| Acele96 a întrebat:

Ne cunoastem de 3 ani, iar acum avem 1 an de cand am inceput sa locuim impreuna. Daca la inceput ieseam la plimbare, mergeam in diferite localuri, mereu ma rasfata macar 1 luna cu flori, sampanie, luminari, acum totul s-a schimbat. De cand locuim impreuna nu mai iesim nicaieri. Ne certam mai des, daca vine de la lucru, mereu este obosit. Nu mai comunica cu mine, vesnic trebuie sa trag din el cu cirligul. Daca il intreb, se supara si se enerveaza. Daca la inceput imi scria sms cand era la lucru, acum nu imi mai scrie nimic. Am comunicat cu el referitor la aceasta, iar el vesnic gaseste scuze. Ba nu are minute in cont, ba nu i-a dat in cap sa scrie de pe internet. Mai bine zis nu vrea. Mentionez ca eu sunt studenta si invat, iar el lucreaza si are un grafic ce variaza,( lucreaza in 3 ture: fie de dimineata, fie de la amiaza, fie noapte. Eu invat de dimineata. Clar ca nu il rog sa-mi scrie cand suntem ambii in casa, dar cand nu este alaturi de mine, macar un sms cu vorbe dulci sa scrie, nu doreste. De ziua mea macar o floare nu mi-a daruit, sau macar sa cumpere un tort cu luminari. Nu mai vorbesc de sex, ca facem numai cand doreste el. Nu mi se deschide, nu am cu cine sa vorbesc. Am incercat sa comunic cu el, iar el e indiferent. Daca azi ii zic, miine imi scrie si atit, mai mult nu depune efort. Nu tin minte cand m-a rasfatat ultima data cu vorbe dulci. De asemenea, mobilul lui nu suna niciodata. Daca suna vreodata atunci sunt parintii lui, care la intebarea " ce facem?", vesnic le raspunde, ca dormim, sau ne odihnim, ma pregatesc de lucru, etc ca sa evite sa vorbeasca cu ei in prezenta mea. Cu parintii mei ne impacam foarte bine, mereu ne ducem acasa, stam la masa. La parintii lui nici nu ne ducem, nici nu ii suna. Chiar parintii lui se supara de faptul ca venim in localitatea unde locuiesc ei, si la parintii mei ne ducem, dar la ai lui nu. Eu i-am zis de vreo cateva ori sa ne ducem la ai lui, iar el daca accepta, atunci ne ducem fugitiv, niciodata nu innoptam acolo, mereu la ai mei. De atunci am incetat sa ii mai zic ca sa-i vizitam pe ai lui. Daca el nu doreste, mie mai mult ca atit. Insa din cauza lui, parintii lui cred ca eu nu doresc ca sa-i vizitam. M-am obosit sa-l intreb de ce procedeaza asa. Chiar ieri am fost la tara, si i- am vizitat pe ai mei, iar el nu a propus sa trecem sa-i vedem si pe ai lui. Ei au aflat de acest fapt si l-au sunat suparati, iar el tacea. Nici nu doreste sa ne ducem la ei nici nu le reproseaza de acest fapt. Nu inteleg de ce se comporta asa. Daca ii zic ceva ce il deranjeaza poate sa-mi inchida telefonul in nas. Apoi tot el suna si-mi zice ca eu l-am inervat.

31 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

S-a plictisit de relatie si tu cicalindu-l intruna cu de ce nu ma suni, de ce nu asa bla bla mai rau il indepartezi de tine

| mihai69 a răspuns:

Omul are toate simptomele unei depresii.
Depinde numai de el dacă vrea să scape sau se lasă copleșit.

| Freya1 a răspuns:

