| adrian_8943 a întrebat:

Poate sa ma sfatuiasca si pe mine cineva de ce nu pot gasi fata care sa imi placa si sa ma indragostesc, de ce se indragostesc de mine doar fete care nu le pot iubi? iar pe cele care simt ca... nu ma vor. la varsta pe care o am nu am fost doar cu o fata, au fost mai multe incercari si toate s-au dus pe apa sambetei, am fost si logodit cu nunta pus si s-a terminat brusc. caut o relatie cu reguli simpre 1 sa nu insele, 2 sa nu imi reproseze un lucru atunci cand nu mai pot face nimic sa il mai indrept, 3 cand sunt la munca nu sunt de placere doar pentru ca trebuie. sunt eu prea pretentios?

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tu sari peste niste etape, pentru a vedea compatibilitatea lasa-te prins in vraja dragostei, nu impune reguli. Ea nu va insela nu fiindca ii ceri tu in una din reguli, ci pentru ca tine la tine, nu mai este altcineva ca tine, bland, bun, sufletist, etc. 2-toti gresim, iar in cuplu e bine sa discutam greselile, sa ne ajutam, sa ne sprijinim, sa ne sfatuim. Iar la punctul 3 cred ca oricine intelege asta daca esti responsabil. Tu nu esti pretentios, dar devii impunand reguli!

| Zenithf a răspuns:

Probleme, probleme. Cu cat tine treaba asta mai mult cu atat iti scad sansele de a gasi pe cineva potrivit. De ce? Pentru ca pe masura ce avansezi in varsta devi mai pretentios, si fetele la fel, si mai greu sa faci concesii. O viata in doi nu este tot timpul roza si este necesar sa faci compromisuri pentru ca aceasta sa nu devina un calvar pentru amandoi. Sfatul meu este sa faci adunarile si scaderile cat de repede si sa te combini cu fata la care rezultatul este pozitiv. Si poate ar fi bine sa ceri si ajutorul lui Dumnezeu.
Domnul fie cu tine.

| cristi202 a răspuns:

Ani de zile am patit si eu la fel, ori ea ma placea si eu nu o placeam pe ea, ori eu o placeam, si ea pe mine nu ma placea. Poate de aceea nu m-am casatorit decit la 37 de ani.
Cred ca problema e la regulile tale: 1) Cei mai multi, la un moment dat intr-o relatie, se gindesc sa insele. La barbati procentul e mult mai mare, dar sunt si femei care se gindesc la asta. 2) Daca faci un lucru grav, de ce sa nu iti asumi responsabilitatea pentru el, primind reprosurile necesare? Faptul ca nu mai poti indrepta lucrurile arata tocmai gravitatea acelui lucru: deci accepta reprosurile, caci le meriti. 3) Eu nu as suporta sa merg la munca doar pentru ca trebuie. Daca nu e un minim de placere acolo, imi pierd o treime din viata (8 ore din 24) pe degeaba, stresindu-ma. Plus ca, daca nu ma duc de placere, pot fi considerat un lenes. Orice fata cred ca crede acest lucru cind ii spui a treia ta regula. Asa ca, ai grija ce reguli stabilesti.

| mgtow a răspuns:

Probabil vei ramane singur pe viata dar daca ai sperante macar sa iti gasesti o s aaccepti pe una in viata ta.

| Barajag a răspuns:

Aici pot spune ca esti pretentios, intr-o relatie tine cont ca nu exista perfectiune, fata perfecta nu va exista niciodata, impune mai putin si toate iti vor merge ca pe roate.Toate s-au dus pe apa sambetei, deoarece nu ai vrut sa intelegi anumite lucruri (acelea ca, o femeie isi doreste sa fie si ea respectata asa cum iti doresti si tu). Asadar mai putine mofturi si mai multe minuni se vor isca in viata ta.Bafta!

| Naomitza a răspuns:

Fiecare on isi are perechea...fiecare isi are geamanul...fiecare isi are jumatatea pe undeva in lume tu trebuie doar sa astepti sa vina la tine crede-ma trebuie doar sa astepti

bafta si sper sa tio gasesti in curandwinking

| Gabi_6377 a răspuns:

Cred ca a fost dura faza cu nunta.Am patit si eu asta.Stai linistit, dar asta e.Trebuie sa cauti, dar sti cum se zice, vine cand nu te astepti.Eu astept de mult. Mi-am mancat viata cu baiatul cu care am fost logodita, si acum ma mai gandesc la el, dar n-a fost sa fie.Nu-ti pierde speranta, va veni cineva, mai schimba tiparul de fete si cauta-le nu in discoteci sau baruri, ca tot prin vecini se gaseste.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti pretentios. dar tu vrei sa iubesti? sau sa fii iubit? ca amindoua nu se prea poate decat foaaaarte rar.de regula din doi unul este consumator si unul este producator de dragoste intr-un cuplu.de regula cel consumator inseala primul. cel producator cu timpul oboseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ho ma ce te grabesti asa? traieste-ti tineretea si pe urma puneti pirostriile eu sunt cu prietena mea de 5 ani de zile si tot nu ne-am casatorit, pe 30 luna asta fac 26 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important e sa faci persoana de langa tine sa inteleaga toate astea, nu va intelege de la sine. In plus trebuie sa fii atent si la nevoile fetei respective, tot asa cum tu vrei sa fii inteles in aceste trei privinte, o anume fata are si ea dorintele ei care odata nesatisfacute se simte singura in doi si nu e ok. In privinta acelor reprosuri pentru lucrurile pe care nu le mai poti schimba cred ca e aceeasi problema: sa fii atent si la nevoile ei. Astfel vei evita situatiile in care sa induri reprosuri; gandeste-te daca ceea ce faci e corect si pentru ea, consult-o, daca tot formati un cuplu deciziile se iau in doi. Nu poti actiona fara sa tii cont de ea si apoi sa ai pretentia sa nu auzi reprosuri; gandeste si apoi actioneaza ca sa nu te blochezi in situatii fara iesire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este pari a fi un suflet bun mi-as dori sa te cunosc.

| andreeeeeeeeeeeea a răspuns:

Incearca sa accepti asa cum sunt acele persoane pe care tu nu le poti iubi, una din acele persoane te poate face pe tine fericit si sa gasesti fata pe care o cauti demult timp.
nu este greu sa faci lucru asta si da le mai multa importanta acelor fete care tu nu le poti iubi.incearca macar, daca nu poti din prima.incercarea moarte n-are.asa cum ele se indragostesc de tine asa poti facev tu un efort de a la baga in seama macar.ai sa vezi ca de la cine te astepti mai putin, aceea te va face pe tine implinit.
succes