| Hyacinth a întrebat:

O prietena s-a îndrăgostit de un handralau care a zis că e divorțat de nevasta cu care are un copil
Pe Facebook-ul lor văd așa: s-au cunoscut in 2018, in 2019 au făcut copil, in 2020 septembrie s-au logodit.
Ei încă apar logodiți pe Facebook
Au poze recente împreună cu copilul pe Facebook-ul ei. El are poze doar cu cainele. Recent el a angajat-o pe "fosta sotie" unde lucrează el.
Voi ati face asta pentru o fosta? Sa va vedeti zilnic?
Eu cred că nu e divorțat deloc da prietena mea ii caută scuze
Dilema noastra e daca prietena mea e amanta sau nu?
Ați crede așa poveste?
Are 21 de ani baiatul și se plânge mereu de probleme se da mereu o victimă
Ce ați face dacă ați da de așa handralau?

62 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unele femei asa invata ce este Viata.
Altele nici asa nu invata, devin chiar repetente...

| MariaEElena0505 a răspuns:

E cam clar care este situația. Eu l-as lăsa. De ce sa-mi complic viața cu un asemenea bărbat? Oricum, exista bărbați mult mai buni, mult mai ok decât el. La asta cred ca m-as gândi. De ce sa fiu cu cineva care nu ma merita, nu ma respecta si nu ma iubește? Nu mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ștergeți contul de Facebook, e mai bine.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Reject, fără discuții. Până nu e prea târziu. Să se ferească cât poate de el, clar că minte și face pe victima. La 21 de ani, el nu are nici minte in cap și a mai facut si un copil

| HelpingHands a răspuns:

Ce vină are el? Voi aveți toate informațiile necesare ca să luați (ia) decizia corectă! Că greșește el, ce vă mai pasă, parcă sunteți țațe!

Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Prietena ta e bogată?

| Mosotti a răspuns:

Pai ce as face, as profita de prezent de momentele placute si atat, fie ce o fi, nu conteaza ca minte sau nu, oricum si daca ma lasa, am ramas cu o perioada placuta, ca si eu ma simt bine nu? Nu doar el.
Deci si daca e amanta sau nu, asta nu schimba faptul ca traieste momente placute in prezent.

Normal ca poate omul vrea si el o amanta acolo, dar aia e, deocmdata e bine pentru amandoi.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

De ce sa-l lase? Nu se simte si ea bine acum? Amandoi profita de momentele frumoase impreuna si atat conteaza, cat o tine o tine si gata, asa cum el e bine in relatia asta, de ce n-ar fi si ea?!

Răspuns utilizator avertizat
| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca ea este cea mintita. Și nu e ok sa fii cu un om casatorit. Aceasta este strict părerea mea. Mereu trebuie sa te gândești ca el nu te merita, dacă te vei regăsi vreodată in situația aceasta. De a fi îndrăgostit de un om nepotrivit tie.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

De ce nu e ok sa fi cu un om casatorit? Daca te simti bine cu acel om, atat conteaza, e om, nu are importanta ca e casatorit sau nu e.
Si daca e indragostita de cine nu merita aia e, cum am zis, se simte bine ca si el cat o tine, si atata tot, ca doar nu sufera si se sacrifica, si doar el se simte bine.

E mintita pentru ca el stie ca altfel ea nu ar fi acceptat relatia, are si el dreptate pana la urma, femeile cer minciuna de fapt.
Ca daca aveau si ele minte sa profite de clipa si sa se simta bine si atat, nu mai erau ei nevoiti sa minta.
Nu e nevoie sa stau 101 ani cu ala, sau sa ma casatoresc, ca sa am o relatie si sa ne simtim bine.
Deci vina putin e a ei, ca a "cerut" sa fie mintita.

Iar porcaria aia cu "te foloseste", e o prostie, ca repet, nu doar barbatul se simte bine, se simte in egala masura la pat si femeia bine, deci se folosesc unul pe altul de fapt.

Ca ce vrea el, ar trebui sa vrea si femeia, sa se simta bine si sa profite de asta cat o tine, nu altele!
Si daca e sa iasa casatorie sau alte chestii din asta, bine, daca nu, nu, ramai cu ce a fost bun pana se duce relatie.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

O relație se bazează pe adevăr, nu pe minciuna. Iar o relație care este începută cu o minciuna, este cam clar ce este.