De doua ori am patit chestia asta in viata si singura solutie este sa vorbesti frumos sa il primesti cu cate o atentie sa il intelegi sa ii lasi un pic de timp.De ce? Ca sa vada ca iti pasa de el si sa ii bati un pic apropoul gen "Uite asta lipseste sa faci tu" iar daca nici atunci nu isi cere scuze si nu incearca sa reglementeze imi pare rau pentru tine dar inseamna ca asa e el i-a intrat prea repede monotonia in cap si mare lucru nu se mai poate face.
In toate relatiile apare starea asta dar in timp nu asa repede iar daca tu esti energica si de viata iar el este un morocanos lipsit de vlaga care se lasa prada oboseli sau monotoniei zilnice munca si acasa nu va potriviti si nici nu o sa va potriviti vreodata

| Emma30555 a răspuns:

Nu i mai cere lucruri, trebuie sa vina de la el gesturile de afectiune cum ar fi sms uri, flori etc. El trebuie sa simta sa faca aceste gesturi altfel nu au valoare si poate cu cat ii ceri cu atat nu i vine sa faca. Incearca sa comunici cu el mai mult, sa l intelegi, sa vezi de ce s-a schimbat, poate asa e el acum ca stati impreuna nu mai simte nevoia sa te cucereasa, poate si el considera ca te ai mai schimbat, sau poti sa l accepti asa cum este si vezi pe parcurs ce mai ai de facut

Răspuns utilizator avertizat
| MateiT a răspuns:

Suna ca si cum ti-ai dat raspunsul singura. Adica e destul de clar
Ideea e ca atunci cand esti in 'interiorul' acelei relatii nu iti dai seama cum pare din exterior, atunci cand exprimi toate lucrurile pe care le-ai exprimat aici
De ce mai asteptipana sa faci ceva? crezi ca poate fi bine asa? nu prea are cum sa fie bine din moment ce el doarme pe el. Relatia asta, si comfortul de a te avea pe tine, il mentine in somn. Nu e vina lui, e si el putin pierdut probabil, dar tu nu il incuraja. Eu te sfatuiesc sa nu ii reprosezi, desi poate simti ca increderea ta a fost tradata, el nu stie ce e cu el si asta nu e vina lui.
In orice caz nu tine in tine toate frustrarile astea si fa ceva, chiar daca e un gest mic sau ceva ma drastic, gen te duci sa stai cu parintii o perioada.
Poate suna putin stereotipic, dar stereotipurile au si ele un sambire de adevar important: el nu mai face eforturi pentru ca el crede ca te are, si deci e pasiv, si deci nu mai incearca sa creeze armonie si satisfactie in relatia voastra
E trist, stiu, dar e mai bine sa accepti asta acum, cat inca ai foarte mult timp, decat sa o lungesti de-aiurea si sa astepti pana el te iubeste. Imi dau seama ca du[a ce ai fost cu el cativa ani e greu poate sa iti imaginezi o despartire, iar eu nu vreau sub nicio forma sa te descurajez, ci doar sa e incurajez sa iti asculti propriile emotii
Confrunta-te acum cu realitatea situatiei. Cei mai multi oameni sunt prea pierduti si slabi pentru a te putea iubi asa cum meriti. Daca vezi ca nu sunt sanse nu mai pierde timpul si ia-ti viata in propriile maini. Daca in situatia asta te gandesti "Dar eu il iubesc si nu vreau sa-l las" atunci da-ti seama ca ii face rau sa aiba acest comfort pe care nu il apreciaza
Vezi ce vreau sa zic? nu e clar ca exact acestea sunt lucrurile pe care le vom regreta la batranete? nu e evident ca vom regreta ca "ce rau imi pare ca nu mi-am ascultat intuitia si nu am mers in directia in care am vrut sa merg"
Fii libera si nu iti irosi viata cu oameni care efectiv nu sunt capabili sa iti dea ceea ce tu meriti. Din nou, el nu are nicio vina, face si el ce poate, dar el atat poate. I-ai spus care e problema si el in continuare doarme, fa-i putin loc ca sa se trezeasca daca chiar iti pasa de el si vrei ce este mai bine pentru el. Dar mai intai trebuie, TREBUIE sa iti pui nevoile tale pe primul loc, ele sunt prioritare, deasupra a orice altceva. Altfel probabil nu va merge nicio relatie si ai foarte slabe sanse sa fii vreodata fericita fericita cu adevarat
Haha, acum citesc ce ai scris dupa, el e scorpion si tu esti sagetatoare, ce dragut, asta explica putin. Si eu sunt scorpion. Nu incerca sa descifrezi un scorpion inhibat, in schimb creeaza putin spatiu in care poate realiza ce e cu el.
Ce pattern interesant. Cu cat incerci tu, sa incerci sa scoti din el ce simte si gandeste, cu atat el se va inchide mai tare, sagetatorii au si un stil de a spune lucrurile gen "BLA" hahahaa. Crede-ma cand iti spun ca nu scoti nimic de la scorp, eram si eu asa si stiam ca nu scoate nimei nimic din mine. Plus ca genul acesta de scorpioni inhibati de multe ori manipuleaza si par foartereci, desi pe interior sunt moi ca untul cald, un ocean de emotii vulnerabile la care nu ajunge nimeni pana nu invata ei sa isi acorde atentie propriilor blocaje emotionale. Din pacate cel mai bun mod in care isi pot da seama este atunci cand raman singuri si incep sa aranjeze piesele puzzle-ului.
Nu stiu ce sa iti mai zic, as putea sa scriu toata ziua dar nu stiu cat intelegi sau cat de mult te ajuta in situatia ta
Sper ca te-am ajutat
Inca o data, nu stagna intr-o situatie care nu te ajuta, fii libera
Sa ai o zi frumoasa

