| anonim_4396 a întrebat:

Postarea e adresată tuturor utilizatorilor activi și mai puțin activi de pe acest site.
Sper ca dna administrator să nu o șteargă.
Postarea este adresată în mod special acelora care jignesc, iau în derâdere sau răspund în mod batjocoritor la întrebările altora și fac atac la persoană când întrebările sau răspunsurile anumitor useri nu le sunt pe plac.
O postez în această categorie, deoarece știu că va fi vizibilă pe prima pagină.

Noi aici formăm o comunitate și ca în orice comunitate, fie ea reală sau virtuală, ar trebui să ne respectăm între noi, să cooperăm și chiar dacă nu ne convin anumite întrebări și răspunsuri postate de alți useri, nu trebuie să îi luăm în derâdere sau să-i insultăm doar că unii dintre noi avem impresia eronată că dacă acționăm așa, suntem superiori și mai înzestrați intelectual sau emoțional decât ei.
Majoritatea de aici au peste 18 ani dar răspund într-un mod care nu le reflectă vârsta, dând impresia de adolescenți nematurizați.
Unii într-adevăr au un stil mai tranșant și direct de a răspunde dar atât timp cât o fac în limita bunului simț și respectă regulile forumului, e în regulă, avem nevoie din când în când și de useri ca ei.
Dacă unii dintre voi aveți ceva personal cu alți useri, spuneți-le în privat, fără a lăsa răspunsuri aiurea sau injurioase la întrebările lor pentru că nu demonstrați maturitate emoțională, din contră.

Regulile forumului sunt valabile pentru toți și se aplică tuturor.
Cine nu le respectă își asumă suspendarea temporară sau chiar definitivă a contului.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Intr-adevar asa este. Sunt pățit. Daca ar citi regulamentul TPU si l-ar respecta, nu s-ar ajunge la ce ai scris tu aici.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Initial, TPU a fost un forum frecventat majoritar de adulti.
De un timp s-a mutat ponderea spre adolescenti, dintre care - din pacate - foarte multi sunt needucati. Astfel, s-a reusit ca, adultii cu bun simt au parasit forumul.
Acum, majoritatea celor care pun intrebari nici macar nu multumesc pentru raspunsurile primite, eventual dau funda "dupa ureche" la raspunsuri deseori total eronate, dar care "suna bine".
Daca corectezi raspunsul, te blocheaza.
Poftim, cultura!

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Oricum multi isi fac alt cont cu alt nume. Pe unii deja ii recunosc dupa modul cum scriu si formuleaza o intrebare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ar trebui sa fii afectata de raspunsurile de aici. Toate sunt subiective. Doar tu stii cum esti in realitate.
Cat despre platforma, e bine ca mai e populata. De o atmosfera prietenoasa nu am pretentii, pentru ca nu ne atrage nici un subiect comun. Nu e ca o comunitate cladita pe baza unei pasiuni comune, e doar o platforma de socializare, la fel ca Facebook, Twitter si altele. Ne-am adunat aici cu diferite pretexte.

| T0T a răspuns:

S-a găsit justițiarul.
Ce e drept, nu de puține ori mi s-a reproșat că încerc să am o discuție cu cineva, să aduc argumente. Ori mi s-a spus că sunt băgător de seamă, ori că nu ar trebui să mă bag sau să răspund altor useri. Situațiile se lasă cu întrebări despre mine, la care răspund în mod corespunzător. Sunt oameni care o iau foarte personal și încearcă să atace și în afara conversației. Acei oameni sunt plini de frustrări sau/ și foarte narcisiști. În cele din urmă finalizează totul cu un block sau un cont șters.
Mai sunt și cazuri unde întrebările sunt retardate și cred că asemenea întrebări merită răspunsuri pe măsură.
Ce e ciudat e că și tu judeci și cataloghezi chiar dacă se înțelege că nu ești de acord cu asta. Ideea cu regulile era clară și fără să o evidențiezi într-un mod care încearcă să ducă la alte persoane la care tu te gândești în mod direct.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Corectttt

| Together a răspuns:

Este un buton ca sa ignori oameni care iti displac, functioneaza excelent.

| Danny28 a răspuns (pentru Together):

Ba nu funcționează. Dacă funcționa nu o mai vedeam pe Violetta și răspunsurile ei aberante.

| darrio2007 a răspuns (pentru Danny28):

Daca nu iti plac raspunsurile ei, nu inseamna ca ea este de vina, poate ca tu.
Am raspuns cuiva acum doua zile ca mai intai sa-si ia permisul si apoi masina. Urma sa implineasca 18 ani. Stii ce mi-a zis? Ca fac misto de el si ca sunt mai batran cu 40 de ani decat cum apare la profilul meu. El voia masina mai intai.
Tu ce i-ai fi raspuns?

| sparklingqueen a răspuns (pentru Danny28):

Da,aprob si sustin, nu functioneaza, la fel si eu am blocat-o intr-un fel pe Violetta sa nu-i mai vad raspunsurile si tot ii vad.

| sparklingqueen a răspuns (pentru darrio2007):

In primul rand, omul are voie sa aiba dreptul la o opinie, daca nu-i plac raspunsurile Violettei are dreptul sa o blocheze ca sa nu ii mai vada raspunsurile.

| Danny28 a răspuns (pentru sparklingqueen):

In mod normal eu nu am nimic cu ea, dar uneori da niste raspunsuri aberante de te dai cu capul de pereti si are prostul obicei sa jigneasca oamenii, ea crezand ca e usa de biserica.

| sparklingqueen a răspuns:

Sunt complet de acord cu ce zici tu acolo, TPU ar trebui sa fie o platforma cu scop informativ, nu unul pe care sa te iei la cearta, recunosc, odata cam prin februarie m-am luat la cearta cu cineva deoarece au pus o intrebare complet absurda..si meritam sa-mi se suspende contul temporar.

| MyNameisEduard a răspuns:

De multe ori am spus că nu voi mai pune întrebări pe acest site doar din cauza că unele răspunsuri m-au deprimat în loc să ma ajute, nu spun că nu au fost și oameni buni. Unii poate sunt stresați sau frustrați și își varsă totul pe acest site și nu mi se pare corect să facă asta, dar mulți doar știu să-și bată joc și să jignească.Eu chiar dacă nu știu ce să răspund unei întrebări o evit, nu jignesc, dar dacă știu ce răspuns sa dau încerc sa fiu cât mai amabil pentru că știu cum e să-ți răspundă alții in batjocoră.