| ZombuVerde a întrebat:

Pana la ce ora au program controlorii de bilete RATC?
Daca ma agreseaza, verbal sau fizic iar eu raspund cu aceeasi moneda ce se intampla? Se considera autoaparare? Are cum sa ma depisteze cine sunt daca nu ii dau nici o informatie despre mine si cobor?

2 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Nu stiu ce program au aia dar eu am umblat cu RATC-ul aproape la orice ora si mereu am prins si controlori.

Daca te prind fara bilet si incepeti sa va luati la bataie, ala care va avea probleme extrem de mari cu politia vei fi tu, nu controlorul. Pe langa amenda pentru calatorie fara bilet te vei alege si cu dosar penal pentru lovire + amenda sau chiar inchisoare cateva luni. Nimeni nu o sa te creada cand spui ca "doar te-ai aparat". Controlorul va spune ca a tras de tine sa nu fugi iar tu l-ai lovit. Deci nu, indiferent ce se intampla, NU se considera autoaparare. Se considera ca tu, dupa ce ca mergeai fara bilet l-ai mai si snopit in bataie pe saracul controlor care-si facea treaba.

Daca te prinde fara bilet si fugi, sunt sanse mici sa te depisteze dar nu e imposibil. Daca ai ghinionul sa se afle camere de supraveghere in troleibuz sau sa fie vreun politist in zona te-ai ars.

Ca sa eviti problemele astea mai bine ti-ai cumpara bilet, e doar 3 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai atat timp cat merg mijloacele de transport in comun sunt si ei la "datorie"

daca te agreseaza fizic poti face reclamatie la politie, daca tu ii agresezi fizic pot face ei reclamatie, iar ei sunt mai multi, deci matori deci avantaj.

daca reusesti si scapi nu au cum sa mai dea de tine, numai sa nu fuga dupa tine, am vazut cateva cazuri cand au coborat din autobuz si au inceput sa fuga fupa calator.