| Acele96 explică (pentru MateiT):

Multumesc mult!

| Acele96 explică (pentru MateiT):

Buna, as vrea sa inteleg de ce refuza sa vizitam parintii lui?

| Acele96 explică (pentru MateiT):

Acuma eu sunt la parinti, fiindca sunt in vacanta am venit singura, iar el a ramas acolo fiindca lucreaza. Vreau sa zic ca chiar daca ma suna si vorbim o ora-doua la mobil, oricum nu aflu nimic, ce a facut, cum la lucru.Ma deranjeaza faptul ca nu mi se deschide. Am zis de lucru fiindca acum are careva probleme. Poate sa-mi zica ca ma iubeste peste fiecare 5-10 min. Dar sa faca ceva neobisnuit, sa ma sune cu video pe skype, sa imi trimita o poza, un sms.....nimic nu vad din partea lui. Ieri i-am scris eu sms ca imi e dor, ca ii urez succes la serviciu, iar el nici nu m-a sunat, nu inca sa-mi scrie.

| MateiT a răspuns (pentru Acele96):

Pentru ca fuge de problemele de natura emotionala cauzate de catre parinti in copilarie, prin traumele pe care le-a suferit. Acele blocaje si 'constipari' sunt exact aspectele care ii fac probleme in relatia cu tine.Probabil se simte jenat sa fie cu parintii si cu tine in acelasi timp tocmai din aceasta auza. Probabil ca el nici nu isi da seama de ce simte asta.
Probabil ca cu cat mai mult tu proiectezi asteptari asupra lui, cu atat el se simte mai putin acceptat si iubit asa cum este, de altfel aceasta e si una din ranile din copilarie, si astfel se inchide mai mult din frica teribila ca daca s-ar deschide ar fi abandonat sau respins complet.
Probabil ca baiatul se simte prins in aceste blocaje si nu poate aduna destula forta vitala pentru a merge in directia vindecarii si a autenticitatii de a fi asa cum este in momentul prezent.
Doar vreau sa iti arat un nou punct de vedere care include mai mult perspectiva sa, dar depinde de foarte multi factori
Intrebarea este daca iti dai seama ca exista in subconstientul sau motive foarte bine intemeiate pentru aceste comportamente? nu este ceva ce el alege in mod constient. Inteleg ca pare ca are multe secrete si nu se deschide, si e de inteles ca iti este greu. Dar ce propui? sa il fortezi sa se deschida? vrei sa iei personal comportamentul lui?
Tu in momentul de fata te lovesti de niste tipare foarte comune in lumea moderna, tipare pe care ai sansa sa le intelegi si sa le vindeci in tine insati, si eventual saajuti pe altii. Oamenii au probleme, si nu sunt invatati sa isi asculte emotiile si intuitiile
Nu stiu exact de ce nu vrea sa mergeti la parintii lui, probabil sunt multe motive. Dar conteaza exact de ce? eu zic ca nu. Pentru ca daca nu ar fi asta atunci ar fi altceva. Tot ce conteaza este ca el e inhibat iar tu o iei personal, ceea ce e de inteles pentru ca esti si tu om...
