| anonim_4396 a întrebat:

Mama iubitului meu e nebuna rau ma jur! Il obliga pe copil sa mearga in Italia la ea 2 saptamani iar el nu vrea! Suporta caldura(n-au aer conditionat), plictiseala(nu are calculator iar netul ii e limitat), nu cunoaste pe nimeni. Stiu cum e ca am fost si eu anii trecuti si m-am plictisit toata ziua in casa.Plus ca parintii lui lucreaza pana la 3-4 si pana la ora aia stateam in casa ca nu stiam sa mergem singuri la mare sau altundeva.
Si maica-sa il ataca la sentiment ca din cauza mea nu merge si cacaturi de genu(mama sa momentan e in Romania ca a venit sa l ajute cu bacul etc), zice ca nu ii mai da bani de cheltuiala, decat facultate,drum, mancare.
E suparata pe mine din motivul asta si totodata cele 2 motive cu increderea mentionate in intrebarea mea anterioara.Noi doua obisnuiam sa ne intelegem super bine insa de un timp de abia ma saluta cand merg la el asa ca am ales sa nu mai merg deloc pana pleaca ea.
Inteleg ca e tanara dar are frate niste crize cateodata de nu gandeste rational.

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te si tu cu el si iesiti in timpul zilei, va plimbati etc. Si ce daca nu stiti sa ajungeti la plaja? Invatati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gandeste foarte rational. E absolut ceva normal ca parintii sa vrea sa petreaca timp cu copilul lor... asta in general, mai ales insa atunci cand se vad de cateva ori pe an. E absolut normal ce se intampla nu e femeia nici irationala si nici nebuna. Si ala nu moare doua saptamani fara pasarica.

| 2EXA a răspuns (pentru suntserios):

Da el nu vrea sa mearga si il obloga si santajeaza. Asa ceva nu se face. Ar trebui sa si puna ea un semn de intrebare de ce nu vrea copilul ei sa petreaca timp cu ea?

| suntserios a răspuns (pentru 2EXA):

Pai si a pus un semn de intrebare... si a gasit raspunsul ca problema ai fi tu... si cam asa imi pare si mie la ce atitudine ai afisat fata de problema.

| Freya1 a răspuns:

Poate ar trebui sa vorbesti si tu cu el si poate sa il convingi macar alea 2 saptamani sa mearga ca nu e o tragdie.
Poate sa faca si alte lucuri in afara de a sta pe interent, plus de asta ati avea si voi timp sa va fie dor unul de altul si sa va reamprospatati relatia.Sau poate o convinge pe mama lui si te iau si pe tine ca oricum poate doar atata o vezi si dupa iar nu mai dai fata cu ea un an.

| 2EXA a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu vreau sa merg ca nu am de ce. E normal sa vrei sa petreci timpul cu copilul tau da nu e normal sa il santajezi si sa arunci vina pe tot ce prinzi. Daca baiatu' nu vrea sa petreaca timp cu ea e ptc a realizat si el ca doar aruncandu-i bani in loc de un sfat sau o imbratisare calda la nevoie, nu l ajuta si nu l face sa se apropie de ea. Si asa e in cazul tuturor mamelor care isi intretin copiii la distanta, insa aceasta este o consecinta pe care ti-o asumi, ca mama, indiferent ca iti convine sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru 2EXA):

Deci problema chiar ești tu.

| Freya1 a răspuns (pentru 2EXA):

Eu nu m-am inteles in fosta relatie cu neamurile lui, iar in actuala nu ii cunosc inca deci te inteleg de ce nu vrei tu sa mergi.Dar poti sa il sfatuiesti sa se duca el sa vezi exact ce zice ca poate se gandeste sa nu mearga ca te superi tu, iar daca nici asa nu vrea asta e nu merge.
Nu e ok sa santajezi copilul si nici sa acuzi pe altcineva fara sa vorbesti cu acea persoana daca are vreo problema cu plecarea lui dar nah, asa sunt mamele.El e caz fericit sa vezi la mine cum e mama.

| BlackRose03 a răspuns:

Scorpie...imi pare rau de mama baiatului ca fiul ei, care este si el un prost s-a indragostit de tine.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Scorpie... disperatã pentru atentie sunã mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Scorpie... îi faci un compliment.
DISPERATÃ, pentru atentie sunã mai bine.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooo da, scuze, ...ai dreptate, am fost prea blanda, dar pana si disperata e prea putin spus ca sa-i descrie actiunile.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Sunt fel si fel de cazuri, la prima impresie am crezut cã este drama a doua Mame, ea fiind vitregã. Prietenã nici pe departe. E drãgãstoasã ce stim noihee heedar si scârboasã intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o dobitoacă că vrea și ea să stea cu fisu o dată pe an mai mult timp...

| 90210 a răspuns:

Trebuie sa dea un examen important acum. Trebuie sa ai si tu rabdare pentru ca se vor linisti lucrurile.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Este cam egoista. Îl vrea doar pentru ea și nici măcar nu tine cont de ceea ce își dorește el. Propune i sa mergeți împreuna in Italia. Așa vei împăca și capra și varza.

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Vrea doar sa petreaca mai mult timp cu fiul ei. Incearca si tu sa il convingi sa mearga 2 saptamani in Italia cu mama lui. Nu mori fara el 14 zilewinking

| ThePurificator a răspuns:

La situații de genul asta, trebuie găsit un compromis de ambele părți, pentru că până la urmă urmei, trebuie sa petrecem timp și cu părinții noștrii, fie că vrem fie că nu vrem, pentru că mai târziu, o sa regretăm daca nu am făcut-o. 2 săptămâni nu e foarte mult, mai ales că e vacanță. Fii înțelegătoare, și trimite-l sa se plictisească împreună cu maica-sa

| 2EXA a răspuns (pentru ThePurificator):

Da stiu si sunt okay dar femeia a dat vina pe mine ca eu is egoista si a aruncat tot impotriva mea iar eu nu am facut nimic happy