Și da. O femeie vrea sinceritate de la omul iubit. Și crede-na, nu este ok sa inseli. Dacă femeia aia s-ar pune puțin in locul soției lui, cum ar fi? Oare ce simte săracă soție care ii creste copilul? Eu am alta mentalitate fata de tine, deci nu cred ca avem ce discuta pe acest subiect. Eu cred ca o căsnicie ar trebui respectata, nu înjosită.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Ai dreptate, nu e buna minciuna, dar aia e. Dar pana la urma si daca e o amanta, ce treaba are aia sa se gandeasca la sotia aluia? Nu are nici o treaba, daca aia era ruda sau prietena da, era altceva, nu se face asta adica sa fi amanta sotului prietenei sau rudei tale, dar daca sotia e o straina, aia e, asta la general zic.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca ai gresit. ‘)) Nu e prietena mea. Nu este întrebarea mea asta. ‘)))
Și cât timp trăiești intr-o societate trebuie sa te intereseze și de ceilalți. Iar dacă principiile fetei nu corespund cu ale lui, chiar conteaza aceasta minciuna.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu am gresit deloc, am raspuns la ce ai zis tu mai sus:

"O relație se bazează pe adevăr, nu pe minciuna. Iar o relație care este începută cu o minciuna, este cam clar ce este."

Am gresit aia cu prietena, ai dreptate, lui Hyacinth trebuia sa-i scriu asta.

Pai trebuie sa ne intereseze si de ceilalti, dar in general asta nu se intampla.

| Mosotti a răspuns:

Insa in primul rand nu stim sigur daca e mintita prietena ta, trebuie sa verificati intai! Puteti sa-l urmariti, si chiar sa stati de vorba cu sotia, sa vedem, ca aia va spune adevarul.
Deci poti afla f simplu ce si cum e, urmariti, aflati unde e sotia, si discutati cu ea.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu m-am referit ca ai gresit fix in legătura cu faptul ca ea e prietena mea. ‘))) Iar eu nici nu o cunosc.

Ei bine, mie îmi pasa de cei din jurul meu. Și in același timp, niciodată n-am căutat o relație cu un bărbat care este al altei femei. Deci nu. Nu pot sa înțeleg aceasta percepție a anumitor oameni.

| ania a răspuns:

Ar trebui evitat.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pai da, am zis ca am gresit partea cu prietena ta, in rest nu.
Dar f multi oameni fac asta, desi eu nu am fost in situatia asta, ii inteleg pe cei pe care nu ii intereseaza ca e barbatul alteia.
Si anume am inteles ca acea femeie (amanta), isi vede de interesul ei si se simte bine, iar daca el accepta inseamna ca doreste si el, deci ambii se simt bine si le e bine, inseamna ca el nu mai e bine acasa cu nevast, asa ca amanta ii face lui un bine ca-i ofera momente placute.

Si daca el o place destul pe amanta, e posibil sa o lase pe aia cu care nu mai e bine, si sa o ia pe asta, nu e nici o problem, pana la urma relatiile nu-s batute in cuie. Oricum ar fi decizia lui, amanta nu l-a luat cu forta.

Si varianta doi, sa fie bine acasa insa sa aiba barbatul ala nevoie de diversitate sexuala si atat, si atunci nu e problema ca mai are si o amanta pana la urma, daca acasa este ok cu nevasta si nu se simte, este bine. Asa ca si in varianta asta amanta se simte bine si ii ofera si lui clipe placute, si e bine pentru toti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Hyacinth):

Să luam lucrurile pe rând:
Varianta 1:
Dacă soțul a părăsit-o, e putin probabil ca el să isi mai dorească s-o mai aibă alături pe fosta. Iar faptul că a intervenit pentru ea, să obtină un loc de muncă la firma lui, atată că nu ii e deloc indiferentă.

Varianta 2:
Dacă sotia l-ar fi parasit, nu cred că ar mai fi postat pe un site social, poze cu fostul, recente.

Varianta 3. Să stii că mai sunt cupluri, care fac o intelegere amiabilă, dacă stiu că isi pot găsi victime, in scopul obtinerii de bani, in sensul că "mă afisez singur(ă) pe Facebook, încât să par un barbat, respectiv o femeie liberă. Sau o victimă a unui mariaj recent incheiat. Si așa, speră să reusească sa vrăjescă femei/ barbati cu bani, oameni de care sa se folosească, până pot...

Dacă tu esti prietena ei, atunci fii diplomată. Poti incerca să te imprietenesti cu fosta lui sotie si afli multe, daca stii cum s-o abordezi si reusesti sa ii castigi increderea.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nici n-am spus ca ai gresit in rest. ‘))

In mare parte înțeleg ce spui, dar aceste femei care stau cu un bărbat casatorit doar ca sa primească anumite "favoruri" eu cel puțin nu le văd prea bine. Mi se par foarte artificiale. Și se prea poate sa strice o căsnicie.