Scorpionii se fixeaza in niste chestii dubioase in mintea lor. Nu ai ce sa intelegi, nici el nu intelege. Eu te sfatuiesc sa te simplifici si sa vezi ca baiatu are niste dureri pe suflet, iar tu nu trebuie sa il descosi, ceea ce nici nu ai reusi probabil, ci mai bine pentru voi amandoi indreapta-ti toate eforturile inspre o apropiere mai autentica intre voi doi, pentru ca relatia voastra romantica sa aiba ca baza o prietenie foarte solida.
Nu stiu daca veu reusi. Nu stiu daca intelegi lucrurile astea. Nu stiu daca e bine sa stai cu el sau nu
Toate astea sunt lucruri pe care tu trebuie sa le afli si sa le alegi
Daca il iubesti foarte mult, si esti destul de disperata, eu iti pot sta la dispozitie cu alte sfaturi si lamuriri, care vin direct din experientele mele personale.
In orice caz cauta sa te linistesti si sa ai incredere in tine. Relaxeaza-te, toate trec pana la urma

| Acele96 explică (pentru MateiT):

Il iubesc enorm de mult si nu inteleg de ce la inceput a fostul altul. Poate inainte nu imi spunea adevarul, imi spunea minciuni, dar vorbea, acum nu mi se destainuie absolut nimic. Ce-i drept atunci avea alt post de munca, mereu imi povestea cum a petrecut ziua, ce incidente a avut, etc. Acuma, desi lucreaza in alt domeniu, intr-un centru comercial, indeosebi ar trebui sa aiba sa-mi povesteasca si mai multe. Insa el tace. Trebuie eu mereu sa-i adresez intrebari. Nimic nu vine de la el.

| Acele96 explică (pentru MateiT):

Deasemenea cred ca exista motive intemeiate ca noi nu plecam la parintii lui. De ce? Fiindca intr-o zi am gasit mobilul lui la silentios, si am vazut 12 apeluri pierdute de la mama sa. L-am intrebat de ce nu le raspunde si de ce a pus mobilul la acest regim, iar el mi-a zis fiindca parintii lui doreau ca sa-i petrecem( plecau la odihna peste hotare), iar el nu a dorit sa ii petreaca. A putut sa ma informeze si pe mine despre acest fapt, insa el a ascuns, si cred ca daca nu descopeream singura acele apeluri el nu imi mai spunea nimic. In acel moment a mai sunat mama sa si eu l-am rugat sa raspunda. Si ca de obicei, ea era suparata ca nu am fost sa-i petrecem, si il acuza de multe, iar el asculta, nu a scos nici un cuvint.

| Acele96 explică (pentru Acele96):

Dupa aceea am aflat ca parintii lui cred ca eu sunt vinovata de atitudinea lui fata de ei. Ei cred ca eu nu ii permit sau eu nu doresc ca sa plecam sa-i vizitam. Nu destul ca sufer din motivul ca nu ma duce la el, inca si ei ma acuza pe nedrept.

| Syter a răspuns:

Poate il afecteaza programul de lucru instabil. Te-ai gandit ca are si el nevoie de putin timp singur, fara sa-l cicalesti?

| Acele96 explică (pentru Syter):

