nu primeste, Daca te iubeste si va intelegeti bine nu inteleg dc nu treci mai departe fa un mic efort asa cum ai facut si atunci cand l-ai iertat si ai sa vezi ce bine o sa va mearg. Iar daca tot nu poti sa uiti mai bine va despartiti.

| oracoluldindelphi a răspuns:

Mergeti la un psiholog. Se pot rezolva si relatiile intre cupluri prin metoda asta.
http://oracolul.net

| Lorelai a răspuns:

Stii ca nu a fost bine ca l-ai iertat nu? Eu una nu as fi facut-o, tocmai din frica de anul trece prin ce treci tu acum. Nu trebuia sa il ierti, nu te-a iubit cu adevarat din moment ce a fost cu o alta.crede-ma. Iti va fi foarte greu si nu ai garantia ca nu o va mai face altadata. Daca tu vrei sa stai intr-o relatie ca asta, e problema ta, iti place sa suferi. Nu ti-o spun cu rautate, dar nu te inteleg.

| IsabelaIssa a răspuns:

L-ai iertat doar din vorbe, dar in sufletul tau si in mintea ta nu ai facut asta.incearca sa stai cateva zile departe de el, o saptamana, sa vezi cum iti e, daca chiar il iubesti si te iubeste.majoritatea sfaturilor ce le-am vazut mai jos sunt bune, pentru ca altceva nu prea ai ce face, decat sa incerci sa treci peste asta, sa iti ocupi timpul cu alte chestii cand vezi ca ai ganduri "negre". incet incet o sa poti ierta. succes.

| Christinne a răspuns:

Vrei sa spui ca ai uitat, dar n-ai iertat. Pai, in cazul asta...ai mare grija, ca mai presus de iubirea asta sa nu existe alte sentimente mai putin frumoase. Ai grija sa nu dezvolti o ura, ai grija de relatia voastra, cere-i detalii, poate asta te obsedeaza, cere-i sa iti explice ce are in suflet, doar vorbeste deschis cu elhappy Succes.

| elamit a răspuns:

Nu cred ca mai ai incredere totala in el, mereu gandesti ca daca te va insela iar, si de aici porneste totul, uita ca e cel mai bine. pup

| eduardd a răspuns:

Eu cred ca nu poti uita fiindca esti foarte orgolioasa, iar faptul ca a facut sex cu alta dar te iubeste a fost o scapare de-a lui din diferite motive pe care ar trebui sa le-ntzelegi, si daca nu poti trece cu vederea peste aventura lui inseamna ca nu-l meritzi.

| rex_2081 a răspuns:

Incearca sa te impaci cu tine insati.De uitat n-ai sa uiti niciodata oricat vei incerca si te va durea la fel de mult ca si atunci.Totusi incearca sa nu te mai gandesti la trecut ci numai la viitor.Mult noroc.

| Lilik a răspuns:

Si nici ca vei uita de acum incolo. daca intr-adevar crezi ca locul tau e langa el, atunci treci peste asta de dragul tau si numai al tau. iar de nu, vei trece peste asta, peste el, alaturi de alta persoana. Dar ca sa ierti asa ceva, chiar iti trebuie suflet, mult suflet. depinde ce se afla acum in sufletul tau, daca e si el acolo, sau incet incet simti ca dispare imaginea lui.

| Bubu9110 a răspuns:

Incerca sa te concentrezi pe prezent. Nu dezgropa trecutul. Nu te mai gandi la acele clipe. Orice nelamurire ai avea incearca sa comunici cu partenerul tau.

SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu l-ai iertat. Calugareste-te, sigur nu vei mai fi in situatia sa ierti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai iertat fiindca si tu ai facut la fel, sau ai de gand sa faci si vrei motive si justificari.fistecare cu sufletul lui.fistecare va plati pretul corect.vei vedea. ce sa faci? ce ai de gand.doar nu crezi ca vorbesti numai cu copii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura si unica solutie este ca, in revansa, sa ai si tu o aventura! Nu din pasiune, scurta si planuita perfect, cu eliminarea oricarui risc.Subconstientul tau, caci el se revolta in cele ce spui tu, el nu se lasa domolit de ratiune, el isi cere drepturile, va contrabalansa situatia si te va elibera pe motiv de echitate. Iar daca planul tau se va dovedi stangaci, sau dumnealui va simti ceva, va trebui, tot in revansa, sa-ti acorde iertarea pe care si el a primit-o odinioara.Nimeni si nimic nu-ti poate reda linistea decat sentimentul de egalitate. Parerea unui barbat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La-i iertat dar nu vei putea sa uiti niciodata.Am trait aceeasi experienta ca si tine.Renunta acum cit nu e prea tirziu.Eu am renuntat dupa ce am pierdut totul si am ramas si cu o fetita de opt luni pe care o cresc singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La-i iertat dar nu vei putea sa uiti niciodata.Am trait aceeasi experienta ca si tine.Renunta acum cit nu e prea tirziu.Eu am renuntat dupa ce am pierdut totul si am ramas si cu o fetita de opt luni pe care o cresc singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradevar este groaznic, eu dupa 19 ani de casnicie fericita si perfecta am aflat ca omul care a reprezentat totul pentru mine, jumatatea mea, de o moralitate ireprosabila m-a inseala. Am avut puterea sa stau de vorba cu ea, nu-i cu nimic mai prejos decat mine din punct fizic sau intelectual dar am mers mai departe pentru copilul meu, un adolescent de 17 ani. Oricum de doua luni nu fac altceva decat plang, am slabit, m-am uratit si ma intreb incontinuu - DE CE?, asa ca irina20 totul depinde de sufletul tau, daca il iubesti ramai cu el si nu te mai chinui, toti barbatii inseala cu motiv sau nu

| alma90 a răspuns:

Si eu am trecut prin aceasta experienta, cei drept, nu tocmai placuta..."dar am trecut" l am iubit ffff mult si il mai iubesc, si consider asta acum, cand am uitat tot, ca pe o copilarie de`a lui, un fapt negandit, si mai apoi o parere de rau.Cateodata unii sunt nevoiti sa greseasca ca sa realizeze ce au de fapt, acasa, sau in inima lor. Daca nu poti uita inseamna ca nu esti impacata cu tine, si iar nu e bine...gandeste te la lucrurile frumoase care s au intamplat dupa incident, si daca simti vreo schimbare in bine dupa asta.eu iti doresc sa treci peste, pupici, Alma.happy

| fridda a răspuns:

Insealal si tu, sa stie cum e.De fapt timpul te va ajuta, e nevoi edoar de rabdare.Succes.

| laura_8119 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie,mi se pare fff dificil si eu am trecut peste mult,atatea nopti planse, ma intrebam cu ce gresesc, pentru ca el in perioada aia dadea vina pe mine spunea ca din cauza mea el se comporta asa cu mine si incercam sa ma schimb sa fie bine si mereu dadeam gresi si nu intelegeam de ce? spunea ca am burta ba ca am nu stiu ce vedea numai defecte la mine si doar el le vedea pentru ca eu asa eram si pana atunci...pana am descoperit adevarul nu stiam cum sa reactionez sa plang sa ma stapanesc ca sa ii arat ca nu-mi pasa a fost teribil, nu am mancat saptamani intregi am slabit in 3 saptamani 7 kg si eu am sp ca l-am iertat dar mintea si sufletul meu nu il pot iertasad am crezut in multa lume care m-au facut pe la spate, acum nici nu vreau sa ma priveasca in ochii ii urasc pe toti si al meu intr-adevar s-a schimbat dar acum ma cam lasa rece cateodata il urasc si cateodata simt ca il iubesc, mie sila de toata lumeahappy pe bune