Iar pentru mine acel bărbat care se uita la alta. poate doar din cauza varietăți sexuale..nu mi se pare bărbat. Pentru ca el nu-și respecta femeia. Când iubești o persoana, încerci sa nu-i faci rau. Din acest motiv, nu sunt de acord cu tine. Dacă nu-ți mai este bine cu acea persoana, divorțezi. Dar nu o inseli.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pai nu, ce favoruri? Ca nu ma refer la relatiile din interes, ma refer la alea pe bune cand se plac sincer unul pe altul si isi ofera reciproc placere si clipe placuta.

In al doilea rand barbatul genetic e programat de natura tocmai sa f cat mai multe, deci chiar e barbat ala! Din punct de vedere al naturii este, ca nu ne convine noua, este altceva.
Iar sotiei nu ii face rau daca aia nu afla, el isi face treaba si e bine pentru toti.
La unii, ca natura sa ii oblige sa se duca si la alta, la un moment dat se blocheaza si cu aia de acasa nu mai merge, va merge abia dupa ce mai are diversitate!

Dar oricum, eu sunt pentru relatii deschise, pe mine de ex nu ma deranjeaza daca prietena mea se mai duce cu altul din cand in cand daca ma iubeste pe mine si cu mine e f okey, ce ma intereseaza ce face in rest? Ma intereseaza ca, cu mine sa fie bine si atat, si daca cu mine e bine, nu-mi face nici un rau daca se f si cu altul.
Iubirea e una, sexul e cu totul alta, poti face sex fara sa iubesti, si poti iubi fara sa faci sex, n-are treaba neaparat una cu alta.

Si de ex daca acasa totu e bine, doar ca la sex mai vrei diversitate, doar nu divortezi acum doar pentru un sex, hai sa fim seriosi, ar fi culmea sa dai o relatie emotionala buna doar ca ai nevoie sa mai faci sex pe alaturi, iei din ambele relatii ce ai nevoie, si aia e.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Da. Nu stiu. Eu am alta părere. Înșelatul intr-o relație normala inseamna de obicei probleme in cuplu. De exemplu, din cauza copiilor. Sau uneori din cauza certurilor, discuțiilor. Și crede-ma, in general o femeie de 20 de ani nu sta cu unul de 40 de aici decât dacă-i aduce anumite favoruri, adică bani, vacante. Și de ce te-ai îndrăgosti de un bărbat care nu este al tau? Când tu o sa ajungi sa suferi. Nu este nicio logica aici. El te folosește, tu te îndrăgostești, el te lasă. Și uite asa, ești umilita. Mândria unde mai este? Iar bărbatul prin natura lui.mi se pare o prostie. Sunt milioane de bărbați care nu inseala, la fel ca și la femei. Alte preocupări ar trebui sa ai la 40 de ani. Copiii, soția, serviciul, nu alta femeie. Dar de asemenea, sunt milioane de bărbați și de femei care inseala. Însă de obicei pentru ca nu sunt fericiti. Îți înțeleg perspectiva, dar nu orice femeie sau bărbat ar dori o relație deschisă. Eu de exemplu nu-mi doresc asa ceva, iar dacă cineva m-ar înșela, l-as părăsi. As merge pe ideea ca putea sa-mi zică de la început ce vrea..sau sa-mi spună ce gânduri are, altfel o iau ca pe o minciuna pentru ca nu m-a întrebat. Nu m-a lăsat sa aleg ce vreau. Pentru ca dacă o face le la spate, cumva ma obliga sa accept, chiar dacă eu nu stiu de fapt in ce relație as fi.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Eu ma refer cand barbatu si amanta au cam aceiasi varsta, nu ma refer la aberatiile alea cu diferente mari de varsta si relatie pe interes, ca alea-s altceva.

Pai da, pot fi probleme in cuplu la sex si atat, si in rest sa mearga relatia, deci nu are sens sa strici o relatie unde poate merge restul bine, doar pentru un sex, ar fi culmea prostiei sa faci asta.
Ptr ca om sa faci sex gasesti, insa om sa te intelegi mai greu.
Daca nu mai merge nici emotional relatia, e normal ca trebuie sa divortezi, asta clar.
Insa daca nu iese din relatie inseamna ca are ceva bun acolo, ca altfel iesea.

