| OpreaAdita a întrebat:

Mama ma face salbatic. Nu inteleg de ce...
Vara trecuta ieseam in fiecare zi pana pe la 12 noaptea si iarna asta abia daca ma mai duc la magazin (in afara scolii). Iarna asta am stat mai mult in camera mea pentru ca nu voiam s-o deranjez pe surioara mea de 1 an... Acum cand vreau sa stau cu surioara mea sau sa vorbesc cu mama mea, ea tipa la mine si ma face salbatic...
Ce sa fac? M-am saturat sa imi spuna asa...

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Surioara are nevoie de tine să te vadă că faci parte și tu din familie, chiar acum la un an. Iar dacă nu ești răcit și ieși afară la o plimbare asta ajută la sănătate. Să nu o iei de rău pe mama, mai greșesc și părinții în aprecieri și declarații, sunt și ei oameni...

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Posibil ca maica-ta sa sufere putin cu nervii dupa nastere. E greu sa ai grija de un bebelus. Implica foarte mult stress, foarte multa oboseala si de cele mai multe ori ai nervii intinsi la maxim. Vorbeste cu ea si spune-i ca, in caz ca a uitat, mai are un copil care are nevoie de afectiune din partea ei. Spune-i tot ce simti.

| Crackman a răspuns:

Vezi tu de viata ta.
Nu iti bate capul, ai devenit copilul 2 in familie

| theforceofgood a răspuns:

Crezi că o interesează pe ea cum te simți, starea ta morală. Eu zic că nu. Chiar dacă face acest lucru involuntar fără să vrea, pe ea o va interesa doar starea ei de bine sau cel mult starea ei de bine, adică o interesează cel mai mult propria ei persoană. Atât timp cât te știe în siguranță, nu o va mai interesa starea ta de bine, ci mai mult pe a ei și de aceea î-și și permite să aibă acele stări de decărcare a nervozității. Atâta timp cât va sti ca are autoritate asupra altora, adică a ta, va profita voluntar sau invonluntar de această stare. Nu cred a fost educată și învățată că nu este bine și nici moral să facă asa ceva.
Te rog să reții aceste lucruri și să nu faci și tu aceleiași greseli în viitor!
Explicăi mamei tale tot ceea ce am scris eu mai sus.

| Andry01 a răspuns:

Cati ani ai? Eu as zice sa o iei la o discutie serioasa pe mama ta si sa ii spui ce simti si cum te simti. La fel si ea. E posibil sa aiba o perioada mai dificila, mai stresanta, poate de la job, sau o alta problema, si nu isi da seama ce face. Nu cred ca vrea sa te raneasca. Incearca sa vorbesti cu ea. Vezi si tu cum e mai bine : sa vorbiti doar voi doi ori sa mai ai pe cineva care stie problema ta ( de exemplu o bunica, cu care sa poti vorbi inainte si care sa o poata face pe mama sa inteleaga unde greseste ).

| xAndreas11 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, sa-i explici ca esti baiat cumsecade si ca situatia a explodat putin. Ai uitat sa mentionezi si ce varsta ai... daca ai 14 ani si iesi pana tarziu e de asteptat. daca ai 18-19 sau peste tot rau e laughing Mai incearca sa o ajuti, inghite chiar daca tipa, ajut-o, sa vada ca te implici. si o sa si schimbe ea parerea.