| PiticaAlle a întrebat:

Neața TPU. Mă toată roade curiozitatea la o intrebare. Va rog ajutati-ma cu un raspuns dau funda la raspunsul care 80% imi raspunde concret. Dacă acum 4 ani am nascut o fetita ( care din pacate a decedat ) la doi ani după an nascut iar alta fetiță mentionez ca am nascut normal si am ramas cu o burta destul de vizila. Dacă aș ramane iar însărcinată credeti si m-as ( incinde) m-as lega la burta oare s-ar trage burta inapoi. Va rog astept un raspuns dau funda.. multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Stai linistita ca eu nu raspund cuiva sa mi se dea ceva laughing.Nu zic nimic cu nici o rautate, dara vad ca oamenii retin de pe netu asta numai tampenii, numai chestii gresite, probabil ca e mai usor de retinut o balarie decat ceva corect.
In sf cum zici si tu, eu nu am spus ca esti obeza.Eu am spus ce se intampla, adica ca in ziua de azi oamenii consuma mai mult decat este necesar, de fapt ei consuma asa dintotdeauna, dara astazi ar fi trebuie sa fim constienti de lucru asta.
Nu amesteca pielea cu grasimea.Deci tu spui ca ai ramas cu un surplus de piele de la nu stiu ce nasteri.Pai una e piele alta este grasime.Mai jos iar spui ca ai surplus de grasime.Ok deci pana la urma ce ai ca surplus grasime sau piele? Eu am fost glumet dara ce am spus acum pe bune este adevarat.Eu zic astea din experienta nu din povesti.Am avut si eu asa ceva sunci, stii cum se pun pe la mijloc, poate si acum mai am ceva, dar slabut, dar aveam o sunca destul de buna laughing Mancam de 2 ori pe zi si faceam efort mai deloc sa nu zic aproape de zero si normal sunca aia de acolo venea din mancare si nu mancam cine stie ce.Iti spun ce se intampla la mine daca nu mancam, incepea sa ma doara capu.Deci orgaismu sa-i dau facea tot felul de chestii. Apoi am redus mancarea fara sa vreau, ma luai cu ceva activitati ca si uitam sa mai maninc si intr-o luna, ma intilnii cu cunoscuti si aia zic wow frate ce ai patit laughing. Apoi am continuat sa maninc odata pe zi, atentie odata pe zi pe la pranz si stii cum te faci? Ca prin inel laughing Mie imi place sa am mijloc sutire indiferent de varsta.Acu daca nu mai maninc nu mai ma doare capu, chestia aia era sa ma faca sa maninc.In mancare sta totul cum am spus.
Tu spui cat sport sa mai faci.Pai iti zic eu cat sport sa mai faci-DELOC sportu te mareste nu te face slab laughing pe bune fara gluma.Si chestia asta am experimentato,am facut sport o luna de zile regulat zi de zi si deja devenisem mai greu laughing
Treb sa stii ca facand sport,muschii se maresc,deci iti maresti masa musculara, iar daca si maninci mai mult decat efort depui peste muschi se depune si grasime.
Cam asa stau lucrurile, nu-s ingamfat, nu-s rau sau rautate cum tu spui, doara am vrut sa arat cum sta treaba cu grasimea
Uite de ex la copii astia mai normali, care provin asa din parinti nu obezi si o sa vezi ca toti is slabi.De ce? Din cauza ca copii se misca tot timpul, ei fac efort foarte mult si maninca f putin.Si tu poate ai fost copil, voiai mai mereu sa te joci, de mancare nici nu-ti ardea, trebuie sa vina parintii sa te cheme sa manin ci ceva corect? Pai vezi copii fac efort si maninca cat sa suplineasca efortu depus si raman asa slabi, adica asa cum trebuie.
Adultii, fac altfel.Cand esti mare deja intervin alte activitati, trebuie sa muncesti, nu-ti mai arde de sport, de miscare, lucri doara cu mainile sau picioarele si nu tragi din greu, maninci 3 mese regulat pe zi indiferent daca iti este foame sau nu si se intampla deja suncile incep sa se puna, centurile de siguranta cum zic unia laughing
Cam despre asta voiam sa zic nu sa fiu rau cu tine, nici nu am spus ceva la adresa ta macar.La doctor degeaba te duci nu rezolvi nimic,doara sa iti faca ala liposuctie, adica iti scoate grasimea cu seringa dara trebuie sa dai ceva bani buni sa faci asa ceva. Dupa daca tu mentii aceiasi alimentatie si aceiasi activitate se va depune in cateva luni la loc, deci bani irositi.Dar na fiecare face ce doreste.
Asta e parerea mea ca totu este Mancarea, restul is povesti.
Iti mai dau idei daca vrei, am idei destule pe care le poti aplica, insa e nevoie de bani.Se fac anumite interventii, ti se pune ceva la stomac sau ti se elimina o parte din stomac astfel incat sa maninci f putin si asa vei slabi.Dar astea presupune bani, orice interventie presupune bani, pe cand mancarea nu presupune nimic, ba mai mult mai scutesti din bani daca maninci mai putin.
Totul este sa maninci mai putin, nu conteaza ce anume maninci. Daca vrei sa mentii 3 mese pe zi atunci cauta sa maninci vegetale, chestii nu bogate in uleiuri, in zaharuri.Suna cam naspa dar ai de ales. Poti sa faci zeci de km pe zi ca se slabit nu vei slabi, numai daca nu maninci.
Iai vazut pe aia prin poze din lagarele alea din razboi? Ai vazut erau numai oasele de ei si pielea.De ce? Pt ca nu aveau ce manca de aia, li se dadea asa cate ceva sa nu moara.Deci mancarea este secretu sa slabesti, sa ajungi sa fii normal, adica asa cum ar trebuie sa fie un om, fara grasime.Gata ca deja team plictisit.Numai bine si tie.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Burta dupa sarcina se retrage daca faci efort fizic suficient sau faci exercitii fizice.
Stransul nu ajuta cu nimic!
Pe vreamea lui mamamrea se credea ca legatul ala iti strange burta si nu se mia lasa, din pacate, s-a dovedit ca parerea femilor simple de la tara, nu are nimic de aface cu realitatea.
Dupa cfe nasti, usor -usor incepi s afaci efort fizic sa dai jos surplusul de grasime pus in timpul sarcinii.
O femeie sanatoasa da jos toate kilogramele puse in timpul sarcinii in 6, maxim 12 luni, cu efort minim. Mancand sanatos si exersand.
Fa si tu acelasi lucru! Mananca cu masura, eventual injumatateste portiile, bea mai multa apa cand simti ca-ti este foame si fa sport, ca ajuta la revenirea pielii la forma initiala.

