| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep, deci o sa zic direct ca ai mei se vor desparti.Eu,pentru inceput,o sa ma mut cu mama (cu tata nici nu mai am ce vorbi). Numai ca eu vreau sa ma mut cu iubitul mai mult,desi nu vreau s-o las singura pe mama. Tata nu stie de el,dar din moment ce suntem "la cutite", nici nu ma mai intereseaza parerea lui.El imi tot spune sa ne mutam si eu vreau foarte-foarte mult, dar e o problema cu mama.Mai e si chestia ca eu am 18 ani si ea inca ma vede ca pe un copil, sau poate vrea ea sa fie autoritara in continuare.Nu zic ca maine o sa-mi deschid o afacere si ca o sa-mi cumpar un apartament direct, dar vreau sa-mi dea sansa asta, sa vada ca ma descurc.Ideea e ca oricum o sa ma mut cu iubitul meu,mai devreme sau mai tarziu, dar as vrea sa n-o supar totusi pe mama.Cu toate ca acum ma cam are numai pe mine.Frate'meu nu s-a bagat niciodata intre ai mei,ea daca are de spus ceva,imi spune mie si ma gandesc ca n-ar avea incotro,trebuie sa ma inteleaga, nu? (da, stiu..sunt cam rea). Ideea e ca vreau sa ma "rup" de ea (de tata m-am "rupt" deja, deci...nu mai conteaza) si nu stiu cum sa fac.Astept parerile si sfaturile legate de acest subiect, ca vreau sa plec de la ai mei, dar fara sa-i supar.Nu e cazul sa spuneti "ai grija cu iubitul tau, ca e...nu stiu ce criminal in serie" (zic si eubig grin). Ideea e ca stiu in ce ma bag, numai ca nu stiu cum sa ma baghappy.
Poate dau si fundita.

5 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Razeph spune bine. La 18 ani habar n-ai de viaţă.
Bine, să zicem că eşti destul de mare şi ştii lângă cine eşti şi cine îţi sunt aliaţii. Dar gândeşte-te cât de greu îi este şi îi va fi mamei tale de-acum încolo. Oricât de mult îţi doreşti să te muţi cu iubitul tău, ar fi un gest de lipsă de respect s-o laşi singură, în următorul an să zicem. E greu să treci peste un divorţ. Degeaba ţie îţi va fi uşor pentru că te-ai rupt deja de tatăl tău, mamei tale nu-i va fi uşor deloc să se acomodeze cu noua viaţă, după atâta timp petrecut împreună cu cineva.
Rămâi lângă ea şi asigură-te că e bine. Mai maturizează-te, ai răbdare, multe lucruri se pot întâmpla.
De spus, nici nu-i aminti în următoarele luni. Faceţi voi planuri împreună, chestii d-astea, şi încet, cu timpul, începi să discuţi serios cu mama ta despre asta, să se obişnuiască cu ideea. Şi-apoi când consideri de cuviinţă, ţi-ai luat lucrurile şi te-ai dus, dar nu înainte ca mama ta să fie ok cu asta. Dacă ea nu va fi ok, gândeşte-te că rămâi singură pe lume.

| mona a răspuns:

Fa cum crezi ca-i mai bine, dar inainte de a te muta[indiferent cand] discuta cu mama ta ca sigur te va intelege si macar cu ea sa ramai in relatii bune

| LittleEvil666 a răspuns:

In ochii parintilor mereu vom fii niste copii.Nu e vorba ca nu te lasa e vorba ca poate pe viitor vei suferii de pe urma deciziilor tale si ea vrea doar sa te protejeze intr-un anumit mod.
Acum depinde si de cat timp esti cu el si cat de sigura esti ca al cunost pe acest baiat.Crede-ma ca o persoana poate ascunde multe si sa aflii ca nu stii nimic despre el atunci cand tu crede-ai ca stii de fapt totul.
Cum am zis mama ta incearca sa te protejeze si pe langa asta crede-ma ca are nevoie de tine dar nu iti spune direct ci prin modul prin care zici tu ca te trateaza.
Banuiesc ca ea te-a crescut 18 ani de zile si acum alegi sa pleci asa usor gandeste-te ca ei poate nu ai e asa de usor cum ti-ar fi tie.Ea ti-a dat sa mananci ea te-a nascut ea te-a imbracat deci ea doar incearca sa te tina aproape.
Gandeste-te bine ce vrei sa faci e decizia ta dar gandeste-te inca o data doar o mama ai in viata pretuieste-o ca altfel o sa plangi cand nu o mai ai, baieti gasesti la tot pasul inca nu e vremea sa iti faci o viata a ta dabea acum incepi sa o construiesti.

| Razeph a răspuns:

Da-mi voie sa spun ceva. Nu te vede ca pe un copil, esti un copil! Doar pune-te in locul ei, tu ti-ai da fiica pe mana unui necunoscut? Niciun loc nu e mai sigur ca si casa parintilor, nu poti avea niciodata incredere intr-o persoana straina cu mai in mama happy Deci parerea mea e sa mai astepti si sa te convingi ca tipul e in regula.

| Furny a răspuns:

V-a trebui sa ai o discuti foarte lunga cu parinti tai, ambii parinti, pentru ca ce vrei tu sa faci e ceva seriosdar trebuie sa fie si prietenul tau cu tine si sa participe si el pa discutie. happy