| Anonim2003000 a întrebat:

Pot să vă povestesc ceva?
Hai cu începutut! Dar intai de toate nu e o întrebare despre muzica, ci despre părinții mei!
Eu cant la saxofon! Nu de mult timp, mă întorc și chesti de jenu. Azi m-am trezit că părinți mei mă obliga sa cânt la un spectacol pentru că profesoara de dansuri a surorii mele nu are nu a găsit un instrumentist și vrea să mă ia!
Iar eu nu vreau sa mă fac de râs! Nici macar nu mie formata limba pentru piese de joc și ei vor să mă ducă pe scenă!
Ce sa fac? Am fost la spectacole acolo și e full! Nu vreau să mă fac de râs, să râdă lumea de mine! Nu e doar pentru o piesa, ei vor să cânt vreo 5

Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Dmne cum sa iti spuna asa ceva cand ei ar trebui sa te inteleaga ca inca esti la inceput. Alta solutie nu cred ca ai decat sa mergi sa canti si gata, daca mai gresesti asta e, esti incepator, nu cred ca publicul o sa se puna pe ras cand acolo ar trebui sa fie liniste pentru tine. Incearca sa prinzi curaj, du-te si canta cat de bine poti si daca gresti sa nu iti pese, nu te oprii din cantat. Dupa aceea poti sa le spui ca renunti si sa nu te mai puna in nici o situatie de asta vreodata.

9 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Bai, saxofonul e misto rau
https://www.youtube.com/watch?v=AKiVttFnqkY
daca inveti sa canti introul asta eu platesc sa vin la tine la concert, jur

| Freya1 a răspuns:

Pai explica-i ca nu esti suficient de bun sa canti in fata unei sali intregi.Intalnestete cu persoanele care organizeaza plus parinti tai sa vada cum canti si sa discutati impreuna daca este suficient de bine sau deloc.Iar daca ai trac de scena explica asta ca trebuie sa le iei treptat ca altfel te vei inhiba si posibil sa nu mai canti niciodata

| Anonim2003000 explică (pentru Freya1):

Le-am explicat, dar îmi spun chesti de genu:"Pai eu la ce dau atâtea bani pe ore daca nu vrei să cânț!"
Sincer, am apărut la hora TV anul asta dar acolo aveam negativ și făceam playback! Dar aici e live, și eu nu vor să mă asculte ba chiar mi-au spus că miercuri trebuie sa merg sa mă vadă! Sunt niste nebuni! Adică nu cant așa rău dar când sunt vreo 5 persoane in fata mă tot încurc! Și tinand cont că acolo sunt vreo 300, am incurcato

| Sunshine123 a răspuns:

Daca parintii tai au incredere in tine nu vad de ce nu ai incerca. In plus esti un copil nu un adult, daca vei gresii ei vor intelege. Dar daca nu vrei sa canti deloc ia-i pe parintii tai deoparte si spune-le parerea ta despre ceea ce au facut. Nu a fost corect sa te puna pe tine sa canti fara macar sa te intrebe. Pe ultimul moment daca nu mai poti amana poate te-ai putea pune undeva unde ei sa nu te vada cum canti si sa te intimideze, doar muzica sa se auda dar tu sa nu ii vezi. Daca nu, spune-le ca nu te simti in stare sa canti si sugereaza-le niste muzica de pe yt instrumentala la saxofon. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Anonim2003000 explică (pentru Sunshine123):

Am tot incercat! Dar nu mă ascultă!
Nu sunt chiar un copil, sunt in clasa 9 a, și nu vreau să mă fac de râs! Adică: eu nu am inca niste abilități formate! Gen, gen poate poate fix in seara aceea sa nu îmi meargă bine limba(nu îmi este încă formată și am momente când nu cant bine) și ei îmi tot spun chesti de genu: "da eu la ce plătesc bani pentru orele tale" și i înțeleg, da nu acum. Nu sunt suficient de experimentat și mie sa nu clachez ei să mă fac de râs în fața a 300 de persoane

| Anonim2003000 explică (pentru Sunshine123):

Ei ma înjura de Dumnezeu defiecare dată când greșesc(e normal?), Tot aceste persoane cărora eu le spun mama și tata mau pus vara asta sa descarc 2 mașini cu lemne și sa le in acarc in "colesina" pentru iarna, de unul singur într-o singură zi! Doar cu o pereche de mănuși și o roabă! Iar ei stand si band bere! Tot acele persoane care nu mă lăsa să ies din casa cu prietenii!
Și din cauza asta sunt timid ai antisocial și mai vor să cânt și pe scenă!
In fine, îți mulțumesc din suflet pentru că mi-ai răspuns în primul rând! Nu prea vorbesc cu persoane după școală! Numi rămâne decât să cânt

| Sunshine123 a răspuns (pentru Anonim2003000):

Crede-ma nimeni nu merita sa treaca prin ce treci tu. Nu cred ca se pot numii parinti daca te injura si te supun la munca grea de unul singur nici macar ca pedeapsa. Sper sa scapi mai repede de ei si sa pleci la facultate departe de nebunii astia.

| Anonim2003000 explică (pentru Sunshine123):

Pai astea-s ei! Uneori, îmi doresc să moară! Adică chiar acum câteva minute am mers și i-am spus mamei: "Nu vreau sa merg! Nu mă poți obliga! Daca nu mă simt în stare lasă-mă! Că mai bine așa decât să mă fac de râs"
Iar ea mi-a spus: "Cum să nu cânți?
Vai daca aude tac-tu!"
Sincer! Eu odată i-am spus fix asa:
"M-am saturat! Nu va convine niciodată nimic, știți doar sa urlati și după aia vă mirați când vedeți câte o babă la televizor care se vaita că au parasit-o copii" Iar ea na mai zis nimic! A fost chiar săptămâna trecută când a venit după mine să mă ia de la ore(profesorul meu sta la 20 km, iar eu merg cu taxi acolo, iar la întoarcere vine maică-mea)
Sincer...nu știu cui să-i ofer funda! Dar ți-o voi da ție fiindcă simt că oarecum mă înțelegi și nu ești o persoana ceva gen" copii sunt mereu de vina și trebuie să-i asculte pe părinți pentru că ei iau făcut și copii nu au drepturi!"
O seara făină

| Sunshine123 a răspuns (pentru Anonim2003000):

Dmne cum sa iti spuna asa ceva cand ei ar trebui sa te inteleaga ca inca esti la inceput. Alta solutie nu cred ca ai decat sa mergi sa canti si gata, daca mai gresesti asta e, esti incepator, nu cred ca publicul o sa se puna pe ras cand acolo ar trebui sa fie liniste pentru tine. Incearca sa prinzi curaj, du-te si canta cat de bine poti si daca gresti sa nu iti pese, nu te oprii din cantat. Dupa aceea poti sa le spui ca renunti si sa nu te mai puna in nici o situatie de asta vreodata.