| anonim_4396 a întrebat:

Multi dintre voi cunoasteti prea bine sentimentul acela pe care il ai cand dai un test, iei cea mai mare nota, dai peste ceva timp alt test si brusc pici pe locul 5 sau mai jos. Dupa care te intrebi "de ce?", "care sunt motivele pentru care am luat acum o asemenea nota?". In cazul meu, am dat simularile de evaluare nationala. La prima am luat la mate 7, 4 (a 2-a), iar la romana 9, 6(prima).La a 2-a simulare am luat 8, 85 la mate (a 5-a) si 9, 3 la romana (a 2-a). Acum ma simt descurajata din cauza acestor ultime note (8, 85 si 9, 3). Mai ales pentru ca am coborat atat fata de ceilalti. Da, sunt perfectionista. Desi sunt constienta ca mai am atatea de invatat.
In concluzie, ce parere aveti despre situatia mea? Va rog, raspundeti doar daca ma intelegeti. Intr-adevar am nevoie de un sfat bun. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

NU mai fi perfectionista!
Daca raspunsurile(grila au alte locuri?)
Invatarea mecanica Nu ajuta!
De ex daca era "b" si tu ai stiut ca e"a"
CITESTE TOATE RSP SI judeca dupa ceeace ai invatat nu dupa instinct.Asa nu o sa iei permisul de conducere! Trebuie sa vizualisazi in mintea ta ce se intampla acolo!

| SucDeGuava a răspuns (pentru stlucian):

Permisul de conducere? Sunt a 8-a si vorbesc de rezultatele la simularile evaluarii nationale laughing

| stlucian a răspuns (pentru SucDeGuava):

Referirea la permis era doar un exemplu! big grin

| Iubibil?? a răspuns:

Lasa-ma cu talentele! Sti ca sunt note mari, vrei sa te dai mare! Eu am media 8, nu ma dau mare ca tine.

| LSMM a răspuns:

Cineva zicea că nu e bine să fii perfecționistă. Ei bine, este chiar recomandat dacă vrei să te autodepășești și să reușești să atingi anumite țeluri. Înalte, evident.
Nu văd unde e problema. La prima simulare ai luat o notă mai mică la mate și respectiv una mai mare la română decât în a doua.
Cred că notele de 7, 4 și 8, 85 la mate reflectă clar o evoluție. La română e discutabil totul, pentru că e posibil să-ți noteze cu un punctaj mai mic compunerile, care nu întotdeauna sunt perfecte. Nici măcar nu e vorba de o scădere considerabilă.
Care e problema ta, până la urmă? Zi merci că ai luat o notă sub 9, 5, dar ți-ai văzut greșelile (care ar fi putut apărea la examen), decât să fi dat un test simplu și să zici: Ah, gata, știu tot și nu mai trebuie să repet nimic!
Ai coborât față de ceilalți. Înseamnă că vei urca. Cine te oprește? Tu însăți. Pregătește-te mai bine data viitoare, oricum nu poți da timpul înapoi.

| oEbru a răspuns:

Dacă aş avea eu notele tale la matematicăă... Situaţia ta este una foarte bună! Nu trebuie să-ţi faci griji. Data viitoare ambiţionează-te să lucrezi mai mult, şi vei reuşi! Sper că te-am ajutat. Pa-pa.