| lSarcastiquel a întrebat:

M-am saturat de "prieteni".
De ce cand ai incredere, se intampla ceva si iti dau seama ce fel de prieten iti este.
Credeti ca exista notiunea de prieten adevarat?
Dar de un prieten virtual?

Răspuns Câştigător
| AndraRox a răspuns:

In momentul de fata, nu poti avea incredere in nimeni. Aceste persoane pe care avem tendinta sa le numim prieteni nu sunt altceva decat cunostinte cu care vrem sa credem ca ne permitem orice si in care ne dorim sa putem avea incredere. Prietenii vin si pleaca. Acum sunt alaturi de tine, dar atunci cand ai cu adevarat nevoie de ei, dispar. Important este sa stim sa mentinem in permanenta o limita, in sensul ca nu putem avea niciodata incredere maxima intr-o persoana, chiar daca o stim de 1 an sau 10. Poate trece o viata intreaga fara sa cunoastem in totalitate o persoana. In ceea ce priveste "prietenii virtuali", sunt de parere ca ar trebui, pe cat posibil, sa mentinem relatia doar la stadiul de socializare. Este mult pana cand doua persoane pot deveni prietene, si in niciun caz nu este posibil acest lucru virtual. Mai corect este sa apelezi la ajutorul parintilor, au fost si ei candva adolescenti si pot intelege problemele copiilor lor.

| lSarcastiquel explică (pentru AndraRox):

Răspunsul tău, m-a ajutat cel mai mult :* Mulțumesc pentru părere, mi-a fost folositoare.

| AndraRox a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Cu multa placere, ma bucur ca te-am putut ajuta putin :*

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni nu e amigabil doar unele persoane majore care au familie si mai ajuta pe altii.

| William a răspuns:

Exista si prieteni adevarati si prieteni virtuali. Problema ta e ca nu stii sa iti alegi prietenii.

| lSarcastiquel explică (pentru William):

Ai dreptate, eu mi-am ales prietenii, persoane care deși le cunoști de mult timp, în care crezi că găsești încredere, te trădează, când ai cea mai mare nevoie de ei și care uită când la rândul lor, au fost ajutați de tine. Mulțumesc :*.

| milan9 a răspuns:

Prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale:
interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc...

| milan9 a răspuns:

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| lSarcastiquel explică (pentru milan9):

Cam așa e...Mulțumesc pentru răspuns :*.

| danay72 a răspuns:

Exista prieteni adevarati, dar sunt rari si pretiosi.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti, poti gasi articole utile.

| Felys a răspuns:

Fiecare pentru el, prieten este atat timp cat interesele coincid, cand nu mai exista interes se duce si prietenia

| lSarcastiquel explică (pentru Felys):

În zilele noastre, cam așa se întâmplă...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici ceva interesant despre prietenii adevăraţi: http://www.jw.org/......-adevarat/

Cele bune!

| lSarcastiquel explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Mulțumesc mult :*.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Cu plăcere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Foarte frumos ceea ce ai prezentat aici happy
Pacat ca nu exista asfel de persoane....indiferent unde ai cauta... sad sad

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut

Dacă îmi permiţi, aş spune că există dar foarte rar.

Am învăţat ceva foarte important: Lumea este oglinda în care se reflectă personalitatea noastră. Dacă vreau să am prieteni adevăraţi, trebuie în primul rând eu să mă dovedesc un prieten adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu prea exista in zilele noastre cu atat mai putini virtuali!

| lSarcastiquel explică (pentru anonim_4396):

Am ajuns la concluzia, că unii prieteni virtuali, te pot sfătui și asculta, mai bine decât acele persoane cu care umblii zilnic. Mulțumesc de răspuns :*.

| Spe??lGirl a răspuns:

Noi doar avem impresia ca am gasit un prieten ADEVARAT.Si eu credeam asta insa, astazi mi-am dat seama ca nu este asa.Foarte greu gasesti o persoana care sa-ti fie alaturi mereu.

| lSarcastiquel explică (pentru Spe??lGirl):

Așa e și te trădează, fix când crezi că îl cunoști și nu te aștepți...

| GottaBeYou a răspuns:

Nu exista notiunea de prieten. Poti fi fata si avand o prietena ft buna pana la urma iti fura iubitul, poti fi si baiat si prietenul tau cel mai bun iti va fura iubita si tot asa. Au multe feţe si pana la urma binele lor se transforma in raul sau necazul tau... daca ma intelegi. Se poate sa existe un om modificat genetic care sa poata sa-ti fi foarte bun prieten loial si sincer...dar nici in chestia asta nu cred. Sper sa-ti fi fost de ajutor. (funda?)

| lSarcastiquel explică (pentru GottaBeYou):

Mulțumesc pentru răspuns :*.

| mariusika31 a răspuns:

Prietenii adevarati sunt 1 la 1000 se gasesc greu si cand se gasesc se dovedeste ca nici el nu a fost prieten adevarat, sfatul meu fii prieten cu toti pana la un punct adica sa vb cu toti date prietenul lor doar atat sa aiba impresia nimic mai mult, o data sau de mai multe ori mi-am luat-o si eu happy

| lSarcastiquel explică (pentru mariusika31):

Așa este, mai bine să fi prieten cu toți, dar nu să-ți pui toată încrederea în ei, mulțumesc :*.

| JeZeNNN a răspuns:

Nu ai sa vezi niciodata un prieten adevarat sincer sa iti spun cunosc prieteni virtuali care ma sfatuiesc nu ma lasa la greu si ma inteleg super bine cu ei in schimb cei cu care umbli zi de zi stiu oar sa profite oh go on

| lSarcastiquel explică (pentru JeZeNNN):

Ai dreptate, așa și eu, am găsit prieteni virtuali care sunt mai de încredere decât cei cu care stai, vorbești zilnic (unii).

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Exista,sunt oameni care iti sun alaturi si te sprijina chiar daca nu te cunosc....intr-un fel...trist.......un necunoscut sa-ti fie mai aproape decat "prietenii" pe care ii cunosti, face to face.Dar depinde...

| Ionut12345678910 a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaste. Vorba ROMANEASCA. Daca ai un prieten/a inventeaza ceva, cere-i ajutorul intr-o situatie m-ai dificila, si vezi daca te ajuta! Oameni adevarati, cinstiti sunt, dar trebuie sa-i cauti. La fel cum te duci sa-ti cumperi haine, si cauti ceva frumos, asa si in viata cu prietenii, cauti, si apoi ii testezi!

| lSarcastiquel explică (pentru Ionut12345678910):

Ai dreptate, mulțumesc pentru sfat :*.