| anonim_4396 a întrebat:

M-am casatorit cu un băiat sau cu un bărbat? Ce să fac?
... Acum 8 luni și ceva am cunoscut pe cineva, el abia ce ieșise dintr-o relație, unde fusese înșelat, unde au avut discuții cu fata aceea, unde încerca să "facă imposibilul" pentru fosta relație, fată pe care a cerut-o în căsătorie. La nici 2 zile după ce s-a despărțit de ea, noi am început să vorbim ca prieteni. Eu îi ridicam moralul, sprijineam să meargă mai departe. La 2 săptămâni după asta, eu cu el m-am văzut si-am început să fim împreună. El îmi spunea că este vindecat de trecut și că este gata de un nou început. La 3 luni după relație, am renunțat la tot și am plecat la el, aveam discuții, la 2 săptămâni după aceea eu am aflat că sunt însărcinată. Am vrut să fac avort, dar m-a convins să-l păstrez, plus mama lui care îmi spunea să-l păstrez că mă va ajuta. La ceva săptămâni după asta, mama lui mi-a reprosat că eu am rămas însărcinată cu un scop și a început să mă jignească, iar el tăcea, nu spunea nimic. Am tăcut am înghițit. Relația noastra a început să scarțâie. După căsătorie, lucrurile au început să se mai amplifice.Ne certăm, mama lui îi bagă în cap numai prostii, el nu se gândește la mine și la copil, tipă la mine când mergem pe stradă, spune că vreau prea mult, vin de la lucru si fac de toate prin casa și el țipă si face dezastru, am primit inelul de logodnă al fostei lui. După ce mama lui mă jignește fără motiv, el îmi spune să-i cer scuze, pentru ca ea să mă jignească încă o dată. Nu mai pot, sunt la 600 km de casă, am renunțat la tot pentru el și el ce face?! De ce? Nu știu ce să fac

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MGEORGESCU a răspuns:

Sfatul meu e sa-ti faci bagajelul si sa vii acasa, pentru ca atata timp cat el ii da crezare doar mamei lui, si tine cont de ceea ce spune ea mai mult decat tine cont de tine si de nevoile tale e clar ca viata ta langa el va fi un chin si banuiesc ca nu-ti doresti o asemenea viata pentru copilul tau. Inteleg ca ti-e greu, ca esti confunza, ca te simti data la o parte, ca esti neglijata etc, poti scapa de un asemenea viitor doar iesind din mediul acela, ramanand acolo risti sa suferi o viata langa un om care nu te iubeste asa cum ar trebui, daca el nu intelege ca familie pentru el esti tu si copilul vostru orice incercare ar veni din partea ta e egala cu zero. Tu ai nevoie de un tata responsabil pentru copilul tau, de un sot care sa fie langa tine in momentele astea deosebite din timpul sarcinii si cele ce vor urma, de un om care sa te respecte si care sa-ti ia apararea impotriva oricui, inclusiv impotriva mamei lui daca e cazul, nu te lasa injosita pentru nimic in lume. Sa nu ajungi sa crezi vreo clipa ca nu o sa iti mai gasesti pe nimeni daca ai un copil, el o binecuvantare in viata ta si trebuie vazut ca atare, undeva exista un om dispus sa te iubeasca cu toate defectele si cu toate nebuniile tale si care poate sa-ti iubeasca si copilul. Intoarce-te acasa, iti va fi greu un timp dar dupa o sa iti fie bine ai sa vezi, ai incredere in tine si nu te lasa rapusa de situatia asta. Tu nu esti datoare sa le suporti jignirile si reprosurile, nu trebuie sa deznadajduiesti niciodata. Sper sa reusesti sa iei lucrurile cu calm, sa te debarasezi de mediul acela toxic si sa iti cresti copilul frumos. Sarcina usoara iti doresc!

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai renuntat acum trage greul cu tine, celalalt om poate te aprecia mai mult. Inca nu e tarziu sa il lasi si sa traiesti singura cu copilu daca il vrei sau sa il lasi lu masa. Opinia mea personala e sa nu te mai complici cu casatoriile si barbatii, un chef aventura ceva rapid merge dar de durata nu mai vezi pe nimeni sa reziste... proprie experienta patita pe pielea mea.