PS Vorbesc din experinta mea, nascand 2 copii si ajungand la greutatea de dinainte de a ramane gravida in 6 luni, dupa nasterea copiilor.

| PiticaAlle explică (pentru Violleta2022):

Nu m-a ajutat de loc raspunsul tau. Pe mine ma intereseaza daca raman iar gravidă burta mea după ce voi naște va fi la fel ca acum, nu va mai fi de loc sau eventual ca ajunge până în pământ. dar mersi oricum de intrebare

| Violleta2022 a răspuns (pentru PiticaAlle):

Burta se retrage daca faci ceea ce trebuie, adica sport si mancat sanatos si cu masura!
Daca ai 40 de ani, poate nu mai este atat de eleastica si posibil sa ajunga pana la pamant, dar daca esti tanara si faci sport, se retrage cu siguranta.
Da, poti ramane insarcinata din nou, atata vreme cat faci sex neprotejat in perioada fertila.
De lasarea burtii esti singura responsabila, nu da vina pe o sarcina!
Orice femeie care se respecta, are grija de corpul ei, iar cand este gravida, il maseaza cu uleiuri, ca sa nu capete vergeturi, care arata rau dupa nastere. Face sport, ca sa nasca usor, iar dupa sarcina, s apuca serios de mancat sanatos si cu masura, facut sport, ca intr-un an sa-si revina la forma initiala.

| relian a răspuns:

