| otypisik a întrebat:

Sper ca veti avea rabdare sa cititi toate aceste anduri dar am mare nevoie de ajutor plis ajutati-ma cumva! problema mea este ca mama nu ma intelege mereu si ca nu reusesc sa ma inteleg cu ea ca cu "cea mai buna prietena" cum ar trebui. in fiecare zi ma tot cert cu ea si nu are nici cine sa-mi ia apararea ca tatal meu e plecat in italia de cand aveam 3 ani si eu nu stiu cum e sa ai un tata. eu am 13 ani si cand plec pe afara de ex si stau mai mult(pentru ca sunt cu foarte multe prietene pe afara, inclusiv ana, cea mai cuminte fata, ea nu intelege ca sunt in siguranta si ca eu doar vorbesc cu ele si ne simtim bine, uneori chiar vine dupa mine sa ma ia in casa si devreme) i-am explicat ca nu e nimic rau in a sta pe afara pana la 10-10 si ceva cu prietenele mele.si ca ma enerveaza sa vina dupa mine ca alti parinti nu o fac. cat despre stilul in care ma aranjez. parerea mea este ca nu are de ce sa o intereseze pe ea cum ma arenjez eu, desigur, ca nu trebuie sa plec din casa cine stie cum, ca n-as face asta, dar de ex uneori imi place sa imi fac parul intr-un stil mai "emo" pentru ca imi place nu inteleg ce e rau in asta e doar o coafura! ea zice ca o s ajung sa ma sinucid daca imi mai ac parul asalaughing e absurd. nu pot comenta la ea sau sa imi exprim parerea pentru ca ma plesneste si tipa la mine. eu tac mereu si m-am saturat ca daca as "comenta" si eu putin la ea am ajunge amandoua in spital. pur si simplu nu o mai suport, cred ca daca il aveam pe tata langa mine era mult mai bine. va rog dati-mi niste sfaturi cum sa o "imblanzesc" ca mi se pare foarte exagerata! aa, sa nu uit, in weekenduri, sunt mereu plecata afaraca am ajuns sa nu ii mai suport prezenta ma urmareste mereu tot ce fac, iar culmea aseara a stat langa mine ispre ca sa ma vada cum imi strang parul doar ca sa ma duc pana la magazin! e super exagerata ma simt sufocata nu stiu ce sa m, ai fac!

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Deh, a aflat si romanul nostru de termenul emo si acum tot ce e mai iesit din comun, coafura mai ciudata, mult negru, tot e catalogat ca "emo".
Ai spus ca tatal tau e plecat si esti doar tu cu ea, probabil realizeaza ca esti la o varsta mai delicata si ii e frica sa nu te scape din mana, ca sa zic asa, avand in vedere ca momentan te creste singura.Totusi e mult prea exagerata! Vine dupa tine cand stai mai mult afara? Mi se pare corect daca e ora 10-11 noaptea si tu tot afara esti.
Multi parinti gresesc foarte mult in legatura cu copii lor atunci cand cred ca daca "fac armata " cu ei si ii tin din scurt, atunci or sa fie mai in siguranta si mai ascultatori, inloc sa incerce sa fie apropiati de ei.
Una e sa ridice tonul la tine sa comenteze ca nu-i convine aia si ailalta si alta e sa iti spuna cu un glas linistit ceva de genul "te inteleg, dar totusi ce parere ai si de varianta mea?"

9 răspunsuri:
| luana1 a răspuns:

La varsta ta, desigur ca multe actiuni ale mamei tale nu ai cum sa le intelegi.Pe de alta parte, din cate ai povestit, este evident ca intre voi doua nu exista comunicare.Este limpede ca ea indica si nu asculta, iar tu, data fiind varsta ta, vrei sa faci lucruri adecvate acestei varste.Propune-i sa accepte sa o inviti la tine acasa pe una din prietenele tale pentru ca in felul acesta va intelege mediul si anturajul pe care il ai. Ea nu are incredere in tine si in ceea ce faci, dar intelege ca asta nu se datoreaza neaparat faptului ca ai fi facut ceva rau.Probabil isi manifesta iubirea fata de tine intr-un mod prea protectiv si nu vrea sa ti se intamlpe si tie ceea ce li se intampla multora din jurul ei.

