| Frrramboise a întrebat:

Pls help!crying chiar nu mai stiu ce sa fac...as fi cerut sfatul unor prietene din cls mea, dar nu prea pot sa am incredere in ele, asa ca ma bazez pe voi, si stiu ca imi veti da cele mai bune sfaturi love struck :*
deci e vorba despre prietena mea cea mai buna.Imi e ca o sora dar in ultima vreme parca e o straina, am auzit ca ma barfeste pe la spate, dar e prea lasa sa recunoasca.Acum nu prea vorbim, am vb o data saptamana asta si atunci ne-am inteles destul de bine.Problema e ca ne-am certat din cauza unui baiat de care ne-am indragostit amandoua si care a devenit in scurt timp, iubitul meu.Am vazut ca sufera din cauza asta si l-am lasat balta ca sa salvez prietenia noastra. El e acum cu ea, ca sa se razbune pe mine si crede ca ma face geloasa dar nu imi mai pasa de el ci de prietena mea cea mai bunasad. Ea se crede mai tare decat mine, acum ca e cu baiatul ala.crying nu mi se pare corect. Oare ar trebui sa incerc in continuare sa ne salvez prietenia sau sa o las balta? va rog sfatuiti-macrying

18 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa stai de vorba cu ea poate va puteti salva prietenia, doar asa vei sti daca iti este o prietena adevarata sau nu.

| campanario a răspuns:

Unicul lucru' care il poti face e sa vorbesti cu ea! Si abia atunci sa ajungeti amandoua la un numitor comun. Nu are rost sa fii suparata pentru asta, trebuie doar sa discutati, si ai sa vezi atunci. Eu personal, am fost o vreme despartita, dar cand zic despartita, ma refer la o prapastie foarte adanca intre mine si prietena mea! Si dupa un an jumate, timp in care noi treceam una pe langa cealalta, si nu ne vorbeam si nu ne salutam, ea a fost cea care a venit la mine. Bine ca in cazul meu era ca noi ne'am despartit din cauza ca ea mi-a propus o treaba, si cand m-am bagat, pe langa faptul ca m'a lasat balta, m'a mai si mintit. Din cauza ei era sa ajung in strada. Bine mai complicat un pic.Reintalnirea noastra a fost foarte rece la inceput, insa s-a terminat cu lacrimi, si ne'am bucurat ca in sfarsit am ajuns sa ne reconciliem dupa atata vreme. Fa tu prima pasul si poate o sa reparati aceasta problema, e dureros cand pierzi pe cineva drag dintr'o chestie sau vreo problema. Sper ca te'am putut ajuta! PS. Pt un baiat nu are rost sa va certati lumea e plina de ei!

| Irina a răspuns:

Daca te barfeste e clar ca nu este cu adevarat prietena ta.
Pastreaza o relatie de amicitie cu ea, dar nu ii mai povesti tot ce faci.

| Frrramboise explică:

Multumesc mult tuturor, ca m-ati sfatuit...am incercat sa vb cu ea, sa vad daca mai are rost desi ma cam indoiesc. E advarat ca m-a tradat, si ca nu merita sa mai fim prietene, dar o cunosc de cand eram la gradinita(de fapt, aveam 5 ani atunci), si mi-e foarte greu sa renunt la cea mai buna prietena, pentru ca suntem prietene de aproape 10 ani si nu imi vine sa cred ca un tip a intervenit intre noi si a stricat totul.Acum imi doresc sa nu-l fi intalnit niciodata pe baiat, pentru ca odata cce m-am despartit de el, a luat si parte din minesad si e pacat ca ea nu se gandeste deloc la asta.Mai am si alte prietene vechi, dar cu ea am multee amintiri, totusi nu e nimic de facut cred ca nu mai are rost sa lupt singura cu ceva ce nu mai pot evita.multumesc pentru sfaturi.kiss love struck

| Anonim21321 a răspuns:

