| Andra4862 a întrebat:

Heyy! AM NEVOIE DE AJUTOR! Deci sunt în clasa a sasea și am o prietenă foarte bună (adica asa credeam eu...) care la început era foarte draguta dar cu cât vorbesc mai mult cu ea pe WhatsApp cu atât imi răspunde foarte uracios. Acela a fost primul lucru care ma supara. Am doilea, imi scrie într-una adică la 30 de minute tot la întreabă ce fac, ce am mai făcut și ce voi face. Aceste întrebări la început nu ma deranjau dar acum ma distrag foarte tare. Și asa am ajuns ca aud telefonul,pun mâna pe el,vad ce mesaj e, închid telefonul, il trantesc în pat și injur fata aia. Stiu ca veti zice să dau telefonul pe mut, dar nu pot face asta pentru ca mereu sunt singura acasa si părinții ma suna sau imi scriu pe WhatsApp. Cum pot să mai raresc legătură cu fata asta? Eu nu o mai simt ca o prietenă, dar ea încă crede că suntem cele mai bune prietene. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti seta pe mute doar conversatia cu ea.In felul acesta reduci din interactiunile cu prietena, nu te mai distrag mesajele ei trimise din ora in ora si auzi telefonul in caz ca te suna/iti scriu parintii.Simplu.

6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Ii spui scurt și la obiect că nu mai vrei sa fii prietena cu ea, ii spui ce simți și dacă înțelege, înțelege, daca nu pa.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Soluția este comunicarea,discută cu ea despre aceste aspecte.
Cred totuși că ea te " idolatrizează", când placem o persoană sau în general, vrem să avem lucruri în comun cu ea, să fim și noi la fel, chiar dacă este un lucru greșit, fiecare este unic în felul său și asa trebuie sa rămână.

| Miruna333 a răspuns:

Cea mai simpla, eficienta, sanatoasa si recomandata metoda este sa comunici cu ea. Spune-i ce te deranjeaza si daca nu va intelege, taie legatura cu ea.

| Andra4862 explică:

Încă ceva de care am uitat sa spun, deci daca eu azi ma intalnesc cu fata aia la școală și vede ca am o haina oricare imi spune că e foarte faina și a doua zi vine și ea cu acea haina. Daca atunci când ma intreaba ce fac, I-am zis O DATĂ ca ma uit la televizor și m-a întrebat la ce, eu i-am zis și de atunci se uita și ea la acea emisiune. ABSOLUT ORICE FAC EU, A DOUA ZI FACE ȘI EA NU MAI POT

| Andra4862 explică (pentru Andra4862):

Va mai dau niște exemple (ca să ma descarc) când mi-am făcut cont de tik tok în următoarea ora si-a facut și ea și atunci am dezinstalat aplicația și nu mai vreau sa il vad. IMI VREAU VIAȚA ÎNAPOI ȘI NU MAI VREAU SA O IMPART CU EA... MAI EXACT SA O FURE EA

| dullcat a răspuns (pentru Andra4862):

Scuze, e amuzant ce spui aici, chiar daca pe tine te deranjeaza foarte mult.laughing In fond, sa copii pe cineva inseamna un fel de a-ti arata admiratia.Iar daca persoana considera ca sunteti bff, e normal sa vrea sa aveti amandoua haine la fel, sa aveti cont pe diferite platforme social media si asa mai departe, sa fiti conectate, sa tineti legatura foarte des.Cel putin asa se intelegea inainte notiunea aceasta, vedeai prin filme cum prietenele cele mai bune se asemanau in vorbe, comportament, haine, rechizite, obiceiuri si orice, pe ideea ca best friends forever inseamna un fel de surori gemene, chiar daca din punct de vedere biologic nu e asa, fiecare avand propria familie.Sa stii ca am fost si eu fix in situatia ta prin clasa a VI-a, insa la un moment dat prietena s-a calmat, si-a regasit increderea de sine si n-a mai simtit nevoia sa faca toate aceste lucruri aproape identice.Asa cum ti s-a spus deja, e nevoie sa discutati, degeaba te descarci aici daca nu poti aborda problema in mod direct fata de ea, pe un ton calm, preferabil in real life, nu online.