| GodMode a întrebat:

Nici nu stiu exact cum sa incep, am fost intr-o relatie, timp de 4 ani cu o fata din Medgidia (jud. Constanta) eu locuind in Iasi, a fost o relatie la distanta timp de vreo 2 ani juma' (relatie la distanta dar cu vizite regulate) care mai apoi s-a transformat intr-o relatie normala (ea s-a mutat la mine). Toate au fost frumoase pana cand ea s-a... plictisit, (presupun, nici acum nu stiu motivul concret) si a decis sa intrerupa orice legatura cu mine, mutandu-se inapoi cu parintii ei in Medgidia si gasindu-si pe altcineva (partea cea mai urata e ca si-a cautat pe altcineva in timp ce inca era cu mine). In timpul relatiei cu ea, desi ea nu mi-a cerut, am decis singur ca ar trebui sa renunt la prieteni, amici, etc. Consideram la momentul respectiv ca gasesc in ea un amic, prieten, iubita, absolut tot, si chiar asa era. Dar acum ca a plecat, am ramas fara... tot. Am incercat in prima instanta sa o caut, am reusit sa o gasesc, dar nu a dus niciunde(ba chiar am reusit sa raman si fara servici), apoi am incercat sa reiau legatura cu fostii prieteni care, bine-nteles ca ma ignora, considerand ca sunt un idiot (nu neg) din cauza faptului ca "i-am abandonat". In continuare, desi totul parea ca se prabuseste asupra mea, am incercat sa-mi fac prieteni noi, aici problema e si mai urata din punctul meu de vedere, am reusit sa intalnesc "oameni" dar pur si simplu ii gasesc ca fiind idioti (acum probabil o sa imi sariti in cap cu texte gen "multumeste-te cu ce gasesti") nu exagerez deloc cand spun ca chiar nu ai cu cine sa schimbi o idee, o vorba, si asta chiar e aiurea avand in vedere faptul ca chiar trec printr-o perioada foarte urata. Si uite-ma la 21 de ani fara nimic, si nestiind incotro sa o apuc, probabil cea mai mare nevoie a mea, acum, e cea a unui prieten, prieten cu care sa pot schimba doua vorbe, un prieten cu apox. aceleasi gusturi, preferinte etc. dar de unde naiba sa incep cautarea, si mai ales CUM?

Răspuns Câştigător
| Hαppiηеss a răspuns:

Marea a greseala a fost ca nu ai stiut cum sa-ti gestionezi viata. Adica puteai foarte frumos sa ai o relatie cu o fata dar sa ai si prieteni, nu sa renunti la toata lumea pentru o femeie care nu iti asigura nici un viitor.
Faptul este consumat insa sper ca ai invatat ceva din asta.
Faptul ca prietenii te ignora dovedeste ca nu iti erau prieteni adevarati.
Un prieten adevarat tine la tine si te intelege, accepta faptul ca ai gresit ca ai avut o nebunie de moment dar nu iti intoarce niciodata spatele.
Nu trebuie sa cauti tu nimic, lucrurile astea vin de la sine, trebuie doar sa fi o persoana deschisa si mai putin pretentioasa, in fiecare om gasesti ceva bun trebuie doar sa vezi asta.
Succes!

| GodMode explică (pentru Hαppiηеss):

Stiu ca puteam sa am relatia cu ea si simultan sa pastrez si prietenii (chiar ea mi-a spus ca nu e corect ceea ce fac), dar la vremea aia voiam doar sa petrec cat mai mult timp cu... fosta. Cat despre prieteni, nu-i condamn, nu a fost o "nebunie de moment" am lipsit de langa ei patru ani, in acei patru ani au trecut prin multe, si in multe dintre situatii au avut nevoie de mine, dar totul se termina atunci cand se izbeau de idiotul meu "n-am timp". Au trecut doua luni de cand am ramas absoult singur, si chiar simt ca nu gasesc pe nimeni bun in jurul meu, gasesc tot felul de... oameni fara viitor care traiesc la limita legii, dar chiar nu vreau sa ajung sa traiesc asa.

3 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Acei prieteni "vechi", asa cum ii numesti tu, daca iti erau prieteni adevarati, uitau totul, si erau acuma langa tine. Pentru ca, in momentul in care chiar iti pasa de cineva, intelegi cand acesta are nevoie de spatiu, si se indeparteaza, dar tot timpul il astepti cu bratele deschise inapoi!
E destul de urata situatia, sa te trezesti singur, fara tot ceea ce conta pentru tine. Insa trebuie sa ai rabdare!
Cum sa iti faci prieteni? Este o intrebare destul de interesanta, ai putea iesi in locuri noi unde sa socialiezi, sau chestii de genul acesta.
Daca crezi ca ti-as putea fi de ajutor cumva, poti sa ma contactezi si in privat! Mult succes!

| SkyPilot a răspuns:

Mai incearca odata cu vechii prieteni. Si invata-ti lectia, nu renunti la prieteni pentru prietena, ei sunt parte din ceea ce esti tu iar "ea" trebuie sa te accepte asa cum esti.
Daca nu mai merge cu vechii prieteni, ocupa-te de meseria ta, de pasiunile tale si cu incetul vor apare altii noi. Nu rezolvi problema asta de azi pe maine, dar in jumatate de an ar trebui sa inceapa sa se vada rezultatele.