| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei trec printr-o perioada mai grea din punct de vedere financiar, am primit si vestea ca sora mea are o afectiune ce nu ii permite sa mai munceasca deoarece poate paraliza, iar certuri intre parinti au inceput sa apara, dar se cearta din nimicuri de exemplu, astazi s-au "certat" pentru ca au pierdut un stick usb pentru o tastatura...Nu suport sa ii vad ca se cearta pentru ca ei au mai fost divortati o data si s-au impacat, dar de atunci traiesc cu frica sa nu se mai desparta, adica daca se contrazic sau se cearta putin eu ma panichez deoarece in mintea mea ma gandesc ca se vor certa si vor divorta...
Masina tatalui meu necesita niste bani pentru a cumpara o componenta si nu ne-o permitem dar in acelasi timp trebuie neaparat pentru ca ei folosesc masina aproape zilnic si se cam "ciondanesc" pe tema masinii...
Sincer sper sa nu se desparta, desi nu sunt certuri grave dar cred ca am o "trauma" dupa divortul acela.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de situatia voastra... dar totusi, acre era intrebarea ta?

| anonim6648 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce as putea sa fac sa nu se mai certe din orice?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim6648):

Sa vorbesti cu ei si sa-i aduci cu picioarele pe pamant, fiindca cearta nu face decat sa adnaceasca problemele, nu sa le rezolve.
Apoi, ar fi cazul sa-si caute amandoi de servici, daca nu au bani.
cat despre masina, o puneti in garaj pana veti avea bani sa o reparati, ca nu-i nici o urgenta. Oamenii se pot deplasa in Romania si cu autobuzul, tramvaiul sau pe jos, fiindca distantele sunt mici. masina nu este o necesitate la acest moment.