| ღMikyღ a întrebat:

sad M-am certat cu mama. I-am facut un martisor pentru 1 martie 2014 si i-am mai facut unul. Pe primul l-a vazut si i-am zis ca il dau pe cel nou, ca sa fie o surpriza. Vine 1 martie si...ii dau al doilea martisor. Ok,totul e ok pana aici. Si ea mi-l ia si pe cel vechi si eu nu am vrut sa il dau si ea s-a suparat pe mine si nu a mai vrut nici un martisor.
Ce credeti? m-am purtat urat incercand sa ii fac o surpriza? Acum nu stiu ce sa fac,ma simt tare prost si mi-e dor de ea. Nu mai e cum era inainte de discutia asta si am incercat sa imi cer iertare dar a zis ca nu imi accepta scuzele. Va rog, cine credeti ca a gresit? Eu ca i-am facut o surpriza noua sau ea ca a vrut si surpriza veche? E un subiect delicat deci va rog sa nu va bateti joc.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai gresit tu ca nu i-ai dat ambele martisoare, desi si le dorea. A fost o rautate gratuita din partea ta, i-ai transmis: iti ajunge unul, nu il meriti si pe celalalt.

| Zenithf a răspuns:

Va inteleg pe amandoua. Tu nu castigi bani multi, asa ca a fost pentru tine un efort mai mare ca sa-i iei doua martisoare. Dar le-ai luat pentru ea pe amandoua, asa ca se cadea sa i le dai pe amandoua. Ar fi mult mai bine pentru voi ca sa va puneti fiecare pentru un moment in papucii celeilalte. Mama ta te-a crescut, a facut sacrificii pentru tine, a facut mancare, ti-a luat imbracaminte, plateste cheltuieli, telefon, etc. pentru tine. Dintre toti cati sunt pe lume, cel mai mult te iubeste mama. Dar si ea poate sa vada ca nu ai facut asta cu intentie, ca ai de dat martisoare si la profesoare, la alte persoane, si ca nu ti-e usor sa scoti bani din punga. Ca una care a facut sacrificii, ar putea sa inteleaga si ea foarte bine asta.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai daca tu ai luat 2 martisoare pentru ea, de ce nu ai lasat-o pe ea sa isi aleaga martisorul? ori puteai sa i le dai pe ambele. oare sa fie suparata numai de la martisor? ori are ceva suparare mai mare? incearca sa o surprinzi cu ceva, cere-i iertare si explica-i ca nu are rost sa fiti certate din cauza unui martisor, pare infantil comportamentul ei.
O zi frumoasa sa aihappy

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa i le dai pe amandoua.Era o zi speciala pentru ea si trebuia sa ii accepti dorinta.Aici tu ai gresit.Doar ambele erau pentru ea, nu? Asa reiese din ce spui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uau cu ce probleme puerila va confruntati, zicic a maica ta nu are mai mult de 10 ani la cum se comporta, macar la tine e scuzabil ca probabil ai doar 10 ani

| anonimg a răspuns:

In chestiunea aceasta amandoua sunteti de vina.
Ea: 1-pentru ca a pastrat ambele martisoare; 2-pentru ca nu ti-a acceptat scuzele.
Tu: pentru ca trebuia sa i-l lasi si pe celalalt daca tot il luase. Nu trebuia sa insisti sa i-l ceri(iei).
Amandoua aveti vinovatie in suflet. Ce-i de facut? Daca ea nu te-a iertat -si ai facut bine ca ti-ai cerut iertare- nu trebuie sa te simti vinovata. Tu ti-ai facut datoria. Dar daca doresti ca sa te intelegi din nou cu mama ta, exista doar o singura solutie. Aceasta este sa te pui pe genunchi si sa ceri ajutorul Tatalui nostru ceresc. Roaga-L in cuvintele tale -in gand sau voce tare- ca El sa intervina in relatia cu mama ta. Poate ca minunea nu se va intampla pe data; te sfatuiesc sa insisti in privinta aceasta, oridecate ori te simti indemnata sa faci lucrul acesta. Nu te da batuta pana cand problema nu va fi rezolvata.

Luca 18

"1. Isus le-a spus o pilda, ca sa le arate ca trebuie sa se roage necurmat si sa nu se lase.

