| GabrielaaGbai244 a întrebat:

Pentru bărbați, punctele cheie de inflexiune care concentrează relațiile, scopul, sănătatea și creșterea personală depind adesea de lecțiile rămase neînvățate. Cu toate acestea, îmbrățișarea înțelepciunii în mod proactiv nu trebuie să depindă doar de o privire înapoi.
Relațiile necesită compromis și efort
Prea des, bărbații intră în relații cu așteptarea că lucrurile vor fi ușoare, nevoile lor vor fi satisfăcute intuitiv și pot naviga pe pilot automat. Cu toate acestea, conexiunile semnificative necesită compromis, abinegație și efort consecvent din partea ambelor părți
Aspectul fizic nu este totul. Caracterul contează mai mult
În tinerețe este ușor să pui mai mult accent pe calități superficiale, cum ar fi aspectul impresionant sau personaje cool. Cu toate acestea, concentrarea prea restrânsă asupra acestor trăsături externe poate afecta încrederea în sine și relațiile. Adevărata încredere provine din calități interioare, precum empatia, integritatea, curiozitatea față de ceilalți și inteligența emoțională.

Depune muncă interioară pentru a dezvolta răbdarea, bunătatea, onestitatea, generozitatea și capacitatea de a asculta. A culege recompensele trăsăturilor de caracter pozitive înseamnă mai multă împlinire decât folosirea calităților superficiale. Judecă-i pe ceilalți în funcție de caracterul lor.
Banii nu garantează fericirea sau împlinirea
Este ușor să subscrii la ideea că depășirea unui anumit prag de venit sau atingerea unor repere majore în carieră se va traduce prin fericire și împlinire pe tot parcursul vieții. Cu toate acestea, prioritizarea finanțelor și a statutului, mai presus de orice, este adesea inversă, ceea ce duce la neglijarea relațiilor, a sănătății, a pasiunilor și a scopului.
Timpul cu cei dragi este prețios – fă-l o prioritate
Când ești preocupat de construirea carierei și a independenței, este ușor să vezi timpul cu familia și prietenii apropiați ca pe o dorință ulterioară sau ca un plus opțional.
Ascultarea este la fel de importantă ca și vorbirea
Bărbații adesea încearcă să domine conversațiile, să influențeze opiniile sau să „rezolve" probleme, în loc să asculte cu atenție. Cu toate acestea, multă înțelepciune vine din a acorda puțin timp pentru a absorbi cuvintele celuilalt, față de a te îndrepta spre următorul tău punct.
Recunoașterea greșelilor permite creșterea
A fi de acord că și tu greșești accelerează învățarea, în timp ce negarea erorilor generează stagnare. Cu toate acestea, pentru mulți bărbați, recunoașterea falibilității se simte inconfortabil emasculant. Lăsând rușinea sau ego-urile să eclipseze onestitatea, interzice reflecția indispensabilă pentru înțelepciune.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe TPU nu se posteaza teme scolare, dar nici problemele de la facultate!

| GabrielaaGbai244 explică (pentru Bula):

E articol nu temă de facultate. laughing

| MarianWLF a răspuns:

Barbatii care intra in relatii cu asteptarea ca lucrurile vor fi usoare nu sunt barbati, sunt baieti, daca astepti iubire, intelege, acceptare, iertare, rabdare, libertate, comunicare, efort activ dar nu esti gata sa oferi si tu la randul tau aceleasi lucruri mai bine stai in banca ta, e vorba despre a oferi, nu poti doar sa astepti sa primesti, partenerul nu e un sac fara fund.

| ioana748 a răspuns:

As fi curioasa sa citesc si o opinie a unui barbat despre cum vede sexul opus.
Sau mai bine nu.
Intr o relatie efortul ar trebui depus de ambele parti.
Pentru ca la un moment dat nu mai exista barbat si femeie, ci un intreg.
Cu considerație pentru randurile dorite a fi scrise la nivel inalt.
Teoria este minunata in practica lucrurile nu sunt chiar asa.
Daca barbatul nu ar fi dominant cum ar mai pleca la vanatoare in dominarea animalelor sălbatice, eventual vanarea si punerea lor pe masa la copii.
Poate fi interpretată aceasta fraza fie metaforic, fie ca atare.
Eu zic sa nu i castram noi cu mainile noastre.
Toate cele bune,

| Robert45481 a răspuns:

Eu nu sunt bărbat adevărat deci?

| GabrielaaGbai244 explică (pentru Robert45481):

Nu dețin eu propriu tău răspuns.
Caută răspunsul în sufletul tău noi putem spune multe, dar răspunsul îl deții tu însuți. happy