Stefan
| Stefan a întrebat:

Ori de cate ori doi sau mai multi oameni se cunosc, sansa conflictului creste. Aveti conflicte în familie? Cum le rezolvati?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cu ai mei, nu prea am, ca ne vedem rar si putin, asa ca nu apucam. In relatia de cuplu mai apar conflicte. De cele mai multe ori, atitudinea mea e de vina; imi dau seama de asta chiar in timp ce ridic tonul si imi cer iertare si ii spun, de fapt, ce era in capul meu si de ce am tipat, desi nu avea nicio vina. Cam asa se rezolva de cele mai multe ori. Cand greseste el, isi cere el iertare, dar asta se intampla rar. De obicei, cu o incredibila rabdare si toleranta, ma asculta si ma iarta.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Creste exponential, dar cel inteligent... cedeaza!

daniela
| daniela a răspuns:

In orice familie pot apare nentelegeri mai mari sau mai mici ce pot conduce la conflicte carese pot rezolva intr-o forma rapida sau de durata

luciana
| luciana a răspuns:

Poate cuvantul " conflicte " e prea mult, dar nu cred ca exista familie fara probleme fie ele,- chiar si minore... dar cu bun simt, cu ratiunea varstei, stim sa le depasim.( ne leaga ani multi impreuna... cu sinceritate, Lucien.

| sorin a răspuns:

Conflictul este inevitabil, dar se poate aplana prin discutii sau se poate intensifica acum depinde de situatii si de oamenii care incep conflictul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap avem avem...laughing
Eu mereu ma cert cu frati'miu pentru calculator laughing
Cum le rezolvbatting eyelashes hmm thinking o strig pe mama big grin
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele se rezolva discutindu-le. Din nefericire, de obicei discutarea problemelor este evitata si asta duce la nerezolvarea si repetarea lor. In plus se acumuleaza si frustrari care agraveaza lucrurile si in cele din urma apar si explozii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicam mult ne spunem totul si cu calm si intelegere rezolvam conflictul.eu ca tata sunt un bun mediator intre mama si pui.care sunt mari. doi ca unu are 7 ani.eu nu prea ma cert dar cand e cazul mananc ceva si gata ca eu atunci sunt nervos cand mie foame.