2. El le-a zis: "Intr-o cetate era un judecator care de Dumnezeu nu se temea, si de oameni nu se rusina.

3. In cetatea aceea era si o vaduva care venea des la el si-i zicea: "Fa-mi dreptate in cearta cu parasul meu."

4. Multa vreme n-a voit sa-i faca dreptate. Dar, in urma, si-a zis: "Macar ca de Dumnezeu nu ma tem, si de oameni nu ma rusinez,

5. totusi, pentru ca vaduva aceasta ma tot necajeste, ii voi face dreptate, ca sa nu tot vina sa-mi bata capul."

6. Domnul a adaugat: "Auziti ce zice judecatorul nedrept?

7. Si Dumnezeu nu va face dreptate alesilor Lui care striga zi si noapte catre El, macar ca zaboveste fata de ei?

8. Va spun ca le va face dreptate in curand."
Te sfatuiesc sa NU cauti greseli sau sa dezvinovatesti pe cineva. Lucrurile s-au intamplat cum s-au intamplat, iar acum trebuiesc indreptate. Daca vrei intr-adevar pace in camin si in suflet, atunci o vei gasi doar la Dumnezeu; si staruieste pana cand o vei primi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Trebuia sa le dai pe amandoua, dar te poti revansa de 8 Martie!
Dar tine minte ca o mama NU poate fi suparata pe copilul ei cu adevarat!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Miky,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, chiar că e o situaţie al naibii de delicată, eu zic să fugi de acasă.

| Laura927 a răspuns:

Miky draga,
Nu înțeleg de fapt ce se intampla.
Te poti face mai inteleasa putin happy
Asa poate reuseste cineva sa înțeleagă si sa te ajute pana la urma happy

| ღMikyღ explică (pentru Laura927):

Practic eu i-am facut doua martisoare si ea le-a vrut pe amandoua si eu i l-am dat doar pe primul, ea s-a suparat si acum nu stiu ce sa ma mai fac. sad sunt tare nefericita.

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Hmm...eu cred ca mama ta a vrut si martisorul vechi pentru simplul fapt ca era facut de tine si ca ai muncit pentru a-l confectiona, iar supararea ei se datoreaza faptului ca nu i-ai respectat alegerea de a le lua pe amandoua. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa iti ceri iestare, dar nu clasicul"iarta-ma" ci sa ii spui ca nu ai procedat corect si ca o iubesti!
Succes! Pace!

| ღMikyღ explică:

Multumesc mult pentru răspunsuri. Nu prea exista un raspuns câștigător, toate sunt bune si nu vreau sa se supere nimeni. Am lasat-o o zi, sa se linisteasca si dupa ne-am impacat. Recunosc, am fost ceva capoasa sa zic asa, dar pentru mine era asa : pentru mine era important ca sa îi fac ceva special si sa fie o surpriza. Oricum, a ramas ok si mersi mult pentru comentarii. O zi buna!

| RosyInferno a răspuns:

In primul rand, ea s-a comportat prosteste suparandu-se pentru ca tu voiai sa-i dai un singur martisor si nu pe ambele. Poate voiai sa il dai altei persoane, nu?
Apoi, cred ca si tu ai fost cam incapatanata. De ce nu ai vrut sa i-l dai si pe primul? Adica, nu s-ar fi intamplat nimic. Sau, daca tineai mortis pentru al doilea, puteai sa-i explici ca pentru tine, al doilea martisor este mai important decat primul si te simti stingherita pentru ca ea nu il accepta doar pe cel dat de tine.
Oricum, discuta cu mama ta si, daca sunteti in relatii bune, spune-i ca se comporta prosteste si ca, pana la urma, nu se justifica supararea ei. Si apoi, spune-i si ei, eventual, motivul pentru care nu ai vrut sa i-l dai si pe primul.
Succes! Sper sa fie bine.

| r3flexe a răspuns:

Nu stiu mie mise pare o prostie sa fie suparata pe o asemenea chestie dar daca tot il vrea pe ala de ce nu ileai dat pe ambele din punctul meu de vedere nu are de ce sa fie suparata

| Alexa_Larisa_1997 a răspuns:

Buna, eu cred ca e bine sa o lasi putin sa se linisteasca si dupa sa ii arati ce mult o iubesti cu un semn cumva, si mama mea se supara foarte repede daca intelege ceva gresit si inteleg perfect ce simti, oricum nu iti pierde speranta fiindca e mama si ii va trece.