| only me a răspuns:

Wowstraight face... explica'i situatia si incercati sa vorbiti. e cea mai buna metoda, si incearca totusi sa nu mai stai pana la 10 afara pentru ca poate pentru ea este prea mult.
Cel mai bine este sa vorbesti deschis cu ea pe acest subiect.winking

| alexxy_8614 a răspuns:

Poi e dificil de ex cand stai in casa intrebare pe mama ta cum ar vrea s iti prinzi parul sau ziii s iti prinda parul s stai cu el asa prin casa. cand vrei s iesi fara te duci o intrebi e bine cum m-am imbracat cm m-am aranjat si daca zice nu o asc ca s ii dai satisfactie daca te imbraca urat ii zici si u ca nu poti iesi asa pentru ca nu'i la moda si incerci s ii mai dai satisfactie nu mereu dar macar sa se simta ca are impunere asupra ta... iar daca vrei s stai mai mult afara o inttrebi pan' la ce ora pot sta si daca zice mai putin o rogi s te lase un pic mai mult...prezinta'i pe prietenele tale. Chestiile care ti le-am zis acu nu trebuie s le faci pentru totdeauna ci putin ca s ii dai satisfactie. Mai vb si cu tatal tau la telefon si rogal s discute cu mama ta pentru a te lasa putin mai libera ca totusi esti adolescenta

| Alexa_8596 a răspuns:

Doamnelaughing SI tata e plecat de 7 ani jum-8 love struck eu ma inteleg bine cu mama...Ma duc in parc seara pe la opt cu prietenele s cu mamelel orlove struck pan la 11 jum.love struck stau afara pan la 11 jum love struck uneori love struck. Pot sa iti zic sa o acceptsi asa cum e si nuò mai baga in seama. Explicaì ca stai afara.Nu vine un hots, sa te ia laughing Zi sa stea linistita pentru ca nu e nimic absurd in asta.Cum o lasa pe fata aceea |Ana, afara. Poate sa te lase si pe tine.Sau ma insel laughing? Desi. zi ca iti duci telefonul in caz de ceva si nu o sa mai fie asa stresata si ingrijorata.Eu nu`n teleg.nu are geam sa se uite pegeam ce facilaughing? Doamne.In momentul in care te vede acolo inseamna ca nu te-a furat nimeni. Nu happy?

Sper sa te ajute sfatu si sa ii explici ca nu mai esti un bebelushwinking

Funda happy?

| kayla a răspuns:

