| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Sunt intr-o relație cu un băiat de 30 de ani, iar eu fac in 10 zile 24.
Nu este cea mai ușoară relație. Locuim impreuna de un an. Si recent suntem mutați in alta țara.
Acum imi cere o pauza ca cică de doua săptămâni nu intelege dacă ma mai iubește ori nu. Și mi-a zis ca nu știe care-i motivul. Îmi spune ca nu știe ce vrea. Și imi zice ca nu-i problema in mine dar e in el. Ieri cand am stat la discuție mi-a enumerat cateva situații in care am procedat urit. Au fost cam ieșite din comun și recunosc ca am greșit dar nu a fost nimic grav, ca greșește și el mult. putea sa le discute cu mine și înțelegeam i-am zis. El nu prea iubește sa discute, mereu încerc eu sa discut dar ne certam. Eu nu înțeleg cum sa nu știi dacă iubești o persoana și dacă îți dorești sa fii cu acea persoana. Am încercat sa îl ajut sa își dea seama dar tot așa imi zice ca nu știe, și ca pauza îl va ajuta sa își dea seama dacă i se face dor de mine și dacă ii lipsesc. Cică este prea mult negativ si ca il enervează absolut tot. Am observat aseară ca avea erecție și i-am zis cumva de asta și ma întreaba dacă vreau sex, m-am abținut sa zic ca da
l-am întrebat și eu dacă vrea mi-a zis ca nu știe. Deși el înainte era altfel în acest plan. Nu mai are chef sa facem sex de ceva Timp, și mi-a zis asta și singur … sta tot pe telefon.
In astea 3 zile de cand mi-a zis ca nu știe deja daca ma vrea in viața lui cand merge la munca ma imbratiseaza și ma săruta, ma suna des. și seara la fel dormim îmbrățișați. Ieri mi-a luat telefonul și a văzut ca ma salutat un băiat, și s-a enervat ca l-am salutat si eu și ca trebuia sa aștept pana cand își da seama el dacă ma iubește ori nu. Imi este foarte greu sa înțeleg ce se întîmplă. Țin sa cred ca nu ma mai iubește și ca ori ii este mila de mine ori nu vrea sa imi zică așa direct hai sa încheiem relația. Deși i-am zis eu ca poți sa imi zici direct dacă este așa el mi-a zis ca nu poate sa imi spună ca nu știe încă si ca cică sa nu-i para rău. Nu mai știu ce sa cred si cum sa ma comport eu in acest caz. Imi vine foarte greu si nu am cuvinte sa explic cit de rău ma simt. Am o ruda aici si o sa plec la ea in cateva zile. Cind i-am zis ca nu e Okay așa sa merg cu toate lucrurile la Mătușa mea.El imi zice ca nu ma alunga de aici si ca pot sa stau aici. Ori sa imi găsesc vreo femeie de care sa am grija si cică sa stau la ea o luna. Seara nu lipsește de acasă și ziua e la munca. Nici nu vorbește cu nimeni.
Ce părerere aveti despre situația data

25 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

El sigur te înseala dar nu recunoaste de aceea sta tot timpul pe telefon discută cu aia, deci ai gresit ca ai plecat cu el in alta țara, trebuia sa stai acasa si sa il lasi pe el sa mearga, ai putea pleca in Romania si lasa l acolo pe el, ca este ne hotarit si nu stie sa te aprecieze isi bate joc de tine cum vrea el, desparte te de el ca i ti va minca nervii si sanatatea asa un om.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sta pe telefon alături de mine
Se uite la filmulețe și se joaca jocuri. Nu vorbește du nimeni

| Violleta2022 a răspuns:

In dragoste NU iei pauze niciodata!
Daca baiatul asta ti-a cerut pauza, inseamna ca are deja o alta femeie in viata lui si nu stie cum sa-ti spuna ca vrea sa va despartiti. de multe ori se apeleaza la scuza aasta ca fata sa se supere si sa rupa relatia, ca el sa nu se simta vinovat.
Pleaca de acolo cat poti de repede si cauta-ti alt barbat!

| anonimuIl a răspuns:

Tu nu ești femeia de care are nevoie el acum la 30 de ani.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Imi cer scuze. Ca mine cum?

| anonimuIl a răspuns:

Ce ai scris aici - Ori sa imi găsesc vreo femeie de care sa am grija si cică sa stau la ea o luna

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Pai totuși nu am inteles cum adică ca mine.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Și de ce nu sunt femeia de viitor pentru un bărbat care vrea ceva serios?