Pai nu alegi tu de cine te indragostesti, nu conteaza ca e insurat sau nu, te poti indragosti si atat, aia e, se poate intampla.
Sau poate nu te indragostesti, poate si tu il folosesti pe el asa cum face el cu tine, nu se stie, depinde de situatie.
Daca te indragosesti si apoi ala te lasa, aia e, ramai cu clipele frumoase care le-ai trait, tot nu pierzi nimic de fapt.
Asa puteai sa te indrag de unu neinsurat si sa te lase.

Sau poate nu te lasa! Poate divorteaza de aia si sta cu tine, deci nu e o regula ca vai ce umilinta e.
Da, sunt barbati care nu inseala este adevarat, insa multi inseala, mai ales aia aratosi, la aia e putin cam regula, nu am zis ca toti fac asa, eu ti-am zis cum e construit barbatul in general.

Daca vrei o relatie deschisa normal ca spui de la inceput ca sa stie omu ce si cum.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai la asta m-am referit. Bărbatul are dreptul sa însele doar dacă este intr-o relație deschisă, altfel eu cel puțin îl pot considera doar neserios.

Iar o relație inseamna și partea sexuală, nu numai cea emoțională. Și cât timp una lipseste, ceva nu e ok.

Iar ca femeie poți sa stai cu unul casatorit, ori dacă ești prea naiva sa crezi ca ăla o sa-și lase soția, pentru ca sa fim seriosi sunt foarte rare aceste situații, ori pentru ca ești inteligenta și profiți de acel bărbat. Dar atât. Acestea sunt cele doua situații. In loc sa îți petreci timpul cu un bărbat casatorit și sa nu poți sa-l prezinți prietenilor, părinților și sa stai mereu cu frica ca soția lui va afla, mai bine ești intr-o relație normal, cu un bărbat care nu aparține unei alte femei.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pai partea emotionala e cea mai importanta, daca aia merge, nu poti da cu piciorul la o relatie buna doar ca la sex sunt probleme poate din cauza ei sa zicem, isi face omu treaba in alta parte si casa e casa in final, ca asa fac barbatii inteligenti.
Ca e neserios sau nu, depinde, depinde de ce inseala.

In schimb invers nu merge, daca merge sexul si nu e restul, aia nu e relatie, nu poti sta in ea, insa sa stai fara sa faci sex insa sa te intelegi bine in multe puncte de vedere, merge sa stai, eu unu as sta asa si nici n-as insela ca doar am si maini, dar ma intereseaza sa ma inteleg cu omul ala.

Pai nici nu trebuie sa speri ca femeie ca ala isi lasa nevasta, trebuie sa fi destul de desteapta sa te bucuri de clipele placute si atat, nu conteaza ce va fi.
Normal ca e mai bine sa fi cu un barbat liber, insa daca se intampla sa ti se puna pata si ala e insurat, aia e, ghinion.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă se intampla sa ți se pună pata, renunți.

Timp frumos? Nu merita. De ce sa fi cu el când sunt atâția bărbați liberi? Poți sa zici nu.

O relație sănătoasă se bazează și pe sex, dar și pe relatii emoționale bune. Una se completează pe cealalta. Și sa fim seriosi, in general partenerii se înțeleg pe tema aceasta. Sunt foarte rari cei care nu se potrivesc. Părerea mea.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pai ideea este ca dragostea nu prea alege, aici e aici, si cand vine, pai vine nene, nu mai poti tu sa renunti asa usor, altfel sigur ca e de preferat sa iei unu liber. Sau poate nu ai dat de unul liber si n-ai de unde, si atunci stai asa?! Te bucuri macar de ce este.
Deci depinde de situatie.

Pai daca de ex barbatu se blocheaza si nu mai merge la pat decat daca mai schimba, ce facem? Dar in rest merge relatia. Nu arunci relatia pentru atat. Bine asta nu inseamna neaparat ca sa isi ia amanta permanent, poate face de 1-2-3 ori si atat, dupa aia va merge si acasa, sunt destui barbati asa.
Nu stiu ce se potrivesc multi, ca divorturile sunt in urcare, se inseala multi unul pe altul.

Eu zic ca multi se potrivesc sexual dar mai putin emotional, aici e problema.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar ai cap. Poți sa gândești. Eu spre exemplu am fost pusă in câteva situații. Și deși îmi plăcea enorm de mult acel băiat, am știut sa spun nu. Nu mereu trebuie sa gandesti cu inima, uneori trebuie faci și ce-ți spune capul.

Dacă este o situație de genul, sunt de acord cu tine, deși sunt foarte putine.

Și ai dreptate in legătura cu ultima propozitie. Ai mei spre exemplu sunt divortati. ‘))