| GeorgianaMadaa a întrebat:

Ok.
Vreau sa încep cu faptul ca ma simt epuizata psihic și fizic.
Simt ca oricât de mult as vorbi cu prietenii, persoanele apropiate, persoana cu care am o relație nu ma ajuta cu nimic, conștientizez tot ce se întâmplă in jurul meu însă starea pe care o am nu o pot controla.
Am ajuns la concluzia ca am nevoie de ajutor, vreau o schimbare, simt ca înnebunesc.
Ca cedez psihic.
Ma poate asculta cineva, sa vorbim?
Si știu ca se contrazice cu faptul ca am zis ca nu ma ajuta dar pe moment mai atenuează.
Asta nu este o lipsa de atenție, pur și simplu simt ca înnebunesc
În caz ca este cineva care poate da un sfat sau ma poate ajuta, are studii în psihologie.
Aștept mesaj happy

18 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Pe langa ajutorul pe care-l vei obtine vorbind cu o persoana de pe TPU, iti recomand sa vizitezi si un psiholog cat mai curand.

| Mosotti a răspuns (pentru Ronnix):

Sau vizita la medic mai degraba, suna a ceva depresie ce zice.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ai încercat sa identifici care este reala problemă? Poate ca nici nu este o problemă atit de mare si grava cum o simti tu, te rugam spune ne si noua cu ce problema te confrunti, faza cu epuizarea fizica si psihica se poate datora si acestui Covid care de 1 an de zile ne a zapacit pe toti, ce varsta ai? Te ascultăm spune ne problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am studii oficiale de psihologie.

| Drimmero a răspuns:

Pai ce s-a intamplat? trebuie sa existe ceva evenimente care au adus aici, ceva traume, ceva tot trebuie sa fi patit.

| Mosotti a răspuns:

Trebuie sa consulti un medic psihiatru sau un psiholog pentru a rezolva problema, normal ca nu poti controla treaba. Faptul ca functioneaza pe moment discutia cu cineva, nu prea conteaza, ideea e sa fi bine oricum ar fi.

Daca esti epuizata doar ca te-ai suprasolicitat cu ceva, atunci nu e nevoie de medic sau psiholog, ci doar sa elimin suprasolicitarea, daca nu e vb de asta, atunci trebuie sa faci ce ti-am zis, ca e posibil sa se agraveze problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai o stare proasta/apatica pe întreaga durata a zilei, nu te mai bucura lucrurile care te bucurau altădată și ai o tendința de izolare și tristețe profunda poate indica episod depresiv! Daca problemele le ai de un timp mai îndelungat e depresie și trebuie tratata urgent la un medic psiholog sau psihiatru.
Dacă depresia sa declanșat fără nici un eveniment neplăcut/negativ gen brusc cauzele ar putea fi tulburările endocrine și ale altor glande endocrine. alte cauze, menopauza sau sindromul premenstrual.
De regula depresia se declanșează în urma unei perturbări biochimice la nivelul creierului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu studii sau fără studii, abilitatea de a asculta sau de a un sfat bun ține de altă sferă.
Unele probleme țin strict de interior și doar din interior vine rezolvarea, de nicăieri altundeva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, dar nu conteaza, discutiile o ajuta doar pe moment dupa cum a zis, trebuie sa rezolve problema sa fie bine a la long cum era inainte.

| Saiko10 a răspuns:

Un psiholog are foarte multe cunostinte pentru a te ajuta pe tine in orice problema ai avea, stiu ca este greu sa faci primul pas pentru a ajunge la un psiholog, dar te va ajuta foarte mult.

| AlexValentinn a răspuns:

Un animal de companie te-ar ajuta

| Mosotti a răspuns (pentru AlexValentinn):

Nu are nici o treaba, cum era inainte bine, trebuie sa fie si acum fara nici un animal de companie. Sa vedem in ce caz este, daca starea a venit in urma unui stres, suprasolicitare psihica fie la scoala sau munca, atunci e simplu, reduce stresul si se rezolva automat, daca nu, trebuie vizita la medic sau psiholog.

| Elena1432567890875 a răspuns:

Dacă vrei sa vorbim, poate reușesc sa te ajut

| GeorgianaMadaa explică (pentru Elena1432567890875):

Pe Instagram
georgiana.mada98

| relian a răspuns (pentru GeorgianaMadaa):

Dar pe Facebook nu ai adresa? laughing
Asa de prezenta, cu ce te ocupi in general? Daca nu faci nimic e si normal sa o iei razna, deci lipsa unei activitati corelata cu mai stiu eu ce ganduri si desprartiri sau certuri te face din om neom, asa ca fa-ti rost de o activitate care sa iti ocupe timpul, ceva care sa iti placa sa fii acolo absorbita, astfel nu mai ai timp sa te gandesti la cai verzi pe pereti.

| mgtow a răspuns (pentru GeorgianaMadaa):

In Instagram ce poza ai la profil? apar 2 giorgiane

| Elena1432567890875 a răspuns:

Eu cred ca înainte de toate, avem nevoie de cineva pe umărul căruia sa plângem, sa ne spunem necazurile, sa ne asculte cineva fără sa ne judece. Un om cerebral, cu intenții bune, la care găsim un sfat potrivit. Se întâmplă ca nici în familie sa nu găsești aceasta persoana. Și eu simt lucru.

| Mosotti a răspuns (pentru Elena1432567890875):

Degeaba plangem daca nu e constructiva treaba sa rezolvam problema. Ca discuta si pe moment o ajuta, apoi revine starea dupa cum a zis.