| anonim_4396 a întrebat:

Parinti mei vor sa divorteze. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Tu nu poti face nimic, ei stiu ce motive îi face sa ia o asemenia hotarare, probabil ca asta este unica solutie care inseamna divortul.

mariana
| mariana a răspuns:

Ei vor sa divorteze unul de altul, nu de tine, tu vei fi intodeauna copilul lor si sunt convinsa ca ambii te iubesc foarte mult. Tu nu prea poti sa faci nimic in aceasta privinta daca ei au luat o asemenea hotarare. Este posibil ca, neintelegerile dintre ei sa fie mai mari decat tu poti intelege la varsta ta si pe pricipiul ca, "dragoste cu forta nu exista", singurul lucru de facut este, sa incerce fiecare sa vada daca solutia divortului le va aduce linistea pe care o cauta.
Tu trebuie sa te hotarasti insa, cu care din ei vrei sa stai si daca ai peste 10 ani, instanta de judecata te va intreba si pe tine cu cine vrei sa stai. Te vei intalni insa si cu celalat parinte pentru ca si acela va avea drept de vizita si periodic vei putea sa stai si la el, asa cum se vor intelege parintii tai, ori asa cum va hotari instanta daca ei nu cad la intelegere.
Eu iti doresc insa sa ai linistea sufleteasca necesara pentru a invata si pentru a te comporta cat mai bine posibil, pentru a-i face pe amandoi sa fie mandrii de tine.
Multa sanatate, sa cresti mare si sa ai rabdare ca, timpul rezolva multe si acest sentiment de teama asupra viitorului tau, va disparea si tu vei fi din nou fericit si multumit.

| anonim24 a răspuns:

In primul rand sa ii intelegi de ce fac asta, probabil pentru ca nu se mai inteleg.In al doilea rand sa nu fii egoist si sa te gandesti numai la tine ca o sa iti fie tie raupentru ca a sta incontinuare impreuna pentru tine ar insemna sa le faci rau lor si tu ai sa cresti si nu ai sa locuiesti toata viata cu ei, si ei au dreptul sa fie fericiti cu cine vor, ei te vor iubi in continuare la fel.fii alaturi de ei

| ramonna a răspuns:

Stiu ca treci printr-o perioada grea, gandeste la cine tii mai mult la mama sau la tata, si discuta cu acela/aceea. Daca tii cu mama incearca sa discuti cu ea, daca ti cu tatal tau discuta cu el spune-i ca nu ar fi prea bine ca ei sa divorteze. Spune-le ca ti-ar parea rau.

| AndreeaDeea56 a răspuns:

Wow.asta nu e prea bine. dar daca ei asta vor sa faca .si simt ca nu se mai inteleg unul cu altul. E o perioada grea cand familia se destrama. Dar sa stii ca nu esti tu cauza divortului...
http://www.parinti.com/Divortulsicopiii-articol-647.html
citeste asta, poate te va ajuta.:]