| Mmmmmm7172 a întrebat:

Părinții mei sunt nași pentru un cuplu. Ce grad de rudenie e între mine și cuplu? Dar dacă eu am un copil, e vreun grad între copilul meu și acel cuplu?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intre nasi si fini nu exista relatie de rudenie, nu sunt nici macar afini. Asta bineînțeles, daca nu exista o alta legătură, adesea nasii fiind alesi dintre rudele apropiate.
Nefiind un grad de rudenie intre tine si nasi, nu va exista grad de rudenie nici intre copilul tau si ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nico relație de rudenie.

| Hyperion7 a răspuns:

Niciun grad.Gradul de rudenie exista numai între rudele din aceeași familie.Ba chiar nici neamurile mamei tale nu sunt rude cu tatăl tău, cum nici neamurile tatălui tău nu sunt rude cu mama ta.

| IEpurasPufoSS a răspuns:

Nu exista un grad de rudenie direct intre dvs. si acel cuplu.
Totusi, relatia dvs. cu copilul dvs. si relatia cuplului pot fi considerate rude prin alianta. Adica copilul dvs. ar fi cumnat cu copilul cuplului respectiv.