| otypisik a întrebat:

Sper ca veti avea rabdare sa cititi toate aceste anduri dar am mare nevoie de ajutor plis ajutati-ma cumva! problema mea este ca mama nu ma intelege mereu si ca nu reusesc sa ma inteleg cu ea ca cu "cea mai buna prietena" cum ar trebui. In fiecare zi ma tot cert cu ea si nu are nici cine sa-mi ia apararea ca tatal meu e plecat in italia de cand aveam 3 ani si eu nu stiu cum e sa ai un tata. Eu am 13 ani si cand plec pe afara de ex si stau mai mult(pentru ca sunt cu foarte multe prietene pe afara, inclusiv ana, cea mai cuminte fata, ea nu intelege ca sunt in siguranta si ca eu doar vorbesc cu ele si ne simtim bine, uneori chiar vine dupa mine sa ma ia in casa si devreme) i-am explicat ca nu e nimic rau in a sta pe afara pana la 10-10 si ceva cu prietenele mele.Si ca ma enerveaza sa vina dupa mine ca alti parinti nu o fac. cat despre stilul in care ma aranjez. Parerea mea este ca nu are de ce sa o intereseze pe ea cum ma arenjez eu, desigur, ca nu trebuie sa plec din casa cine stie cum, ca n-as face asta, dar de ex uneori imi place sa imi fac parul intr-un stil mai "emo" pentru ca imi place nu inteleg ce e rau in asta e doar o coafura! Ea zice ca o s ajung sa ma sinucid daca imi mai ac parul asalaughing E absurd. Nu pot comenta la ea sau sa imi exprim parerea pentru ca ma plesneste si tipa la mine. Eu tac mereu si m-am saturat ca daca as "comenta" si eu putin la ea am ajunge amandoua in spital. Pur si simplu nu o mai suport, cred ca daca il aveam pe tata langa mine era mult mai bine. Va rog dati-mi niste sfaturi cum sa o "imblanzesc" ca mi se pare foarte exagerata! aa, sa nu uit, in weekenduri, sunt mereu plecata afaraca am ajuns sa nu ii mai suport prezenta ma urmareste mereu tot ce fac, iar culmea aseara a stat langa mine ispre ca sa ma vada cum imi strang parul doar ca sa ma duc pana la magazin! e super exagerata ma simt sufocata nu stiu ce sa m, ai fac!

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eh, e obsesia. Pur şi simplu încearcă să-i vorbeşti frumos, mamă vezi că mă duc afară cu fetele şi spune-i care şi mergem şi stăm acolo vorbim sau etc lucruri din astea. Spune-i ce faci şi unde eşti şi dacă întârzii sun-o şi anunţ-o sau mai bine întreab-o ma pot sta jumătate de oră? Aşa eviţi şi situaţiile alea jenante când vine după tine. E important să-i vorbeşti frumos şi să o laşi să vadă că are autoritate asupra ta. Legat de păr vorbeşte cu ea şi întreab-o cum crede că ţi-ar sta bine sau aşa nu neaparat ca să foloseşti stilul ei ci ca să vadă că te interesează părerea ei. Ţinând cont că tata tău e plecat are nevoie de cineva cu care să vorbească şi de aia te supraveghează aşa mult. Ţi-am spus cu o atitudine calmă poţi rezolva ceva. Vorbeşte-i frumos şi dacă vrea să o ajuţi cu ceva ajut-o aşa te consideră responsabilă şi te lasă mai mult timp pe afară. Spor!

| Delia a răspuns:

Uite, iti spun parerea mea, din pct de vedere al mamelor.Esti la o varsta cam "dificila si periculoasa", sa zicem asa.De ce? Pt ca ai putea usor sa cazi prada unor vicii sau sa fii atrasa de anumite chestii nu tocmai bune pentru tine.Toate astea vi se par voua senzationale, dar mama ta isi face griji pentru tine. Ea doreste sa cresti un copil bun, sa te comporti frumos, sa inveti bine, de aceea te supravegheaza atat de obsesiv.Gandeste-te ca unii copii nici nu-s bagati in seama de parinti, asa cum aflam si aici pe site-ul acesta, asa ca vezi si tu partea plina a paharului.Crezi ca ar veni dupa tine afara daca v-ati intelege la o anumita ora, iar tu ai respecta-o? Sau daca te-ai pieptana mai decent nu cred ca ti-ar mai zice ceva. Sfatul meu este sa o asculti pe mama ta si sa faci ce zice ea, pentru ca ea stie ce e mai bine pentru tine.Inteleg ca poate nu-ti convine asta acum, dar mai tarziu ii vei multumi.Succes!

| unknown a răspuns:

Incearca sa rezolvi asta vorbind cu ea... spune-i ce iti place tie si ascult-o si pe ea cere- parerea si incearca sa o faci sa te inteleaga
probabil ea doar isi face griji pentru tine... asa ca, cand esti in oras sun-o si spune-i ca mai stai cu prietenele tale si asigur-o ca nu faci nimic rau si ca esti bine
Si poate chiar intr-o zi incearca sa petreci mai mult timp cu ea asta ajuta dar nu incerca sa fugi de ea(vorbesc din propria experienta)
sper ca ti-am fost de ajutor si succes cu mama ta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam rele sfaturi au dat cei de sus.
Oricum prin comunicatie nu o sa reusesti, pentru ca daca pana i ai spus si nu intelege, nu are rost sa mai vb.
Si vad ca ai 13 ani si mi se pare ca are dreptate maica-ta, pentru ca la cati pedofili sunt in Romania, nici eu nu ti as da voie. poate sa te rapeasca de la fata blocului.

Oricum Eu iti dau cateva sfaturi e decizia ta :
1. ori respecti orele
2. ori ramai in casa 2 ani si nu mai iesi afara, pana se plitiseste de tine.
3. ori fugi la taicat-o (dar tr sa vb cu el mai intai)
4. ori fugi de acasa (varianta cam grea si nu o sugerez (doar daca e maica ta e nebuna )