| ar4iad a întrebat:

Poate are fi stupid sau dau asa o intrebare aici, la urma urmei, aici ajung atunci cand chiar nu mai stiu ce sa fac. Am nevoie de raspunsuri de la femei atat cat si de la barbati.

Am 22 de ani. Sunt intr-o relatie de 1 an cu o domnisoara, s-a intamplat atat de repede, de parca ne cunoaste de zeci de ani. O iubesc. Nu o pot rani, suntem prea tare legati unul de altul...

Acum o luna am intalnit o colega de munca, desigur a fost un pic de joc de minti la inceput, dar mai apoi am inteles ca suntem doi ca unul, deci suflete pereche, gandim la fel despre tot, avem aceeasi viziune despre lume, absolut in toate ne potrivim, de parca am fi doua bucatele dintr-o inima ce am fost aruncati prin lume si iarasi ne-am gasit, problema e ca:
Am gacica - 1 an si 2 luni
Are gagic - 5 ani jumate

Ea s-a despartit de gagica-su chiar astazi deoarece nu mai simte nimic pentru el.

Imi cere sa ma despart de gagica-mea.

Suntem prea legati ca sa ma despart, nu vreau sa o ranesc pe gagica-mea, intre timp nu vreau sa imi ranesc noua jumate.

Ce sa fac? Este dureros pentru amandoi.
Este dureros pentru toti 4.
Plus la toate, familia mea o iubeste pe gagica-mea.

Familia ei, il iubeste pe gagica-su.

Ce sa fac? Cum sa procedez? Stiu, in orice caz, persoane vor fi ranite.
Un sfat cer.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut

În astfel de situații este nevoie de foarte multă maturitate, deschidere și înțelegere

Nu ar trebui sa conteze daca e apropiată familia ci cât de apropiați sunteți voi

Daca la un moment dat un partener întâlnește pe cineva cu care rezonează mai aproape, fie că ne place sau nu, în mod firesc e musai să acceptăm și să lăsăm rănile sau egoismul departe

Nimeni nu te poate răni dacă nu-i dai voie să o facă, asta daca nu cumva te agresează fizic

Gândiți-vă înainte constructiv și serios la situație dacă merită, iar dacă voi chiar rezonați atât de aproape eu zic că merită, iar celorlalți nu le rămâne decât să accepte situația

Puteți vorbi deschis cu ei înainte sau după despărțise sa le spuneți, aș ani este ca și cum ați minți sau ați înșela

Iar ei dacă apreciază denotă maturitate

Succes

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu iubesti nici pe prima gagică dar nici pe a doua. Totul, la tine este legat doar de sex. Iubire nexam.

| ar4iad explică (pentru darrio2007):

Nu joaca aici sexul rol, crede-ma ca nucare nimic cu sex, daca avea doar cu sexul nu mai eram in situatia asta...

| Mosotti a răspuns:

Tu vezi interesu tau! Lasa-o pe gagica si du-te cu a doua daca asta simti, ca gagica actuala nu s-ar gandi la tine daca ar fi in situatia ta, deci nu fi prost.
Nu te int pe tine ca o iubeste familia pe gagica actuala, daca n-o iubesti tu, atata conteaza.
Si nu cont nici ca familia ei iubeste pe gagicu ei, nu familia e in relatie cu ea ci tu vei fi.

Dar... tine cont, ca daca dupa 5 ani nu mai simte nimic pentru ala, poate si cu tine sa faca la fel, mare atentie.
Ramane sa alegi tu.

Si daca unele persoane vor fi ranite ce? Asta e viata, le trece, la toti trece, stai linistit.

| Hammurabi a răspuns:

Oricum, cineva va ieși rănit din povestea asta.
Ești singurul în măsură să hotărască cine.
Dacă nu te poți hotărâ, vei risca să rănești pe toată lumea.
Deci?

| 1997onur a răspuns:

Tu nu o iubești cu adevărat pe ia. altfel ochi tai nu vedeau pe altcineva niciodată dacă iubești cu adevărat altcineva nu ar cum sa fie si nici nu există și nici nu are cum sa existe vreodată.

| Antopuff a răspuns:

Dacă tu chiar simțeai ceva pentru fata cu care erai nu mai apărea altcineva. Și nu te mai gândi ce spun alții din familie ca nu ei hotărăsc pentru tine. O sa se adapteze hotărârii tale.

| Momentan a răspuns:

Dacă te desparți pentru că ai gasit ceva mai potrivit, în viitor ai șansa să găsești ceva și mai bun.
Se presupune că ești matur, trebuie să iei singur deciziile!

| ar4iad explică (pentru Momentan):

Da, ai totala dreptate...

| 44mon a răspuns:

Presimt că tu o să ieși cel mai șifonat din distracția asta. Nu da vrabia din mână pe cioata de pe gard. tongue