| DefneDD a întrebat:

O prietena cunoaste pe cineva care parintii nu au nascut o intr-un spital si nu are certificat de nastere si nici in calculator nu este trecuta. Ce poate face? Eu nu cred ca o sa reuseasca sa obtina un cerificat, nu o sa o creada...

Răspuns Câştigător
| Fancyuiop a răspuns:

Depinde. Dacă are un nume de botez și își știe vârsta,se poate face cv. Însă f greu. Îi trebuie și cnp și ăla ți-l dă după naștere, având la urmă cifre unice. E cam greu dar poate va reuși. Oricum nu cred că rămãne fără acte, ar trebui să existe șj o legislație pe care ar trebui să o citească părinții săi, să se intereseze la autorități, instituții că de aia îs părinți.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie mers la primarie sa se informeze. Va trebui mers si in instanta. Este un proces lung care poate dura peste 6 luni, dar este posibil.

| DefneDD explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru raspuns

| Freya1 a răspuns:

Trebuie mers cu ea la un spital la un cotrol sa nu aiba ceva probleme si acolo sa spuna ce s-a intamplat se va face o investigatie si apoi acte daca nu e posibil trebuie sunat la pritectia copilului si vad ei ce e de facut ca altfel copilul ala e ca si cum nu ar exista

Răspuns utilizator avertizat