| Innsbruck a întrebat:

O mama care agreseaza des copiii verbal dar si fizic, poate fi bagata la inchisoare? Sau ce se intampla cu ea? Unde trebuie apelat ca sa se ia masuri?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La protectia copilui. Nu stiu daca ajunge efectiv la inchisoare, depinde de gravitatea abuzului si cat poate fi dovedit. In general doar ii este luat copilul si dat altei rude sau altei familii.

| darrio2007 a răspuns:

La un psiholog este cel mai bine. Daca suni la Protectia Copilului, in urma unei anchete se poate ca mama ta sa fie decazuta din drepturi.Iar tu vei ajunge sa te creasca o ruda sau, in cel mai rau caz, la un camin, cu alti copii in situatia ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Protectia copilului

| Fatamuntilor a răspuns:

La primarie, la aistenta sociala! Acolo au asistenti de protectia copilului!
Familia va fi luata in evidenta, iar daca se constata ca este asa, copii vor ajunge la la un asistent maternal iar mama (probabil)decazuta din drepturi!

| Radu284 a răspuns:

Daca ar putea fi bagata la inchisoare pentru asta, aproape toti copiii ar ramane fara parinti. Acum depinde si cat de naspa isi agreseaza fizic copiii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai întâi cred că atât mama cât și copiii trebuie să meargă la un psiholog care să încerce să le rezolve problemele (în cazul unei asemenea mame nu cred că va ține)
Dacă nu trebuie sunat la Protecția Copiluiui și în funcție de cât de grav este cazul îi poate lua copiii.