| anonim_4396 a întrebat:

Oare mai exista dragoste adevărată? Oare mai exista oameni care se îndrăgostesc, iubesc cu adevărat și nu țin cont de defecte fizice și nu cauta perfecțiunea?
Cândva credeam ca mai exista astfel de persoane, pana când persoana în care avem cea mai mare încredere mi-a arătat ca tot ceea ce fusese era o minciuna, o prefăcătorie care a durat ani de zile.
Ma uit la cei din jur și par atata de superficiali, mereu căutând senzatii tari și urmărind sa își demonstrează lor și prietenilor ca pot sa cucerească mereu pe altcineva deși ei au relație și pozează în cupluri fericite.
Ce se întâmplă cu lumea asta? Chilotareala apărută peste tot la tv și pe net ii face pe oameni sa uite de valorile morale, de respect fata de ei și cei din jur.
Ce se intâmapla? Unde este respectul fata de persoana pe care ai ales-o unde este respectul fata de propriile alegeri?

32 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu se intampla nimic ciudat, situatia e cum a fost si pana acum de sute de ani, indragosteala, iubirea adevarata apare cand atragi mult fizic, fara atractie fizica nu exista iubire.
Faptul ca vrea pe cineva care sa atraga, nu inseamna ca vrea cineva perfeciunea.

Netu nu face decat sa ai mai multe optiuni sa cunosti eventuali parteneri, atata tot.
Iar aia superficiali nu-s indragostiti, nu e problema, doar place persoane respectiva si atat, asa cum poate place pe multi alti potentiali parteneri, de aia trece de la unul la altul.
Si daca ai o relatie temporara, te bucuri de clipele frumoase care sunt si gata, dupa aia aie e, altul la rand, nu e nevoie sa stai toata viata cu un om neaparat.

Nu vad ce te mira asa, unii se indragostesc, altii nu.
Unii au nevoie de diversitate in relatii, altii nu.

| 69GRIMMJOW69 a răspuns:

Am 25 de ani aproape. Eu unul după modul cum gândesc și din experiența mea destul de limitată când vine vorba de relati cred ca exista. Cel puțin în opinia mea. Cel puțin pe mine mă atrag femeile inteligente, mai inteligente ca mine cel puțin. Nu zic ca nu contează și aspectul. Desigur ca da
Dar primul lucru ca mă atrage e inteligenta și personalitate.
Dragoste exista lângă persoana potrivită.
Dar de cele mai multe ori in ziua de azi este tot mai rară. Deoarece sărăcia împinge lumea să fie materialistă în primul rând și pe interes.
Nu cred ca am iubit pe cineva vreodată sincer. Nici nu cred ca
Am habar cum este. Dar cu siguranța nu voi alege pe cineva care e pe interes. Cel puțin așa e
Pentru mine. Mă refer că nu am avut ocazia sa fiu sincer întru totul pentru a mă cunoaște cineva cu adevărat. În fine asta a fost doar problema mea ca nu am fost destul de deschis. Sau ca nu am considerat ca persoana care mă place merită sa îi fiu 100% al ei. Poate cineva are alta părerea cel puțin pentru mine e ca nu am întâlnit persoana potrivită încă. Sincer refuz multe oportunități si în viața de zi cu zi doar din cauza ca nu sunt destul deschis în primă fază happy
Aia e încă mai am de învățat. Sau cel puțin încă nu am cunoscut pe cineva pe aceeași lungime de unda ca mine