| alexutza222 a întrebat:

Ofer fundita!
Buna!

Sunt importante relatia tata-fiica si relatia mama-fiu?

Cum "afecteaza" (intr-o relatie, in viata personala, in relatiile cu ceilalti oameni, etc) caracterul unei/unui femei/barbat relatia pe care a avut-o cu parintele de sex opus?

Răspuns Câştigător
| Capy a răspuns:

Da. Sunt foarte importante relatiile tata-fiica
Si as spune sa profiti ff mult de asta.
Cu un tata poti vb despre orice.chiar daca ei mereu par mai duri, etc. O fac tot pentru noi.
Eu inainte nu prea vorbeam cu el, iar acum l`am pierdut definitiv si regret ca nu am petrecut destul timp cu el.

2 răspunsuri:
| sandulachedragos a răspuns:

1. Vorbeste cu parintii orice. Nu exista altcineva in afara de ei in viata asta sa iti doreasca mai mult bine ca ei.
2 Tata are multa experienta. Cere-i sfaturile in alegerea amicilor, iubitului, intreaba-l de unele altele, stai pe langa el, afla experiente, traume ale lui, fobii, COMUNICAREA E AERUL PT O RELATIE.
faceti orice in 3! asa vei cimenta tare familia ta! si nu va exosta dovort, cearta. in orice discutati toti 3
citeste carti impreuna cu ei, zi-le ca ii iubesti pe ambii la fel! zilnic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune că fetele se înţeleg mai bine cu taţii şi băieţii cu mamele.Contează mult cum te înţelegi cu ei,mai ales dacă eşti o persoană sensibilă, care are nevoie de afecţiune.Relaţia tata-fiică are o importanţă mare,de obicei fetele văd în tată un model de om bun şi se ataşează repede.Dacă relaţia dintre ei ar decurge prost,fata s-ar centra pe relaţia cu celălalt părinte.Dacă această merge bine, n-ar fi o mare problemă pentru că până la urmă există cineva care să o sprijine. Dacă şi aceasta merge prost există o posibilitate destul de mare ca respectiva fata să se închidă în ea, să se interiorizeze, să se simtă inferioară.Dar asta nu e o generalizare. Fata poate la fel de bine să fie puternică şi să nu se lase influenţată cu nimic de neajunsurile în relaţiile cu părinţii.La fel şi în cazul băiatului. Depinde foarte mult de caracterul fiecăruia şi de cât de puternic este.