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Că NU muncești și el se va chinui ca prostul pentru amândoi. Asta se înțelege din ce ai scris.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Pai suntem de 2 luni aici.
Eu nu sunt împotriva sa muncesc
Și daca pana cand ne puneam pe picioare imi găseam și altceva de munca încet.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Acum are nevoie lângă el de o femeie care să vadă el că e de viitor pentru el.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

De ce crezi ca am gândire de 16 ani. Cum puteam sa pun problema altfel ca sa nu para ca am gândire de 16 ani, de cit cum este ea cu adevărat.
Pai da, o data ce suntem împreuna, și vorbeam de căsătorie. e normal sa fie sincer cu mine. Am încercat sa cer un sfat. Nu sa fiu jignita.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Când vine el în seara asta să îi spui - vreau să muncesc.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Eu sunt in Căutare
L-am rugat și pe el sa se intereseze. Cred ca ai o problema cu fetele care nu muncesc.
Plus ca nu e asta problema. Ca eu stau acasă și el muncește. Nu ai citit bine ce am scris

| ionur a răspuns:

Nu te iubește cu adevărat.

Dacă te iubește cu adevărat nu tear lasă să ridici un ac de jos. Mai mult nu am de zis.

| ionur a răspuns:

Eu nu ași suport sa vad inima pe care o iubesc cu adevărat mai mult ca orice și oricine pe lumea sa vad cum muncește mai bine sta acasă se duce se plimba face ce vrea inima ei da nu o sa muncească niciodată nu ași suporta așa ceva ar fi tortură și mai rău de atâta nici nu pot sa explic sa zic sa scriu și acum ma enervez numai când ma gândesc ca ia muncește of iar am sa ma culc cu nervi o_oAA...SenySeviorumCCCCCCCCCCCCCCCCCCiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

| Bogdanel27 a răspuns:

Din punctul meu de vedere dacă vei pleca de la el se va termina totul, încearcă să îi fi indiferentă, nu ii mai accepta partidele de sex când te caută și vezi reacția lui, încearcă să îi oferi libertate chiar dacă locuiți împreună, încearcă să îl lași liniștit chiar dacă te doare acest lucru și ai foarte mare atenție la gesturile lui vezi dacă încearcă să te caute cu privirea, sau doar pentru sex, încearcă să observi fiecare gest. Și atunci ști ce ai de făcut, ești tânără o poți lua de la capăt

| akaanne a răspuns:

Din ce ai spus tu se vede că nu este un bărbat exprem de matur la vârsta lui. Nu mai accepta așa ceva. La pauză se fac schimbările.

| Oanaoni a răspuns:

Nu mai accepta să fii tratată așa. Ai încercat, vezi că nu mai vrea..lasă l

| AlexIonescu39 a răspuns:

Bună!
Nu mai fii așa de disponibila pentru el, in situatia asta, fiindca nu mai prezinți interes. Trebuie ca el sa simtă dorul de tine, să te aprecieze și sa te caute... Altfel, cea care pierde timpul ești tu.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru AlexIonescu39):

Ne cunoaștem de ceva timp. Locuim împreuna din vara anului trecut. In ce mod sa nu fiu disponibilă pentru el.

| AlexIonescu39 a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Adică sa nu fii disperata după el, sa nu îi fii la dispozitie cum/când are el chef și sa te apreciezi mult mai mult pe tine, în detrimentul lui. În acest moment, nu te merita. Dacă ulterior vei vedea ca trece mari si tari pentru tine, poate atunci va merita. Dar nu acum.

| CrisTinuta2020 a răspuns:

Pai eu am zis clar ca nu e problema in munca ca știu sa muncesc și eu. Și nici nu sunt împotriva. Sunt împotriva sa trăiesc unde muncesc și sa trăim separat.
Ma bucur ca ai găsit așa femeie. Poate își dorea și ea așa bărbat.
In fine.

| Anonimy08 a răspuns:

Îmi pare rău pentru această situație! Probabil și vârstă este o problemă. La 30 de ani nu mai simți la fel ca la 20. Depinde și de cât timp sunteți în relație. După un timp mai îndelungat petrecut cu o persoană, interesul pentru acea persoană incepe să scadă, așa e biologia, din păcate...
Poate ceva care să reaprindă dragostea dintre voi ar ajuta, precum o întâlnire romantică, într-un parc, la film etc., la fel ca întâlnirile din adolescență. Iubirile adolescentine sunt cele mai frumoase și pot fi un exemplu bun și pentru persoanele mai mature. Dacă nici asta nu ajută, ar merge o pauză puțin mai lungă. După o pauză mai lungă, dorul față de o persoană dragă crește și poate așa se reaprinde dragostea. Dacă relația chiar nu poate merge mai departe... Chiar îmi pare rău. Nu îmi place deloc să văd iubiri care de destramă.
Sper să reușiți să rămâneți împreună și să fiți fericiți!

| Resko a răspuns:

Nu aveti incredere. Asa sunt femeile. Spun ca nu a fost nimic grav chiar daca a fost, doar pentru ca a fost vina lor. Si chair daca e vina lor, tot noi suntem vinovati happy