Bula
| Bula a răspuns:

Esti femeie maritata, mama viitorului tau copil.
Soacra-ta il mai are pe fiul sau si nu vrea sa se desparta de "puiul mamii".

Situatia se poate transa doar intr-un fel si hotarata:
Cand sunteti (numiai voi) toti trei, ridici problema:
Tu vei fi mama copilului tau, ca urmare trebuie sa-i iei apararea interesului lui, asa cum si soacra-ta are grija de baiatul ei.
Daca soacra-ta nu accepta ca va fi bunica, atunci e treaba ei! Ea va fi barfita pentru asta, nu tu.
Trebuie sa fii ferma si hotarata in dicutie!

Sotul tau poate sa aleaga intre maica-sa si tine, cu copilul impreuna.
Cine nu vrea sa-si asume rolul, n-are decat sa se retraga, inainte de a dauna copilului (si prin tine e afectat copilul de stresarea ta, in timpul sarcinii).
Ca urmare, fii hotarata si sa-si spuna fiecare pozitia, definitiv.
Daca barbatul tau isi alege mama, atunci te retragi, nasti copilul si bagi divortul pe motiv de ne-apararea intereselor copilului. Daca soacra-ta ti se impotriveste i continuare, pune-i in vedere ca plecati toti impreuna, daca nu inceteaza.

In continuare, tu si cu soacra ta puteti sa discutati calm, prieteneste orice aspect de disensiune.
Este posibil, trebuie doar vointa si spirit diplomatic.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Lucrurile au mers cam departe.
Nu mai poti da timpul inapoi.
Trebuia sa te gandesti de doua ori inainte sa faci un copil cu el.
Ce sa va fac daca sunteti naive,puneti bot si va indragostiti ca niste pustoaice de cine nu trebuie.
Nu sunt de acord cu avortu,e pacat, nu are nici o vina copilu.
Dar asta iti putea schimba viata.
Pastreaza copilul ca te ajut, poftim inca o dovada de naivitate.
Nu mai lasa garda jos daca vezi ca nu ai dreptate, nu stiu cum va puteti injosi asa.
Ai doua variante.
Ori pleci si scapi, sa fie mult mai bine pentru tine.
Ori vorbesti cu el si va mutati impreuna, pote isi mai revine si el.
Pare un fatalau care sta cu mami si asculta de ea si cand o fi batran laughing
Tu decizi, gandeste-te si la tine...

| Violleta2022 a răspuns:

Urca-te in avion sau autocar si intoarce-te acasa, daca nu-i o problema cu parintii tai.
Copilul il poti creste si singura, decat in mediul acela toxic.
Spune-le ca pleci si nu te mai intorci.
Comportamnetul lor fiind total neadecvat chiar si pentru un strain.
Va trebuii sa fii serioasa cand discuti asta, ca sa vada ca nu glumesti si esti dispusa sa-l parasesti pe feciorusu.

| Freya1 a răspuns:

Nu le mai spune nimic, lasa-i asa in prostia lor si tu intre timp cauta cum sa vi acasa. Vorbeste cu neamuri sau prietene care sa te ajute si sa te tina pana vei lua primul salariu.
Chiar daca e greu si ai un copil mic nu e imposibil sa o iei de la capat, decat sa stai sa te complaci intr-o situatie nasoala ce sa iti manance sanatatea si linistea mai bine pleci si te descurci, mai greu dar incerci.
Si eu am facut ceva asemanator tie doar ca eram mult mai mica si nu am facut copii, dar eu nu am rupt niciodata legatura cu ai mei ba chiar veneam cate o saptamana la ei pentru ca nu ai de unde sa stii ce o sa fie exect cum a fost si la mine.Nici eu nu ma intelegeam cu ai lui, si mie imi zicea sa nu ii bag in seama, si el era nepasator si mereu plecat iar cand venea facea dezordine si zbiera si eu am stat 8 ani cu el.Iti spun din proprie experienta ca nu merita, e clar ca nu mai aveti sentimente unu pentru altul si ca te-ai grabit.
O data ce vei veni acasa daca reusesti sa te ajute cineva o sa poti sa ai grija de copil si oricum o sa ceri pensie alimentara neaparat pentru ca e dreptul copilului.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Prostia se plateste. laughing))))

| Lioana a răspuns:

Nu inteleg de ce nu-i trantesti soacrei in fata ca tu ai vrut sa faci avort dar a fost dorinta ei sa pastrezi copilul si tu n-ai facut altceva decat sa-i faci pe plac. Nu fii moale! Apara-ti interesul. Arata-i ca nu are dreptate in privinta ta.
Soacra ta e o femeie cu influenta asupra fiului ei. Castig-o pe soacra de partea ta si atunci te vei intelege bine si cu fiul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pleacă, fă copilul și lasă-l să plătească toată viața

| venividivici2017 a răspuns:

Acum depinde si de ceea ce soacra si sotul tau spun.Nu neaparat, nu ai avea dreptate, dar inainte sa luam o decizie, este bine sa ascultam ce spun si altii. Poate ai avut si tu anumite interese.Iar acum, surpriza! Nu tot ce pare ok trebuie sa fie si perfect!

| MadalinG99 a răspuns:

Renunta la el, poti creste copilul si singura!

| FruttiFresh300 a răspuns:

Renunță la el.
Cum adică sa-ți dea inelul fostei? De atunci i-aș fi dat papucii.
Tu pari mai mult măritată cu soacrata dacă el asculta de maicasa și face tot ce ii zice ea. Un copil poate creste și fără tata.

| ngllllll a răspuns:

Din pacate se vede ca mamele de baieti sunt prea posesive, iar barbatii asculta de mamica. Ei nu au niciun reper moral. Sunt multe cazuri de genul cand mama se baga peste relatie. De obicei tatii sunt mai cu capul pe umeri. Vorbeste cu socrul tau, vezi daca el e de inteles explica-i situatia.
Sfatul meu este sa plecati de urgenta din casa lor si sa stati cu chirie doar voi doi. Spune-i domnului daca nu va mutati singuri, pleci. Daca vezi ca nu se poate si el e violent, renunta la relatie. Pastreaza copilul si gata. Nu poti sta asa, pentru binele copilului si al tau.
Asa a fost si mama. Cand s-a dus in casa la tata, bunica era foarte rea cu ea...desi era bisericoasa chipurile. Vroia sa piarda copilul. Mama i-a zis tatalui sa plece, daca nu ea nu mai sta acolo. Tata a fost de inteles. Au stat singuri intr-o garsoniera, saracie. Nimeni nu i-a ajutat, nimeni. Dar au fost fericiti si acum au trei copii mari, casa mare, respect.
Sper sa fie de inteles sotul. De obicei baiatul este baiatul mamei pana moare. Mergeti la un preot. O sa va zica acelasi lucru. Insa incercati sa faceti totul asa, fara conflict. Iar daca vezi ca el este chiar fara inima fata de tine, pleaca. Pastrezi copilul, ii ceri pensie alimentara si asta e. Daca e chiar asa de facut gramada, nu ai ce face cu omul asta.

| eugeniu2020 a răspuns:

Daca istoria e reala e vai si amar de tine si de viata ta in continuare.
sfatul e sa fugi de el, intoarce-te acasa la parinti si lasa in urma acest imbecil care se comporta urat cu tine.
Nimeni nu are drept sa strige la tine, mai ales persoane straine - ca iubitul sau ce mai e si soacra.
fugi cat mai repede, sa nu suferi!

| P3d1a a răspuns:

Deci la inceput tu ai zis ca vrei sa faci avort iar ambi, inclusiv mama acestui baiat, te-au incurajat sa pastrezi copilul. Iar acum iti reproseaza ca ai avut un interes la mijloc. Fie ai uitat sa mentonezi ceva amanunte, fie sunt ambii nebuni.

In orice situatie, nu vad ce poti face decat divort si fie ii lasi lui custodia daca sunteti ambii de acord, fie il pui sa plateasca pensie alimentara. Ar fi o greseala mare sa stai cu el toata viata daca zici ca isi varsa stresul pe tine asa de devreme in relatie.