| Diance a întrebat:

Maica-mea nu are incredere in mine. Chestia asta imi cam reduce si mie increderea de sine. Am incercat sa vorbesc cu ea si imi zice ca doar ma victimizez. Imi e imposibil sa ma vorbesc iar cu ea. Ce pot face?
Si nu, nu am facut nu stiu ce idiotienie si am mintit-o.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Mama ta nu are incredere in tine datorita faptului ca nici ea nu are incredere in ea insasi; ori si-a pus increderea in oameni, si cum este si normal, a fost dezamagita. (E bine sa ne punem increderea in oameni, dar sunt unii care se sprijina cu totul pe oameni ca si cum acestia ar fi dumnezei; si nu sunt).

Sunt unii parinti care nu stiu cum sa-si castige copii. Si daca nu stiu cum sa le castige inimile, atunci ii pierd pe copii.
NU te grabi sa o judeci pe mama ta, si nici sa nu o urasti.
As putea spune ca sa lasi timpul sa rezolve problema; dar eu spun ca sa-L rogi pe Dumnezeu sa rezolve problema. Pentru ca daca lasi timpul, oamenii intra in mormant fara sa fi imbratisat vreodata pe copii lor. Intelege ce-ti spun: Dumnezeu iti va oferi circumstante(imprejurari) pentru ca sa-i poti castiga increderea mamei tale. El va iubeste pe amandoua.

11 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Sti care-i frumusetea vietii pe Planeta Pamant? ca poti sa faci absolut tot ce vrei, absolut tot. Insa in momentul in care ajungi sa constientizezi idea asta vei avea si un nivel de constiinta ce tinde spre armonie, armonie cu toate fiintele din jur incluzand-o pe mama ta. Daca ea zice ca te victimizezi, doar respira si fa ce simti, arata ca esti stapana pe tine, e vorba doar de alegere si atitudine. Atunci cand cineva face ce simte cu atitudine indiferent de ce face, lumea vede altfel, daca te uiti si in povestile mafiei italiene sau eu stiu ce alte povesti, "pesonaje negative" sunt apreciate si chiar placute.

| Violleta2022 a răspuns:

Te mai intrebi de ce nu are incredere in tine, atata vreme cat iti minti mama, sau nu esti inca constienta de gravitatea faptei tale?
Eu nu mi-am batut niciodata copii pentru ca au spart sau stricat ceva, dar i-am batut bine, cand m-au mintit.
Asa ca, pot intelege de ce mama ta nu mai are incredere in tine.
Ce poti face?
Sa mergi sa-ti ceri iertare mamei pentru minciunile spuse, si sa-i demosterzi ca de azi inainte nu mai minti.

| Diance explică (pentru Violleta2022):

Banuiesc ca nu ai fost atenta la intrebare. Am zis ca nu i-am ascuns nimic. Normal ca nu mai puneam intrebarea daca stiam ca am mintit-o.

| Enki a răspuns:

Parintii vor fi mereu complicati, nici noi nu-i putem intelege pe ei si nici invers.Doar las-o, daca vezi ca oricat ai incerca e la fel.Si n-ar trebui sa iti pierzi increderea in tine doar pentru asta.Ea are alt tip de gandire si poate crede ca ii ascunzi ceva.Parintii ar vrea sa stie absolut totul uneori.
Demonstreaza-i pe cat posibil ca esti de incredere.

| qest11 a răspuns:

Asta se intampla la mai multe case. Acest fapt este legat de o foarte mare incredere a parintilor in ei si mai putin in copii lor. Nu te descuraja. In viata e ca si pe sosea, mai un deal, o curba...nu e totul drept. Nu te mai "victimiza" si o sa te intrebe intr-o zi ce ai patit. Evita educatia/sfaturile prietenilor, ca nu sunt bune. Ai sa cresti mare, si intr-o zi, ai sa te casatoresti, iar sotul tau, pe care il vei alege tu, va avea incredere in tine, dupa care vei avea ocazia sa ai incredere in copii tai, insa nu chiar infinita. In copii chiar daca nu ai incredere, trebuie sa le mai dai uneori impresia ca ai.

| Inceputul a răspuns:

Incearca sa o impresionezi cu ceva?!

| Diance explică (pentru Inceputul):

Mersi. O sa incerc?!

| Inceputul a răspuns (pentru Diance):

Eu zic ca trebuie sa vorbesti cu ea, adica intreab-o de ce are aceasta parere si ce ai putea face sa ii schimbi parerea. Asta se intampla la multe persoane dar poti rezolva problema discutand cu mama ta.

| Alin_Mihai_1999 a răspuns:

Arata-i facand sarcini suplimentare(gen sa faci piata fara sa te intrebe) si o sa vada ca poti sa faci multe lucruri de unul singur, plus ca o mai si o ajuti cu treburile, deci o sa-i castigi incredere