| Green4Apple a întrebat:

Mama vrea sa ma tunda baieteste!crying I-am spus sa imi ia doar varfurile si sa-mi lase parul sa creasca macar putin ca oricum il am scurt...Cum sa o conving sa nu-mi taie parul?(ea e genul de femeie care nu accepta un refuz si ultima data cand am avut o discutie pe tema asta a iesit cu cearta)ajutatima va rog! FUNDINTZA!

Răspuns Câştigător
| ViVi99 a răspuns:

Roag-o sa nu te tunda asa de scurt, pentru ca asa toata lumea va rade de tine. daca nu te lasa cum vrei tu si cum iti sta bine inseamna ca nu te iubeste si vrea doar sa-si bata joc de tine. Nici tu nu te lasa mai prejos, neacceptand un NU ca raspuns. Spune-i ca daca te va tunde asa nu numai ca nu vei mai iesi din casa, ci nu vei mai vorbi cu ea! Nu cred ca esti asa de mica incat sa nu sti ce este bine pentru tine. In fond, este parul tau si faci ce vrei tu cu el. daca mamei tale ii place parul foarte scurt se poate tunde ea asa, nu trebuie sa-i oblige pe altii sa o faca. Spune-i ca nu are nici un drept sa te tunda cum vrea ea, ci cum vrei tu! Este bine ca mama sa dicteze in viata ta cand esti minor, dar in legatura cu coafura este putin cam urat! Spune-i ca asa a avut parul o colega sau o prietena de a ta si toata lumea a rad de ea. Nu fii intimidata de mama ta, ia putina atitudine. II spui: ori faci ca mine ori nu o mai fac deloc! Inseamna ca tu nu tii la mine si ca nu ma iubesti suficient! Te respect, esti mama mea, dar nu pot accepta sa ma tund cum zici tu pentru ca nu imi place si pentru ca toata lumea va rade de mine! Intelege-ma odata, nu mai am 5 ani ca sa pot fi tunsa si imbracata in toate felurile! poti sa incepi putin sa plangi ca sa pari convingatoarewinking bafta!

21 răspunsuri:
| dincolodevise a răspuns:

Buna scumpo...cati ani ai? spune-i ca e viata ta. ca tu nu vrei sa te tunzi asa..sau vorbeste cu tatal tau daca cu el te intelegi mai bine

| TheFeeye a răspuns:

Vaaii, nu sad
Pai ea iti taie parul acasa? Sau te duci la coafor?
hmm ai putea sa-i zici ca esti fata si ca trebuie sa ai parul lung, daca e sa te duci la coafor ii zici fetei sa te tunda cum vrei tu, mama ta nu va avea ce sa iti faca, doar nu o sa te certe acolo, nu?
Sau pur si simplu renunta la tuns, si asteapta sa iti creasca parul, nu o sa ti-l mai taie cand va vedea ca il ai lung.
Mult noroc happy!

| muceacitalinda a răspuns:

Buna! ea va cere ajutorul, daca voi ii spuneti. vorbeste cu mama ta! nu ati vazut ca din ce a scris mama ei nu intelege. draga mea spune-i asa. mama sunt destul de mare incat sa ma hotarasc cea ce fac, dar asta nu inseamna draga mama ca tu nu ai voie sa te implici in planurile mele. iau-o langa tine si vorbeste-i calm sigur va vrea, asa am patit si eu si te inteleg. la mine a dat roade cea ce i-am spus. dragi oameni nu suntem aici pentru a lua o funda, si pur si simplu a ne ajuta. ea considera cui ii daa. funda daca crezi ca consider si merit. succes!

| mixxjim a răspuns:

Chiar daca esti destul de mica, tunsul destul de radical impotriva vointei tale poate fi considerat maltratare. presupun ca te tunde asa sa tina cumva baietii departe de tine, in mintea ei si pericolele. daca este cum spui si cum banuiesc eu, nu o s-o impresioneze chestiile cu vrei sa fii frunoasa si ca o sa rida copiii de tine, dimpotriva. daca nu cedeaza la vreun alt argument pomenit aici, poti sa-i spui insa ca asta este maltratare, ca poti suna la telefonul copilului sa le spui ca esti maltratata- 116111- si cei de acolo pot trimite politia si protectia copilului. la masuri grele, solutii grele, sper sa nu se ajunga pina acolo... sad

| Dana211 a răspuns:

Spune-i ca e parul tau si ca decizia in ceea ce-l priveste ar trebui sa fie a ta. Ma gandesc ca esti destul de mare incat sa poti lua o decizie in ceea ce priveste aspectul tau fizic

| Cherilyn a răspuns:

Buna!

