| Olgutza22 a întrebat:

Nu demult am aflat ca mama mea are un amant si eu vreau sa fac ceva ca ei doi sa nu se mai vada niciodata sau cel putin sa nu mai fie impreuna. ajutati-ma va rog sa-i despart va roog! sad

14 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

E destul de greu. singurul lucru e sa vorbesti cu ea. Ce trebuie sa intelegi ca mama ta ae niste nevoie emotionale si fizice care din pacate tatal tau nu stiu sau nu poate sa le satisfaca

| mona a răspuns:

Chiar daca are sau nu, tu nu poti face mare lucru decat sa vorbesti cu ea

| Olgutza22 explică (pentru mona):

Nu stiu ce sa fac mi-e frica...

| Olgutza22 explică (pentru mona):

Nu stiu ce sa fac mi-e frica si in acelasi timp mi-e jena

| Azµre a răspuns:

Nu ai ce face, cel mai bine nu te amesteca, sau în cel mai rău caz discută cu ea!

| horia2012 a răspuns:

- E treaba ei, nu a ta. Tu ai alte treburi. E mama ta. Nu o critici, judeci, jignesti, umilesti. Daca procedeaza asa inseamna ca are motivele ei. Daca isi da seama ca faci ceva s-ar putea sa i-a niste decizii la care nici nu te astepti.
- Las-o in pace si fi alaturi de ea asa cum poti si cat poti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Olguta,

Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca daca nu inceteaza cu amantul il implici si pe tatal tau in problema asta. si sunt siguira ca ea nu ar vrea sa desfaca o familie pentru placerile ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În nici un caz să nu o pui pe mama ta să alega între tine si el, va iesi urât. Aşa am făcut şi eu, şi a iesit urât! ai mei sau desparţit şi încă nu divortaseră şi mama şi-a gasit pe cineva. Pe acest indivit l-am cunoscut destul de repede, eram forte dezamagita de ce alegere a facut mama. Am terorizato pe mama să se desparta de el ca altfel plec la tatal meu(sincer nu îmi doream asta) si intr-un moment de cearta am pus-o pe mama să alega si la ales. La ales pe el, am plecat la tatal meu si am ramas fara mama de la 15 ani, 3 ani cat a fost cu el nu prea ne-am vazut. Ai grija, mai bine discuta cu ea, spune-i ca o iubesti si esti alaturi de ea dar sa se gandeasca la linistea ta.

| Scintilla a răspuns:

Cred ca e de ajuns sa ii dai de inteles ca stii despre ceea ce face ea si sunt sigur ca de rusine va inceta,da-i de inteles ca te-a dezamagit ca ea ar trebui sa fie un model de urmat pentru tine. Si un raspuns pentru cei care o aparati(pentru ca probabil sunteti in aceeasi situatie) daca nu te crezi in stare sa fii cu cineva renunta la el,nu iti bate joc de el,nu il insela,e valabil si barbatilor,te-ai saturat de mine? desparte-te de mine apoi urmeaza ce doresti dar nu iti bate joc de sentimentele mele. Eu asa privesc lucrurile si daca voi le priviti altfel, va mintiti singuri/e sa stiti. Un parinte trebuie sa fie un model pentru copilul lui, nu sa creasca ea cu gandul ca mama ei isi inseala tatal, e acelasi lucru cu un parinte betiv, ce vezi la parinti devii si tu de cele mai multe ori.

| Đεмоη a răspuns:

Eu nu cred ca e problema ta ceea ce face ea.dar hai sa iti dau si un pont. Spune-i sa aleaga intre tine si el.

| marlboroYkent a răspuns:

E problema ei nu te baga! si tu cand o sa fi mare o sa ai amant ca cama sa este viatatongue

| ctlaida a răspuns:

Tu nu trebuie sa faci mare lucru decat sa stai si sa te gandesti ca in relatia parintior tai este mica MARE problema si sa ii lasi pe ei sa o rezolve.
Poate ca fericirea mamei tale numai depinde de tata ci de barbatul cu care se vede mama ta.
Sa nu traiesti cu impresia ca tatal tau nu a inselat-o pe mama ta doar ca a fost cu 2 minute mai destept incat sa nu il prinda nimeni.
dar oricum NU ITI JUDECA NICI MAMA NICI TATA.
LASA TIMPUL SA LE REZOLVE PE TOATE! la urma urmei si TIMPUL ARE NEVOIE DE TIMP!