| mentholinks a întrebat:

"Si odihna cea vesnica da-o lor Doamne..." Mergem in rai ca sa ne odihnim? Ne-a obosit atat de tare viata incat sa avem nevoie sa ne odihnim vesnic?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In rai va fi pace si bucurie in Duhul Sfant.

| Zenithf a răspuns:

Viata este obositoare, ca de aia si murim. Viata vesnica alaturi de Dumnezeu va fi odihnitoare. Poti sa iei ce am scris cum vrei, dar poate le patrunzi intelesul pe care am vrut sa-l dau eu?

| danay72 a răspuns:

Buna intrebarea ta.De fapt Biblia vorbeste despre un paradis pamantesc care va fi dupa sfarsitul lumii, pe pamant cand vom avea multe lucruri de facut.Psalmi37:9-11,Isaia65:20-25

| neutrino a răspuns:

Poate ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu avem de unde sti ce se intampla cu noi dupa ce murim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odihna activa.am intalnit undeva, scris despre un sfant, care a luat in ingrijire un olog, de pe ulita. vrei sa te iau, sa te ingrijesc.sa te odihnesc,si astfel eu sa ma mantuiesc prin tine si tu la fel? deci a odihni nu e a sta pur si simplu, ci a sluji intr-un mod placut, atat de placut incat sa ti se para fiesc si odihnitor.e ca atunci cand faci un bine si te bucuri foarte mult ca l-ai facut, chiar daca nu primesti recunostinta, sau alta forma de multumire.mai fericit cel ce da, decat cel ce primeste.acolo nefiind, nici durere nici intristare nici suspin, nu are cum sa fie oboseala, infiderent cum slujesti Domnului in univers.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Adica acolo singurul nevoias va fi Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca el te-a slujit cat ai trait pe pamant, iar acolo te odihneste in pacea lui, care e nevoiasul plutasule? si daca e mai fericit cel ce ofera, care dintre tine si Domnul ofera mai mult? Iisus a pus o intrebare candva; cine e cel mai mare la masa? cel ce mananca ori cel care slujeste? raspunde=ti la intrebarea asta si incearca sau roaga-te sa intelegi, mai mult cu inima decat cu mintea.

| ASimpleUser a răspuns:

Dupa cum vad nu ai inteles cum trebuie acea expresie

| byeddy a răspuns:

Aici odihna cred ca e ceva de genul libertatii totalethinking ...Bineinteles traind dupa cele 10 porunci

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru byeddy):

Traind dupa tot ce iese din gura lui Dumnezeu.