Ce raspuns te ajuta pe tine? Unul care sa te perie sa iti zica vai da asa o sa se intimple nu vei mai avea burta? Eu cred ca tu aia vrei sa auzi, aia te face sa te simti mai bine. Daca este grasa aia e ce tu crezi ca nasterea sau mai stiu eu ce iti ia grasimea ce tu o pui pe tine?laughing nu mai mancati asa fara rost, orice maninci si iarba daca ai manca tot grasime sar depunde, asta pentru ca tu maninci mai mult decat trebuie, mai mult decat efort depui. Oamenii nu pricep un lucru simplu.Mancarea este transformata in energie de organism, energie ce este folosita pentru ca organismul sa poata fctiona si o mica parte pentru alte ingrediente. Daca maninci mai mult decat organismul are nevoie, atunci acel plus se face grasime, si este depus in aceste zone.Ai ramas cu o burta vizibila pentru ca maninci cat 7 de aia, nu ca ai nascut, n-are nici o legatura scula cu prefectura laughing voi asta nu pricepeti.O sa spui pai daca iti este foame.Pai asa e o sa iti fie foame, organismul o sa ceara sai dai mancare cai lenes, ii este mai usor sa ia cei trebuie din mancare decat sa mearga sa ia grasimea cea depuso si apoi so arda sa faca cei trebuie.Asta e deci organismul singur iti cere cai lenes laughing prima data daca nu-i dai o sa reactioneze o sa te racie, o sa te doara capu chestii de genu asta sa te faca sa manincilaughing dar tu nu-i da, pune-l la lucru sa arda grasimea cea depozitato laughing

| PiticaAlle explică (pentru relian):

Ha ha ha ce glumeț esti. Nu draga nu vreau un raspuns care sa imi placa mie. Problema era alta eu am rămas cu un surplus de piele de la cele două nașteri o nastere de 3, 200 si o nastere de 3 kg. Nu sunt obeza sau grasă am un surplus de grăsime. Nu mănânc cât zece daca mănânc o data pe zi. esti putin can inganfat mi s-a parut ca vorbesti cu o răutate pură. Dar in fine voi gasi cel mai probabil raspunsul la un doctor. Mai era cineva care zice ca daca nu ai grija de corpul tau ca etc, etc. Apoi de 3 ani sunt asa cu burta cât sport sa mai fac? În fine multumesc pentru răspunsuri o zi minunată. Ps. Nu dau funda

| PiticaAlle explică (pentru relian):

Nu mai plictisit multumesc pentru raspuns iti voi acorda fundita ca meriți mi-ai explicat o grămadă si pe înțelesul meu. Da am un surplus de piele de la nașteri adica burta imi este lăsată în jos. de mâncat pot sa-ti spun ca mănânc doar o data pe zi seara la ora 7 ..eu una zic ca este surplus de piele nu de grăsime. piele ca si cum imi atârnă burta in jos. Înțelegi ce spun probabil ca nici eu nu am fost mai explicita fata de tine de aia nici nu mi ai dat raspunsul corect sau "asa cum am vrut eu ". Nu ai un cont de Facebook sau whatsapp? Poate putem vorbi mai detaliat acolo? Multumesc oricum, iti voi acorda fundita... o zi minunată iti doresc

| relian a răspuns (pentru PiticaAlle):

Ok daca ai doara asa pielea cel mai indicat este sa consulti un memdic, medic din ala estetician sau cum li se mai spune.Probabil daca pielea sa intins cat timp ai fost insarcinata,dupa,normal a fi trebuit sa se retraga, sa revina la normal, asa ar trebuie, pielea este un organ eleastic, dara probabil la tine in locurile alea o fi slabita, stii fiecare om are pe undeva un pct slab in organism sau mai multe.De la sport asa este nu are cum sa isi mai revina, cred ca singura opriune in cazul asta este eliminarea surplusului de piele, dara asta presupune ceva bani.Cat si cum mergi la un consult, cred nu te costa nimic o consultatie si acolo afli cum sta treaba.Gaseste unu ceva mai bunicel, care nu alearga doara numai dupa bani, caruia ii pasa si de clienti si caruia ii place ceea ce face.

| PiticaAlle explică (pentru relian):

Cum pui acel emotii care rade?

| relian a răspuns (pentru PiticaAlle):