Interesanta povestea.intr-un fel as opta pentru a-ti salva prietenia cu ea... dar deodata ce ea iti face in ciuda...nu prea ar avea sens. oricat ai vorbi cu ea nu cred ca ar merita.
In al doilea rand.prietenul tau(fostul). n-ar fi trebuit sa faca asta. odata ce a fost cu tine. dc s-a dus la alta.mai ales ca era prietena ta.foarte ciudat... dar nici pentru el nu merita sa lupti.eu zic sa lasi balta amandoua pentru ca ei nu ti-au fost adevarati prieteni sau iubiti.prefacandu-se in fata ta.si barfindu-te pe la spate.
Asa am patit si eu cu o colega.am fost intr-o excursie.si a inceput sa-mi placa de un baiat. el se dadea la mine si eu la el...totul bine si frumos pana am aflat ca si prietena mea il place.La inceput nu am bagat de seama.am vorbit cu el, el tot imi facea avansuri, dar am aflat ca si prietena mea incerca sa se dea pe langa el si culmea ironiei era ca imi trimitea conversatiile ei cu el. poate ca sa-mi faca in ciuda.Am discutat intr-o zi cu ea dar degeaba, nu a vrut sa inteleaga.Mai tarziu era sa aflu ca si el a inceput sa-i faca avansuri. Bun. pana atunci n-am bagat de seama, dar din acel moment m-am enervat si am inceput sa ma cert cu ea, si ma facea sa ma simt prost. S-au mai intamplat multe. dar intr-o zi l-am intrebat pe el daca o place.si el s-a mirat de ce am putut spune.si a negat.eu l-am crezut si a doua zi el ii spusese si ei ca dc se lauda ca el se da la ea si etc. Ea vazandu-se umilita. a zis ca renunta. dar dupa ce i-a zis(a facut-o urata si in multe feluri). ea nu era aproape deloc afectata.ba chiar il mai are in lista si ii da web cand cere.Am discutat si despre asta si tot zicea ca a renuntat.
Dar pana la urma am renuntat eu si la prietenia noastra dar si la el.pentru ca nu are rost sa te lupti pentru cineva care te place si se da si la prietena ta.si mai ales ca prietena ta iti face in ciuda.
Asta e povestea mea... daca mai ai nevoie de sfaturi...trimite-mi un mesaj cu id tau si mai vbwinking

| multimoak a răspuns:

Stiu ca este greu, dar trebuie sa vezi lumea cu alti ochi. Cu totii traim intr-o jungla si avem parte doar de hiene si nu te prieteni adevarati. Fii indiferenta fata de ce se intampla cu fata aia. Renunta la ea si cauta in alta parte! Vei gasi o fata si-o prietena mult mai buna decat ea. Meritam ce este mai bunwinking

| Alexandra. a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa o lasi balta! Asta nu este prietena, mai ales ca tu ai lasat acel baiat pentru ea ca o adevarata prietena, si ea? Nu face decat sa se razbune. Uite! Acum a iesit la iveala cat de prietena iti era!winking
Dar, faci cum crezi tu ca trebuie.

| Daliana :) a răspuns:

Cel mai bine ar fi s-o lasi balta. Chiar crezi ca ai nevoie de o prietena ca ea?! Gandeste-te ca nu merita. Eu zic ca ar trebui sa iti salvezi relatia cu baiatul respectiv, pentru ca de prietena nici nu se pune vorba. Aia nu iti e prietena, crede-ma.

| dydy_1756 a răspuns:

Se pare ca tu te gandesti la prietenia voastra, dar ea ...Nu stiu daca ea s-a simtit tradata cand tu l-ai acceptat pe baiatul respectiv, dar dupa comportarea ei asa s-ar parea.Ar trebui sa purtati o discutie deschisa si sa-i spui ca ti-ai dat seama ca a suferit si ai renuntat pentru ea la relatia ta...Baiatul respectiv va cam foloseste pe amandoua, deci salveaza-ti prietenia daca e una adevarata.