Mama mea ma lasa atat timp cat stie ca am telefonul la mine, poate daca ai suna-o ca inatarzii nu si-ar mai face atatea griji si sa vina dupa tine. legat de par ai putea spune ca sa iti place si ca o frizura nu te face dintrodata "emo". poate ar trebui sa incerci si alte stiluri sa vezi care iti vine mai bine. Poate mama ta crede ca nu o asculti sau nu se poate impune in fata ta si de aceea tipa. incearca sai dai motive sa aiba incredere in tine ca esti mare si te poti descurca spune-i ca daca ti se intampla ceva o sa o suni si sa nusi faca griji.pentru monent ca sa va imprieteniti ai putea sa nu mai"comentezi " asa mult spuneti in gand ce ai de spus. crede-ma cateodata chiar mergelaughing oki sper ca iti sunt de folos sfaturile:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o cunostinta de-a mea, a vrut sa fie libera la 13 ani, s-a apucat de fumat de baut si de fu...git.si acum are un copil pe care l-a adus la mama ei sa-l creasca, mama ei care nu o lasa afara la 10 noaptea iar ea e tot libera, sa faca ce vrea si chiar face, cand cu unul cand cu altul. iar masa ii creste copilul si tot rea si al dracul; ui, ca de cate ori vine pe la ea, ii da cate un pui din frigider, sa aiba ce manca, si cate un ban acolo de tigari si de cafea.pai numai atat? la 13 ani santeti mari, nici puf nu aveti dar vreti sa luati decizii.va imbracati ca niste toape sa va vada cocalarii, si sa va bage-n seama.maaaaama ce cooool.si dupa ce va baaaaga, in seama... goodby. iar voi, la mamica cea rea si al dracului.ca doar asta e treaba mamelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur, ca si tatal este de acord cu mama. Daca nu ai axagera atat nu te-ai mai simtit sufocata si nici mama ta atacata, de crizele tale fara rost. Dupa cum scrii, despre mama ta se vede ca ai un comportament aiurea pentru varsta ta. Daca ti se intampla ceva, singura care o sa fie langa tine va fi mama ta, si nu noi, care ne dam cu parerea, fara sa ne implicam, si nu am avea de ce. Sfaturile sa ti le dea mama ta, nu nopi te-am crezut, nu noi ti-am dat sa mananci, nu noi iti dam bani de buzunar si de tzoale, nu noi am avut grija de tine cand ai fost mica. Ce libertate vrei sa ai, poate ar fi bine ca libertatea asta pe care o ai sa o folosesti spre binele tau, sa rfii o fata ajutatoare in casa, sa inveti bine si apoi sa vezi ca mama ta va fi mandra de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla frecvent ca la aceasta varsta sa fie conflicte de pareri intre copii si parinti.
Pe de o parte tu, care punand mai presus timpul petrecut cu prietenele decat intelegerea cu mama, te raportezi la situatia prietenelor tale (care e alta decat situatia ta), nu intelegi care sunt pretentiile mamei tale de la tine...
Pe da alta parte mama ta care munceste si pentru tine si fireste are anumite asteptari si pretentii de la tine.
Tu trebuie sa stii ca prieteniile sunt trecatoare dar parintii iti sunt mereu alaturi, ar trebui sa aloci timp persoanelor sau activitatilor in functie de importanta pe care o au, ar trebui sa afli care sunt pretentiile mamei tale de la tine (fie isi doreste sa o mai si ajuti, fie doar sa fie in preajma ta, fiind doar voi doua, fie vrea ceva pentru viitorul tau si ar vrea sa inveti ceva in timp ce stai afara). Vei putea afla toate astea doar incercand sa va petreceti timp impreuna, poate desfasurand activitati comune.
Si mama ta ar trebui sa faca ceva in sensul asta insa daca tot ai fost tu cea interesata de intelegarea cu ea, vei putea face pasi marunti spre ea, va veni de la sine si ea spre tine. Ai putea sa o intrebi ce face, sa afli cu ce ii poti fi de ajutor (parintii nu spun copiilor ca le este greu sa-i creasca pentru ca acestia sa nu se simta o povara, insa nu le e usor), vorbeste-i despre tine (ce faci, ce planuri ai) etc
NU UITA: parintii daruiesc din suflet tot ce au mai bun, am putea si noi copiii sa le daruim clipe minunate ca sa simta ca nu muncesc degeaba.
Ti-am spus toate astea in calitate de copil care a ajuns sa se intretina singur si astfel sa aprecieze efortul fara margini al parintilor pentru copilul lor.

| didi_6831 a răspuns:

Poate ca se comporta asa pentru ca este constienta de faptul ca tatal tau nu este langa voi si vrea sa se ocupe cat mai mult de tine, sa nu ajungi.thinking
--Cea mai buna solutie e sa stai macar un pic de vorba cu ea.TREBUIE.Zi ca o intelegi, ca ii esti alaturi, chiar daca tatal lipseste o sa fie bine, o sa va ajutati si o sa va intelegeti.
Daca vezi ca nu poti asa incearca sa faci tu primul pas. Ajut`o cand are nevoie de ceva! Fa ce spune! Orice ar zice ea tu nu comenta, taci si fa ce zice! Cu toate astea arata`i afectiune! Asta pana cand reusiti sa vorbiti iar dupa lucrurile se vor intampla cum vrei tu si normal.Bine.trebuie sa vrei pentru ca la un moment dat ea ori se va simti prost sau nah...si se va stradui si ea sa va intelegeti ori va vedea ca nu e singura, ca esti 'cooperativa'ca iti doresti ca totul sa fie bine, si asa va fi.
Despre iesirile afara, poti sta cu o ora mai putin sau iti poti spune si despre asta.Nu ti se intample nimic in fata blocuui cu mai multi prieteni.
Calmm si Multa multa rabdare!
Sper sa rezolvi situatia:*!