Dar oare nu are timp ca sa fie singur? ce legatura are faptul ca nu iesim nicaieri? Oare daca stam acasa, nu tot impreuna stam?

| Acele96 explică:

Ne intalnim de 3 ani, m-a cerut in casatorie, dar am impresia ca nu cunosc nimic despre el, parinti, prieteni. Cu prietenii mei ne intalnim impreuna, iar pe ai lui nici nu-i cunosc. Este foarte tacut, la inceputul relatiei era altfel. Eu am 21,iar el 27ani. Eu sunt sagetator, iar el e scorpion.

| Acele96 explică:

Nu mai suport, ajung sa ma sufoc cand vad cum se comporta cu mine. Am impresia ca nici nu intelege ce ii cer. Oare e atit de greu sa ma sune?Oare cand iubesti cu adevarat, cred ca nici nu trebuie sa te gindesti la faptul sa suni, acest lucru vine automat, in inconstientul nostru. M-am obosit sa cer, sa-l rog sa ma sune. Ce folos? Azi ii spun ce ma doare, a 2 zi imi face pe plac, si apoi din nou uita. Din nou e indiferent. Daca ii zic ca il parasesc ma ameninta cu diverse prostii, poate sa si ridice mina la mine. Nici sa-mi acorde afectiunea de care am nevoie nu mi-o acorda, nici nu ma lasa sa plec. Atunci cand ii povestesc ce ma doare si-i zic ca ne despartim, ma acuza de faptul ca mi-am gasit pe altcineva.

| Acele96 explică:

E atit de posesiv, de parca as fi o jucarie, dar nu as fi om. Vrea ma suna, nu vrea nu ma suna. Eu vesnic trebuie sa suport. Oare atit de mult ii cer? Am gresit oare cu faptul ca il iubesc prea mult? El manipuleaza cu sentimentele mele, cu dragostea mea fata de el... Oare la el iubirea se asociaza doar cu monotonie: te duci la lucru, vii acasa linga persoana iubita si atit? Oare focul pasiunii nu trebuie mentinut?

| Acele96 explică:

Mai este ceva care ma deranjeaza. Pe parcursul a 3 ani de zile, mereu eu eram acea care initia sa ne pozam. As intelege faptul ca el nu intiaza sa facem poze, cand as sti ca nu-i place sa se pozeze sau sa pozeze, dar asa lui ii place sa faca acest lucru, insa nu a initiat niciodata. Vesnic eu trebuie sa preiau initiativa cu :"iubi, hai sa facem o poza!". Era luna august cand m-a cerut in casatorie, au trecut vreo 4 luni, de cand il tot rugam sa faca un slide show din pozele si video pe care le avem de la acel eveniment. A venit ziua mea de nastere, in decembrie, si el tot nu a mai facut ceea ce l-am rugat. De ziua mea m-am suparat pe el din acest motiv si am sters absolut toate pozele facute timp de 3 ani cu el. Si acum imi pare rau pentru aceasta, dar lui pare a-i fi indiferent. Macar ca nu a ramas nici o poza de la cerere, nici o poza in care noi sa fim impreuna. Am procedat asa anume din mtivul ca ar fi putut sa faca acel slide si totul era bine, el insa nu a facut, nici macar nu a inceput sa il faca. Sa vizioneze filme, sa stea la calculator a putut, dar sa faca acea rugaminte nu a dorit.

| MateiT a răspuns (pentru Acele96):