Nu e deloc corect cum gandeste.
Incearca sa-i explici cum te-ai simti cand toata lumea ar rade de tunsoarea ta.
Fii cat mai calma si vorbeste-i frumos si daca tot nu vrea sa isi schimbe parerea vorbeste cu bunica sau cu tatal tau ca sa o convingahappy
Si tu ai dreptul sa alegi, explica-i ca nu o sa iti shimbi decizia si ca nu-i mai dai voie sa te manipuleze.
Succesbatting eyelashes

| BCoMichael a răspuns:

1Incearca sa aduci motive clare si elaborate pentru a-i demonstra de ce nu e bine sa faca asta. 2Propune-i sa mergeti la un salon de coafura ca sa nu te tunda ea si sa iasa urat! 3 Daca nu merge plangi putin pentru a o face sa-si schimbe radical decizia!winking Funda?

| dana90 a răspuns:

Pai daca ai mai mult de 10 ani este dreptul tau sa alegi macar in privinta parului eu asa cred spune-i mamei tale ca nu vrei sau gasiti o frizura care sa va multumeasca pe ambele pentru cresterea parului recomand ulei de ricin

| helen45132 a răspuns:

Cel mai bine e sa fii trista tot timpul si sa o rogi permanent, stii cum e, nu anume asa situatie, dar parul greu creste ce-i drept si o fetita trebuie sa fie mumoasa cu par lungusor, spune-i ca avand parul asa cum il ai arati mai feminin sa zicem, poate te va intelege la un moment dat, asa se vor suprapune ambele decizii si va iesi doar una invingatoare, asa ca pe TPU happy succes, sper sa nu te ''coafeze'' baieteste

| AkaneHanda a răspuns:

Tunde-te bob... cauta pe google la imagini frizura aceasta sigur iti va placea... dai funda te rog frumos?

| M4nu3l a răspuns:

Te sfatuiesc sa vorbiti ca de la mama la fica si daca ai remuscari impuneti propria ta remuscare si spune-i in fata ca nu vrei asta chiar daca mama ta e o fire care nu accepta un refuz spune-i verde-n fata ca nu vrei sa te tuda baieteste si ca vrei altcumva.

| Onisoor a răspuns:

Draga mea, eu as zice sa-i spui asa:
-Mama, eu zic sa facem si ca mine dar si ca tine, nu ma voi tunde nici baieteste si nici nu voi avea parul lung (daca asta o deranjeaza), m-am gandit sa ma tund bob, pentru ca am vazut pe internet si cred ca mi-ar sta super bine, in plus tu chiar vrei sa-ti umilesti propiul copil? Si vreau sa te intreb ceva!
-Ce e fiica mea?
-Tu vrei sa ma tund scurt pentru ca tu crezi ca imi va sta bine sau vrei sa faci asta doar pentru ca eu nu vreau (asta ii va da de gandit)
-Ai dreptate fiica mea! Nu am realizat cat de important este acest lucru pentru tine!
Si veti trai fericite pana la adanci batraneti)
Aaaa si eu am avut aceeasi problema! si am convins-o sa ma tunda bob si dupa eu m-am plictisit de „bob" dar a inistat ea sa ma tund asa s a 2-a si a 3-a oara ..acum mi l-am taiat in scari!
daca nu merge nici o metoda, fa-ti curaj si adu-o in fata PC-ului si arata-i parerile tuturor celor care ti-au scris! poate se va inmuia!
Bafta! eu sper sa nu te tunda!
Funda?

| Colourss a răspuns:

Ii spui mamei tale ca e parul tau si ca e decizia ta! E viata ta! Faci ce vrei cu aspectul tau! Ea ar trebui sa fie de acord cu tine! Daca tu zici doar varfurile pai doar varfurile! Dar ii zici intr-un mod delicat sa nu iasa cu cearta!
Sper ca te-am ajutat!

| OanaNedelcu84 a răspuns:

Sincer nu stiu... ce clasa esti? Asa imi facea si mie pana in clasa a 4 straight face... insa pe sora mea asa o tundea si a tuns-o pana in clasa a 10 straight face omg. Nu prea stiu ce sa-ti zic doar k incearca sa-i gasesti punctul sensibil sau incearca sa vb cu ea. sadStiu prin ce traiesti dar sper sa fi linistita macar gandidu-te ca nu esti sigura careia i s-a int asta vreodata. Ai grija. Pup

| dey12 a răspuns:

Ii spui cu frumosul... si spune-i sa inteleaga ca nu mai suntem pe timpu lu' Ceascahappy si eu am vorbit frumos cu mama si a acum parul marebig grin

| xSelenaMarieGomez a răspuns:

Bună.
Păi în primul rând, când e mai calmă, explică-i că ție nu ți-ar plăcea să fi tunsă așa. adică, e ciudat, până la urmă e părul tău :] să se tundă ea băiețește dacă îi place atât de mult. Ai dreptul la liberă exprimare, și nu ești obligată să faci un lucru dacă nu îți place..Succes

| YoDeea99 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca nu ea va avea acea frizura ci tu...sau incearca sa ii spui ca nu iti sta bine asa...

| PinkRainbow a răspuns:

Spune-i ca nu sunteti la fel si ca nici ea nu ar fi vrut sa fie singura din clasa cu parul atat de scurt. Daca vrea sa te faca nefericita este treaba ei dar daca esti cu adevarat fiica ei si te iubeste sa tina cont si de ceea ce iti doresti. Daca nu merge nu mai vorbi cu ea si stai inchisa in camera ( sigura asta o va induiosa). Mult noroc!

| Andreea_Denisa_1976 a răspuns:

Pai daca e asa trebuie sa suporti consecintele

| mastanalexandra a răspuns:

Fugi de acasa

| Hshsgsgsgsgs a răspuns:

Pe mine mama m-a tuns 0