| anonim_4396 a întrebat:

Parintii nu ma lasa sa aleg pentru mine. Pot sa spun ca ma ocup de propriile cheltuielii de la 18 ani, nu le cer parintilor 1 leu, dar tot ma fac sa ma simt ca le sunt dator sa fac cum vor ei.
Sunt cu o fata de aproape 2 ani, avem in plan sa ne Intemeiem o familie, urmeaza sa o cer in casatorie.
Ea sta cu chirie, eu stau singur, parintii s-au mutat la cativa km de oras acum 4 ani.
Frecvent imi fac vizite, de cateva zile, la un interval de 2-3 luni, asta inseamna ca iubita mea sa nu vina sau sa nu doarma aici.
Stam impreuna doar ca nu s-a mutat la mine, inca isi plateste chiria, desi doarme la mine, are haine la mine. Vreau sa se mute aici, doar ca parintii nici nu vor sa auda asa ceva, nu o plac pe ea pentru ca este venita de la tara, spun ca nu are posibilitati si ca nu e normal ca eu care am tot sa ma uit sa iau pe cineva care nu are nimic.
Intr-un cuvant nu o plac.
mama ii gaseste numai defecte, ca este frumoasa si atat, ca nu poate mai mult decat sa puna unghii, ca este speriata, ca nu vorbește cu ea asa cum si-ar dori ea, nu are cu cine sa barfeasca, nu e genul extrovertita si sa dea bine pe langa mama.
Cand o aduc in discuție, tata nu spune nimic, asteapta sa raspunda mama, iar mama este deranjata numa cand ii pronunt numele. Nu poate sa treaca de fosta mea relatie, m-am despartit de fosta care m-a inselat, pe ea mama o iubea, era fix ce isi dorea. Acum nu vrea sa auda ca vreau sa imi fac familie cu altcineva. Se gandeste ca daca mi s-a intamplat cu fosta asa, mi se poate repeta aceeasi faza.
Am certuri cu iubita, se simte jignita și respinsa de familia mea si asta ne indeparteaza.
Am discutat cu tata, sa vorbeasca el cu mama, sa o mai imbuneze, dar refuza. Uneori simt ca mama ar fi comandantul, sa se faca numai cum vrea ea, vrea sa se faca cum vrea ea in lipsa ei. Cand ii spun ca vreau si simte ca sunt nervos și hotarat, se victimizeaza, spune ca i se face rau ca nu asa m-a crescut. Ma simt calcat in picioare.
As pleca in chirie numai sa stam impreuna, dar nu asta e solutia, sa ramana casa goala, iar noi sa platim chirie, cand ei, parintii au plecat tocmai ca eu sa fiu singur.
Ma simt la pamant, nu stiu cum sa ma impart. Simt ca se poate rupe aceasta relaltie si e de inteles. Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Poti pur și simplu sa vorbești cu mama ta și sa îți spui în felului următor.

Ca acum încă ești tânăr, dar totuși suficient de matur încât sa ști ce simți.Ca nu ști încotro te va duce viata, dar dacă ei nu te lasă să alegi ce vrei și sa experimentezi o sa le lași casa, o sa pleci în chirie și o sa închei legătura cu ei.Se poate tăvăli mama ta pe jos cât vrea după,dacă nu te lași înduplecat se va rezolva.

Eu când mi-am făcut prima relatie ai mei nu prea au fost de acord ca eram prea tânără,dar le plăcea de băiatul respectiv ca era prezentabil și dădea bine.Dar totuși în momentul în care am luat în serios relatia și m-am mutat, au venit după mine și au făcut circ. Tata a renunțat dacă a văzut ca nu ma convinge dar mama,se îmbolnăvește,se omoară vai de mine și mai ca ma făcut sa renunt pana am pus piciorul în prag și am zis "du-te tata" dacă asta vrei.Iar de atunci lucurile s-au schimbat și ne-au acceptat.
Problema a fost ca și eu am pățit ca tine,ala m-a inselat,a devenit violent etc și eu am ascuns de ai mei.Iar când am vrut sa pun punct,ai mei au început sa ma învinovățesca pe mine,ca el e băiat bun,ca eu sunt nu știu cum,pana a venit mama iar cu o predica noua ca eu sa o ascult pe ea ca ea știe și i-am spus "ho! dacă am greșit în alegerea mea mi-am asumat,dacă am suferit am suferit eu,da am iubit am iubit eu,dacă am tras ceva am tras eu,dacă rămân cu el,eu voi sta cu el în casa,dacă plec eu îmi voi asuma consecințele dacă va fi cazul. voi nu aveți de ce sa va bagati".Am scapat atunci,am reușit sa ma despart, mi-am făcut o alta relatie cu care logic ca nu a fost mama de acord, tot asa ca actualul nu are, ca are, ca e, ca nu e și am plecat.Acum ne intelegem bine, nu mai intervine, îl respecta, ne iubește, ne ajuta si suntem cil.In fond cred ca orce mama decât sa își piardă copilul mai bine încearcă sa accepte.

| Iulianaiuli78 a răspuns (pentru Freya1):

Ăla din trecut, te -a mai cautat?

| Freya1 a răspuns (pentru Iulianaiuli78):