| puiuc a răspuns:

Salutare, eu zic daca ti la prietenia acea si ceace cred ca ti ai face bine sa lupti, dar ma gandesc nu ii bate capul acel baiat ca sa iti faca rau tie? sa iti faca in ciuda? rau iti poate face o indeparteaza de tine pentru ca el stie ca ti-a fost si iti este cea mai buna amica se poate folosi ca o razbunare inpotriva ta ca l-ai lasat, eu zic sa incerci sa vb cu ea si sa gasesti ceva cu ce sa o faci sa vb de ce s-a racit relatia de prietenie dintre voi doua. sper sa te ajute succes m-as bucura sa aud ca sunteti amice din nouwinking.

| ady_2621 a răspuns:

Las-o balta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai renuntat la baiatul acela doar pentru prietena ta, atunci fii mandra. Rar mai gasesti asemenea prieteni happy.
Mi se pare cam ciudat ce a facut baiatul: dupa ce a fost cu tine sa se combine cu prietena ta. A tinut la tine? Tine la ea? Da de unde...doar isi cauta gagiciwinking.
Am avut si eu acum 2-3 ani prietenii pe care le consideram adevarate, dar cu timpul s-au dovedit a fi doar prieteni. Stii, cand va considerati surori, incepeti cu acele pupincurisme, sunteti de acord una cu alta si alte chestii. Dupa ce va veti plictisi de aceasta atitudine, veti incepe cu certurile, nimic n-o sa va mai convina.Si culmea! Ca sa va faceti mai bine intelese o sa aduceti motive vechile inconveninte laughing. Cam asa s-a intamplat cu voi, doar ca n-ati ajuns la o confruntare fata-n fata.
Eu zic sa stabiliti o limita o prieteniei, sa vorbiti deschis, fara retineri si sa nu uitati ca fara respect si corectitudine, o prietenie nu este nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o balta asaprietena... mai bine te lipsesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tineai atat de mult la prietenia dintre voi nici tu nu trebuia sa faci asta.Acum ea e in aceeasi situatie, ar trebui sa faca si ea pe victima? Gandeste-te ca ai gresit, recunoaste-ti greseala...nu da cu bolovani daca ai facut aceleasi greseli! Urat din partea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fa ceva in fata ei ca sa te creada ca chiar regreti asta si ca ii vrei prietenia inapoi si daca nu merge spune-i in fata tu in persoaana ca regreti sa ca vrei prietenia ei inapoi si ca regreti fa asta ca si eu am aproape aceiasi problema crying

| Ixchel a răspuns:

Nu am sa iti scriu romane pentru ca raspunsul este simplu: nu incerca sa salvezi preitenia, pentru ca ai incerca sa salvezi: nimic.
Odata ce ea ti-a facut asa ceva tu nu o mai poti considera o prietena...de fapt nu ti-a fost prietena niciodata, asa ca nu te mai consuma din cauza ei ca nu merita :]

| gabitza_cool a răspuns:

Te-as sfatui sa o lasi balta, dar citeodata sa mai intretineti discutii!

| jennifer85 a răspuns:

Buna, eu sind o fata din germania. Inceleg foarte bine romaneste pentru ca parinti mei sin din romania, numa eu m-am nascut aica si nu am invatat sa scriu pe romeneste. Deci nu scriu asa corect, da sper ca ma incelegi. Eu spun sa nu faci absolut nimica. Ai facut destul, ai lasat pe baajatu ela in care tu tei indragostit pentru ia. Pentru tine a fost mai important prietenia cu ia da pentru ia nu. Nu ie frumos ce a facut. O prietina buna sa gaseste greu. Daca pentru ia este prietenia voastra important, o sa vine ia la tine. Daca nu vine sti ce om ie ia in adeverat. Ie pacat, da asta ie :-(