| anonim_4396 a întrebat:

Mama nu vrea sa tin un caine in casa din cauza ca ii pica parul. Acum ca vine frigul vreau sa il tin cu mine in camera. Ce sa fac ca sa nu ii mai cada parul? Sau nu stiu, o solutie ceva sa-mi dati ca sa pot sa o conving sa il bag in casa.

6 răspunsuri:
| Soowhaat01 a răspuns:

Pai, cainele [ la fel ca si pisica ] au o anumita perioada cand le cade parul. Nu mereu!

Poti sa ii spui ca tu vei avea grija de el, si ca tu vei strange parul laughing [ in caz, de cade].

Sper ca te-am ajutat.

Bye'bye:*

| Vlelupu a răspuns:

Naparlirea este un proces normal, e felul in care animalul cu blana/par se adapteaza schimbarii conditiilor climatice. Ii va cadea parul nu doar acum, ci si la primavara. Acest lucru este firesc si nu aveti cum sa-l impiedicati. Ceea ce puteti face este sa va pieptanati cainele cu un pieptene special, care sa curete parul gata de cazut. Astfel nu veti mai imprastia par prin toata casa. E bine ca aceasta operatiune sa nu o faceti in dormitor, ci intr-un spatiu aerisit sau chiar afara.
Daca doriti sa-l tineti in camera dvs., trebuie sa aveti grija la faptul ca acel par nu este recomandabil sa-l inhalati. De asemenea cainele trebuie sa fie deparazitat, pentru a nu avea si alte neplaceri.

| sebi1dinei a răspuns:

Cel mai bine e sa il lasi chel si nu-ti fa griji ca ii va creste parul din nou.

| Hurrem a răspuns:

Pai nu prea poti sa faci nimic altceva decat sa il chelesti laughing glumescwinking Pai promite-i mamei tale ca o sa cureti tu dupa el.

| sleepykitty a răspuns:

Il aspiri, uite cum : http://www.youtube.com/watch?v=y9y22VID_3w. Daca e deja mare catelul probabil o sa se sperie si nu o sa reusesti, trebuie invatat de mic.

| sleepykitty a răspuns:

Poti sa incerci de exemplu, sa-i dai ceva sa pape si intre timp sa tii aspiratorul pornit undeva nu aproape de el si poti sa tii aspiratorul oprit in preajma lui, sa se obisnuiasca cu el. Trebuie sa ai rabdare...