Ma cautat cred ca doi ani după despărțire.Nu i-am purtat pica și am vorbit cu el civilizat, dar la un moment dat nu i-am mai răspuns având în vedere ca mi-a refăcut viata și ne-am văzut fiecare de treaba pe urma.

| Iulianaiuli78 a răspuns (pentru Freya1):

Nu trebuie sa îi răspunzi deloc

| Freya1 a răspuns (pentru Iulianaiuli78):

Pai acum am viata mea și familia mea de ani de zile, nu mai am treaba eu cu ce face el.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă va iubiți și e fata de încredere, însoară-te cu ea și mutata-te cu ea în chirie. Dacă ii trece mamei supărarea, va mutați înapoi. Cata vreme trăiești cu cineva fără căsătorie, nu ai binecuvântarea Creatorului peste relația ta și nu au cum sa meargă lucrurile bine.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Au abia 2 ani de relație, sunt prea tineri unii se căsătoresc de tineri si ajung să sufere in vitor, si de unde pana unde trebuie să fi casătorit ca să faci $ex? Poate să se mute cu ea si fara căsătorie, v-ați t@mpit toți cu religia voastră.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu trebuie sa discuti cu mama ta la modul cel mai serios, ca este viata ta si trebuie sa decizi acum ce vrei, cu femeia pe care o iubesti.
mamele uneori sunt tirane si din prea multa dragoste cad in extrema cealalta, manipulandu-te, controlandu-te sau santajandu-te emotional, ca sa faci ce vor ele.

Va trebuii sa-i spui la modul serios ca urmeaza sa te casatoresti cu aceasta fata si daca ei nu sunt de acord sa-ti spuna acum, fiindca iti vei cauta chirie si va veti muta impreuna, ca sa va puteti intemeia o familie.
Pana nu ai putere sa vorbesti deschis cu mama ta, ea va continua sa te sicaneze, manipuleze si sa-ti distruga viata!

Uneori necesita sacrficiu ca sa poti sa fii liber si fericit si daca continui sa cedezi mamei tale, va va despartii fiindca este egoista si nu-i place ei fata, dar indirect iti va distruge fericirea, fara sa-si dea seama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca voi vreti sa fiti impreuna atunci nu prea mai conteaza ce spun parintii. Va mutati impreuna daca asta vreti, va platiti chirie si nu mai sunteti datori nimanui

| dullcat a răspuns:

Buna.Parintii tai sunt foarte toxici. Cand vin la tine, nu mai deschide usa, pur si simplu.Vizitele se anunta. Dupa ce mor ai tai ramai doar tu cu partenera in viata, asa ca fa-ti un favor si alege de la bun inceput pe cine vrei tu, nu cum mama ta.

Nu vor trai parintii cu ea, ci tu. Mama ta pare scorpia aia din filme daca inca tine cu fosta care ti-a facut numai rau.Imi pare rau, dar e depasita de mult limita aia sanatoasa in care parintii iti vor binele.In momentul actual parintii iti vor raul, nu vor sa isi deschida mintea sa te inteleaga catusi de putin.Iar sa fii de la tara inseamna sa ai pamant.La ultima verificare asta nu era egal cu nimic, nici pe departe.Suntem cumva in secolul XVIII si negociem averea inainte de a da fata la maritis? Daca ai tai vor sa iti gasesti o printesa cu bani, nu pot sa spun decat ca imi pare rau pentru tine.

Probabil nicioidata nu te vor lasa sa traiesti cu orice alegere facuta, fie ca e alba sau neagra. Nu le esti dator cu nimic.Ei sunt acolo sa te indrume, nu sa te oblige sa faci ca ei, de frica de a nu face greseli. Se pare ca nici nu accepta ca esti adult si ai dreptul la propriile alegeri, bune sau rele, din moment ce te protejeaza asa.

| Hammurabi a răspuns:

Dar tu câți ani ai de te lași manipulat în halul ăsta?

| mi25 a răspuns:

Tinere, tu nu o sa traiesti cu parintii, ci cu viitoarea sotie. Asta sa le explici parintilor.
Am dedus ca amandoi sunteti salariati. Daca parintii se opun casatoriei voastre, solutia este sa stati cu chirie.
Esti singur la parinti? Ei nu inteleg ca o sa imbatraneasca si o sa aiba nevoie de ajutor?
Atentie ca parintii tai pot sa vanda casa si sa nu-ti ramana tie.

| Miruna333 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai nevoie de,, aprobarea'' mamei tale. Esti major, faci ce vrei. Va mutati impreuna la tine iar mamica nu mai este bine primita in casa pana nu accepta realitate. Genul asta de oameni pana nu le pui realitatea in fata, nu accepta.

| Alleya a răspuns:

Imi pare rau, înțeleg situația, am trecut și eu prin ceva similar. Comunică-i mamei tale că ai incredere în fata asta și că esti fericit și liniștit cu ea. Roag-o frumos să și gasească o prietenă cu care să converseze, sau poate chiar un terapeut, care sa i ofere atenția de care are așa mare nevoie și să ți permită sa ți traiesti viața, fiecare cu viața și deciziile lui. Să nu uite că e mamă, și o mamă bună pune fericirea copilului pe primul loc.