Stai linistita ca eu nu raspund cuiva sa mi se dea ceva laughing.Nu zic nimic cu nici o rautate, dara vad ca oamenii retin de pe netu asta numai tampenii, numai chestii gresite, probabil ca e mai usor de retinut o balarie decat ceva corect.
In sf cum zici si tu, eu nu am spus ca esti obeza.Eu am spus ce se intampla, adica ca in ziua de azi oamenii consuma mai mult decat este necesar, de fapt ei consuma asa dintotdeauna, dara astazi ar fi trebuie sa fim constienti de lucru asta.
Nu amesteca pielea cu grasimea.Deci tu spui ca ai ramas cu un surplus de piele de la nu stiu ce nasteri.Pai una e piele alta este grasime.Mai jos iar spui ca ai surplus de grasime.Ok deci pana la urma ce ai ca surplus grasime sau piele? Eu am fost glumet dara ce am spus acum pe bune este adevarat.Eu zic astea din experienta nu din povesti.Am avut si eu asa ceva sunci, stii cum se pun pe la mijloc, poate si acum mai am ceva, dar slabut, dar aveam o sunca destul de buna laughing Mancam de 2 ori pe zi si faceam efort mai deloc sa nu zic aproape de zero si normal sunca aia de acolo venea din mancare si nu mancam cine stie ce.Iti spun ce se intampla la mine daca nu mancam, incepea sa ma doara capu.Deci orgaismu sa-i dau facea tot felul de chestii. Apoi am redus mancarea fara sa vreau, ma luai cu ceva activitati ca si uitam sa mai maninc si intr-o luna, ma intilnii cu cunoscuti si aia zic wow frate ce ai patit laughing. Apoi am continuat sa maninc odata pe zi, atentie odata pe zi pe la pranz si stii cum te faci? Ca prin inel laughing Mie imi place sa am mijloc sutire indiferent de varsta.Acu daca nu mai maninc nu mai ma doare capu, chestia aia era sa ma faca sa maninc.In mancare sta totul cum am spus.
Tu spui cat sport sa mai faci.Pai iti zic eu cat sport sa mai faci-DELOC sportu te mareste nu te face slab laughing pe bune fara gluma.Si chestia asta am experimentato,am facut sport o luna de zile regulat zi de zi si deja devenisem mai greu laughing
Treb sa stii ca facand sport,muschii se maresc,deci iti maresti masa musculara, iar daca si maninci mai mult decat efort depui peste muschi se depune si grasime.
Cam asa stau lucrurile, nu-s ingamfat, nu-s rau sau rautate cum tu spui, doara am vrut sa arat cum sta treaba cu grasimea
Uite de ex la copii astia mai normali, care provin asa din parinti nu obezi si o sa vezi ca toti is slabi.De ce? Din cauza ca copii se misca tot timpul, ei fac efort foarte mult si maninca f putin.Si tu poate ai fost copil, voiai mai mereu sa te joci, de mancare nici nu-ti ardea, trebuie sa vina parintii sa te cheme sa manin ci ceva corect? Pai vezi copii fac efort si maninca cat sa suplineasca efortu depus si raman asa slabi, adica asa cum trebuie.
Adultii, fac altfel.Cand esti mare deja intervin alte activitati, trebuie sa muncesti, nu-ti mai arde de sport, de miscare, lucri doara cu mainile sau picioarele si nu tragi din greu, maninci 3 mese regulat pe zi indiferent daca iti este foame sau nu si se intampla deja suncile incep sa se puna, centurile de siguranta cum zic unia laughing
Cam despre asta voiam sa zic nu sa fiu rau cu tine, nici nu am spus ceva la adresa ta macar.La doctor degeaba te duci nu rezolvi nimic,doara sa iti faca ala liposuctie, adica iti scoate grasimea cu seringa dara trebuie sa dai ceva bani buni sa faci asa ceva. Dupa daca tu mentii aceiasi alimentatie si aceiasi activitate se va depune in cateva luni la loc, deci bani irositi.Dar na fiecare face ce doreste.
Asta e parerea mea ca totu este Mancarea, restul is povesti.
Iti mai dau idei daca vrei, am idei destule pe care le poti aplica, insa e nevoie de bani.Se fac anumite interventii, ti se pune ceva la stomac sau ti se elimina o parte din stomac astfel incat sa maninci f putin si asa vei slabi.Dar astea presupune bani, orice interventie presupune bani, pe cand mancarea nu presupune nimic, ba mai mult mai scutesti din bani daca maninci mai putin.
Totul este sa maninci mai putin, nu conteaza ce anume maninci. Daca vrei sa mentii 3 mese pe zi atunci cauta sa maninci vegetale, chestii nu bogate in uleiuri, in zaharuri.Suna cam naspa dar ai de ales. Poti sa faci zeci de km pe zi ca se slabit nu vei slabi, numai daca nu maninci.
Iai vazut pe aia prin poze din lagarele alea din razboi? Ai vazut erau numai oasele de ei si pielea.De ce? Pt ca nu aveau ce manca de aia, li se dadea asa cate ceva sa nu moara.Deci mancarea este secretu sa slabesti, sa ajungi sa fii normal, adica asa cum ar trebuie sa fie un om, fara grasime.Gata ca deja team plictisit.Numai bine si tie.