| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep... bun:am prins-o pe sora mea ca flirteaza cu un coleg de munca, mai bine zis involuntar am citit niste mesaje pe mess( uitase sa se delogheze). Am procedat cam urit, stiu, dar nu aveam ce sa fac caci altfel nu puteam sa inteleg ce i se intimpla. De ceva timp nu mai maninca, e abatuta, am incercat sa discut cu ea, dar inutil, tot zice ca n-are nimic. Poate nu ar fi atit de grav, dar ea e maritata de ceva ani si are si un copil mic. Sotul ei este o persoana ok, o iubeste mult si nu au probleme in familie( stam impreuna de ceva timp). Mai rau este ca nu stiu ce a facut ea cu ala, dar au fost vazuti in birou de un alt coleg. Va imaginati ca situatie de rahat. Acum o sa i se duca vorba de femeie usoara. Ma tem pentru ea si vreau s-o opresc sa mai faca alte prostii. Ala( colegul) e mai mic ca ea si n-ar avea nici un viitor impreuna. Poate nu e treaba mea, dar simt ca trebuie sa-i deschid ochii. Va rog sa-mi dat niste sfaturi: sa discut cu ea la modul cel mai serios, sau sa ma prefac ca nu stiu nimic? nu vreau sa i se darime ffamilia, mai ales ca cumnatul meu mi-a zis o data ca ar ierta orice numai NU tradarea. sad

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca este treaba ta, mai ales ca ai procedat foarte urat. Nu cred ca tu, care citeti mesajele altora fara acordul lor, poti avea pretentia de a oferi lectii de morala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O discutie serioasa cu ea, intre patru ochi, ar prinde bine, mai ales ca pentru a putea avea o pozitie corecta trebuie sa asculti si argumentele celuilalt, inca de la latini citire: Audiatur et altera pars.
De asemenea si americanii au o vorba, pe care o auzi mereu: Hai sa vorbim!

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer Brighita ti a r4asp corect /e situatia delicata e adevarat ca vrei sa o ajuti pe sora ta sa nu faca un pas gresit. nu ai procedat corect ce ai facut dar e bine sa vb cit se poate de repede cu ea si vezi ce sp apoi daca nu vrea sa asculte si sa uite ce a facut atunci retrage te si nu mai vb nimic. nu interveni intre ei lasa i sa si rez pb sa nu cumva sa afle cumnatul tau nu stii nimic. e fam lor ei hotarasc

| nestlebaby a răspuns:

Poti vorbi cu ea ca de la femeie la femeie, sa o intrebi ce probleme are, de ce face asta(poate nu-l mai iubeste asa de mult pe sotul ei), ce treaba are cu colegul acela...etc,dar nu sub forma de interogatoriu ca asa nu aflii nimic si risti sa te vada ca pe o bagacioasa, cand tu ii vrei doar binele. ia-o cu binisorul si incearca sa aflii cat mai multe.cunoasterea e arma! spune-i si ce ti-a zis cumnatul tau(sotul ei) ca poate asa se trezeste la realitate si aminteste-i ca are un copilas mic de crescut.bafta!

| Morenastyle a răspuns:

Poate ca acel coleg s-a inselat. si asta e destul de posibil. dar daca tu vei discuta cu sora ta, fi sigura ca o se nege. stiu ca ii vrei tot binele surorii tale, dar aici ar trebui sa discuti cu ea. sa zicem ca sotul ei, ar afla despre asta s-ar supara pe ea, dar daca ar afla ca tu stiai si nu ai spus nimic, cred ca se v-a supara si pe tine. cred ca mai bine ai discuta cu ea. spune-i tot ce ai aflat si asteapta niste raspunsuri care sa iti confirme nelamurirea. asta este parerea mea.