| best89 a întrebat:

Poate fi gelozia motiv de despartire? .adica.de exemplu daca nu poti raspunde la telefon. gata ai pe altul.etc? sau.sunt alte motive mascate de aceasta gelozieI sa nu mai spun ca m-am trezit si cu un mesaj de genul "am pe alta"...la cateva minute dupa ce primisem altul cu "a...nu-mi raspunzi nu te mai sun niciodata". ce intelegeti prin asta.(in afara d faptul ca e ca asta stiu si eu) Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Gelozia trebuie sa fie asa, ca un condiment care sa dea un gust si mai bun, mai picant, dar exagerata si fara motive reale, este aproape patologica, si poate ascunde si multe alte defecte ale "gelosului".

Mare atentie la asta! Nu de putine ori ascund si alte probleme psihice si de relationare dificila, si se mai poate si ajunge la violente fizice grave, iar apoi se "scuza", spunanad ca de fapt, te iubesc!

Gelozia ascunde lipsa de incredere in partener/a, in principal, si in geloasa in secundar, ori, FARA incredere NU se poate trai si relationa/interactiona Frumos si constructiv!

Trebuie sa aveti un dialog in care sa lamuriti aceste lucruri, sa stabiliti niste reguli specifice cuplului vostru, sau, liber celui plafonat si fraier/a!

Pentru binele tau in primul rand!

| brandiburu a răspuns:

Unii considera gelozia o boala. Exista suficiente studii pe aceasta tema, e de ajuns sa cauti pe Google si vei gasi destule referiri.
Altii spun ca gelozia reprezinta gradul de iubire pentru partener.
Personal nu stiu in ce categorie sa o pun insa stiu cu siguranta ca e destul de "pacatoasa". Partea proasta e atunci cand gelozia apare in mintea unei persoane cu IQ mai slabut (nu iau in ras pe nimeni dar e logic ca nu putem fi toti genii) si se poate ajunge la chestii destul de extreme, precum urmariri, persoanele suspectate sau cele cu care acestea intra in contact pot sa-si ia bataie pe degeaba sau, mai rau, sa fie omorate, putem discuta despre amenintari, telefoane date cu numar ascuns la miez de noapte si pline de amenintari sau chiar sinucideri cu blesteme atasate sau nu.
Tot personal pot sa-ti spun ca ma incita femeile paranoice, obsedate, geloase, etc. Insa doar pentru ca sunt putin bolnav psihic, pe aceasta tema, nu inseamna ca tu ar trebui sa suporti chestia asta. Pe mine ma incita pentru ca-mi place sa le pun la punct, fara batai sau alte chestii violente, ci doar din vorba.

Insa nu e de stat prea mult prin preajma unei astfel de persoane decat daca, fie ai nervii prea tari si vrei sa ii incerci, fie ai vreo fantezie ascunsa care sa includa o astfel de manifestare, fie esti prea slab de caracter incat sa pui piciorul in prag.

| AnemonaP a răspuns:

Gelozia e buna, uneori e motiv de despartire alte ori nu, cand suntem gelosi ne dam seama ca tinem intr-adevar la omul acela

| elenutza7275 a răspuns:

Ei bine. poate fi, uneori, dar altii folosesc asta drept scuza ca vor sa se desparta de tine si nu stiu ce sa iti zica