Okay
Deci daca el ridica mana la tine atunci tu trebuie sa pleci. Bine, nu trebuie, dar daca nu pleci practic te pui singura intr-o situatie abuziva. Il iubesti enorm, asta e foarte frumos, insa daca nu te iubesti pe tine, si te mentii in situatia asta in care el nu te lasa sa pleci, te amentinta si te manipuleaza... nu te va iubi altcineva asa cum meriti daca tu nu te respecti si ramai in situatii de genul acesta in care nu esti respectata, si din cate inteleg esti si putin abuzata. Abuzul nu trebuie sa fie neaparat fizic, poate foarte bine sa fie si emotional si mental
Daca intr-adevar il iubesti atunci ii vei oferi sansa sa invete si sa creasca, sa devina un om mai bun si mai complet, iar asta se intampla doar daca are destul spatiu in jurul sau pentru a-si da seama. Nu sa te aiba pe tine si sa stea in acel comfort de a avea o femeie care il iubeste, iar el sa nu aprecieze lucrul acesta
Nu e vina lui, atat poate. Nu mai incerca sa afli de ce pentru ca esti sub prea multa presiune emotionala pentru ati putea da seama. Tu fii atenta la tine, afla ce vrei, si chiar daca iti este frica mergi pe drumul tau chiar daca esti singura o perioada
E trist daca ramai. E trist pentru ca te abandonezi pe tine insati in acea situatie. Deci sfatul meu este sa nu faci asta, si sa iti iei viata in propriile maini
Imi pare rau ca iti este greu
Adevarul este ca meriti afectiunea si iubirea pe care ti le doresti
Nu ai gresit cu absolut nimic pentru ca il iubesti. Sa stii asta. Tu poti sa iubesti atat de mult si acesta e un lucru atat de incredibil de puternic, si frumos. Sa iti inhibi aceasta iubire in viitor, te rog. Iubeste liber si atunci cand nu gasesti ceea ce vrei cauta in alta parte. Nu judeca pe nimeni care nu a fost in stare sa te iubeasca, ei au facut tot ceea ce au putut, daca puteau sa faca mai bine ar fi facut, fii sigura de asta.
Intr-o zi vei gasi ceea ce cauti. Ai incredere in asta si ai incredere in tine
Repet, primul pas este sa nu stai nici o secunda in asemenea situatii daca libertatea iti este incalcata sau daca esti abuzata in mod repetat fizic, emotional sau mental
Nu merge... de ce incerci sa te pacalesti singura?
Ceea ce vreau de fapt sa iti spun poate cel mai mult este ca in loc sa te concentrez pe el, ce face el, de ce face/ nu face ceva anume, mai bine concentreaza-te pe tine si fa putina introspectie, afla de ce faci tu ceea ce faci

| MateiT a răspuns (pentru MateiT):

"Sa nu* iti inhibi aceasta iubire pe viitor"

| Acele96 explică (pentru MateiT):

Iti multumesc pentru ajutor!

| Acele96 explică:

Isi minte parintii lui la tot pasul. Ei ma fac pe mine vinovata. Ma graiesc la cunoscuti numai de rau. Ei cred ca eu l-am schimbat asa, eu nu ii permit sa ii viziteze, etc. M-am obosit sa-l suport atit pe el, cit si pe ei.

| Acele96 explică:

Azi i-am zis ca ne despartim si vreau sa ma lase. Iar el parca nici nu aude, sau se face ca nu aude. Acum suntem la parintii mei acasa, i-am zis sa ma lase si sa plece, iar el se comporta de parca nimic nu s-a intimplat intre noi. Mentionez ca nu vreau sa stresez parintii mei ca sa ma ajute sa ma lase.

| Acele96 explică:

Eu ii explic ca vreau sa ne despartim, si stau la mine in camera, iar el in loc sa plece acasa la el, se duce si sta cu oaspetii mei la masa. Nici nu vine sa stea linga mine, nici nu pleaca.

| Acele96 explică:

Nu pot sa inteleg ce-i cu el?

| Geo2003 a răspuns:

Te insala.Asa se comporta un barbat care insala.Du-te si gaseste-ti alt Crai cu maciuca mai mare

| Acele96 explică (pentru Geo2003):

De ce crezi asa?

| Acele96 explică (pentru Geo2003):

Are vreo 4 luni de cand se comporta asa. Daca ma inseala de ce nu imi spune in fata?Mi-i intetesant in ce mod ma inseala, fiindca numai cand e la lucru poate sa fie singur. In rest suntem impreuna, insa nu imi acorda atentie.