| UserName250000 a întrebat:

M-am săturat de tatăl meu. La fiecare doua luni așa este. De fiecare dată când uit o farfurie spălată, se supără in draci ăsta. Sa se supere pe altcineva, pe mine și pe mama mea nu. Acum doua luni a fost aproape un divorț, de exemplu mama mea după ce a mâncat i s-a făcut rău și pe urmă tatăl meu era să îi arunce cu farfuria în cap. A urmat o cearta cum nu a fost niciodată în 24 de ani de când sunt ei împreună. Păi nu se poate așa măi, eu eram răcit mort atunci, nu aveam covid, dar nici eu nu aveam chef. Ce pot sa fac cu ăsta? Nu îl interesează dacă sunt plin, nu mă simt deloc bine sau sunt leșinat, el vrea sa spăl farfuria că el nu știe dragul de tată. Fără răspunsuri de genul "da spală tu" "e normal"

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-ar face armata obligatorie (ca inainte), ar trebui sa speli vesela dupa sute de persoane + sa faci curat in dormitoare, bai si in alte parti.
Iar daca ai fi gresit /uitat undeva, atunci ar urma sanctiunile disciplinare, pe care nu le-ai uita toata viata!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să faci cu ăsta ceva. Să îl respecți ca pe acela care te-a adus la viață. Cu asta să începi. Din acest respect va rezulta restul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, foarte mare problema...
Cati ani ai?

| Yuoia a răspuns:

"Sa se supere pe altcineva, pe mine și pe mama mea nu."
Dar de ce? Altcineva e vinovat pentru ce se intampla la voi in casa?
Ma tem ca nici tu nu vei fi un sot si un tata bun. Vei fi mai rau decat tatal tau. Mai revizuieste-te!

| laSoledad a răspuns:

Vai, cate fite faci, mai rau ca o fata.

| Onisim10 a răspuns (pentru laSoledad):

Lasal ma, da ce ai daca are o viata rea, nu e vina lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muta-te singur in alt oras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legamantul pe care l-au facut mamica si taticul tau trebuie sa il respecte cu sfintenie, altfel nu mai e legamant, si acela prin "la bine si rau".
Responsabilitatile din cadrul familie se împarte în mod egal sigur.Asta trebuie sa stie tatal numaidecat.
Ex.În familia mea fiecare membru îsi spala farfuria lui/ei dupa ce papa de la masa.
Asa e frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu îl interesează dacă sunt plin, nu mă simt deloc bine sau sunt leșinat, el vrea sa spăl farfuria că el"
Alea 30 de secunde cat iti ia sa speli farfuria trebuie sa fie o tortura, nu-i asa? sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tot ce poti sa vrei in situatia aia e sa fi lasat in pace, si nu esti in stare sa gandesti la o altfel de viata care n-o experimentezi momentan. Si cu vorba nu se poate schimba omul, trebuie sa ii dai posibilitatile.
Deci cred ca solutia este sa ne "pierdem" (abandonam) toti **** tatii care se comporta in asemenea hal. Si sa acceptam faptul ca dumnezeu n-a vrut ca "noi" sa il avem pe "tata" in vietile noastre. Pentru unii, "tata" poate fi doar un dusman care mananca zilele. Si ai de ales, sa-l suporti pe tata sau sa fugi de el.

| Michaeel a răspuns:

Poate vine si el nervos de la servici sau are problemele lui, nu justifica faptul ca te-a certat din cauza unei farfurii nespălate dar totuși....Ai putea sa vorbești problema asta cu mama ta, poate ea va discuta mai apoi cu tatăl. Poate voia sa te învețe o lecție, nu va fi toată viata cineva sa spele vasele si poate se gândea asa te învață sa ai grija de tine.Nu are cum sa nu ii pese de tine, orice părinte își iubește copilul.Asa mai sunt căsniciile, cu certuri si scandaluri, mai este cate una care sa fie cat pe aci de divorț, dar na, daca ei considera ca nu mai pot trăii unul cu celalalt se vor separa si măcar nu va mai trebui sa il agreezi pe tatăl tău.

| morfeo a răspuns:

Muta-te singur daca nu mai rezisti. Te duci la munca, faci rata 30 ani la casa si ai rezolvat problema. El e stapanul casei si familiei deci isi permite sa faca tarantele

| Onisim10 a răspuns:

Poti mai intai sa incerci sa ii faci mereu pe plac, tot se va vedea o schimbare, iar daca tot persista in asa ceva, du-te in alt oras.

| dnd979797 a răspuns:

E greu cu el dar mai greu ți-ar fi fără el crede-mă

| Ionuț7452 a răspuns:

Dacă te tot bate la cap du-te în Anglia găsește un job bun și-n în 4 sau 5 ani strângi vreo 70000 de lire sterline și îți iei un apartament și o mașină

| Onisim10 a răspuns (pentru Ionuț7452):

Dar la ce meserie te referi, ca 70000 de lire sterline...se fac foarte greu, mai ales intr-un timp asa de scurt.

| Ionuț7452 a răspuns (pentru Onisim10):

Operator CNC Mașini comandă numerică salariu 7000 de lire iar un meseriaș bun face și 10000