| ALexandra132328 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna abia a facut 14 ani si pretinde ca ar fi lesbianca, eu am 16 si am iubit si ea este mereu geloasa pe noi.
Acum un an un baiat cu care a fost in jur de 7 luni i-a frant inima, dar eu ii dau dreptate lui pentru ca in astea 7 luni a refuzat sa-l sarute (tin sa mentionez ca eu inca mai tin legatura cu fostul ei).Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea pentru ca a luat-o pe cai gresite si devine din ce in ce mai aroganta, cred ca prietenia noastra de mai bine de 10 ani nu va mai exista in conditiile astea

Răspuns Câştigător
| alecsawng01 a răspuns:

Pai in primul rand este foarte ciudat faptul ca este geloasa, dar poate este geloasa pe voi pentru ca este acel fel de prietena mai posesiva, si considera ca nu petreci la fel de mult timp cu ea. La varsta aceasta inca se descopera, tu poti doar sa ii fi alaturi daca zici ca a luat o pe cai gresite, nu ii poti schimba si mentalitatea pe care o are momentan. Incearca sa vorbesti mai serios cu ea, doar voi 2, daca nici asa nu rezolvi ceva, da-i spatiu si ce se va intampla veti vedea, adica se poate ori ea sa realizeze ceva, ori sa se rupa relatiile dintre voi doua, insa nu ai ce sa faci daca ea alege acest lucru. Insa daca tii la prietena ta, si tu ar trebui sa faci un efort si sa ii explici cum e situatia si sa incerci sa o intelegi si sa ii intelegi motivele. Nu cred ca ar trebui sa vorbesti cu fostul ei si sa o judeci pentru alegerile pe care le-a facut. Oricum, are doar 14 ani. Daca nu a vrut, a avut motivele ei. Cum am spus, inca se descopera, la fel ca si tine la 16 ani.

| Mosotti a răspuns (pentru alecsawng01):

Nu e deloc ciudat ca e geloasa pe ei! Una ca nu mai petrece timp cu ea cum trebuie, a doua ca poate o vrea si ca iubita daca tot pretinde ca e pe invers, altfel ce rost avea sa-i zica ei asta?
Lasa ma cu descoperitul, caracterul e caracter, mintea e minte, am avut si eu 16 ani dar in mod de la sine nu faceam din astea, era logic ca daca un prieten avea gagica apoi, sa nu mai petreaca cu mine asa mult timp! E ceva normal sa se imparta timpul. Ca si eu as fi facut la fel. Vedeam dracu si eu in societate, in jur, nu picasem din spatiu ca sa nu stiu chestiile astea.
Si asta din discutie ar face tot la fel, degeaba e geloasa pe astia doi.

La 16 ani suntem in clasa 10-a, studiem, facem teme la mate, fizica, chimie, alte materii, nu suntem la 2 ani sa nu stim ce si cum, sa nu stim de noi! Hai sa nu mai ascundem prostia si prostul caracter pe faze cu descoperit, cu alte din astea. De ce nu se descopera in bine?!
Sa zica "da draga, asta, e inteleg ca ai gagic, nu e nici o problema, ca si eu as face la fel, chiar daca nu imi convine, asta este, petrecem mai putin timp impreuna si gata, iar daca nu ma vrei de gagica iar inteleg ca na, dragoste cu forta nu se poate", ca eu asa faceam, dar. ea s-a manifestat in mod natural in mod negativ.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Aaa, trebuia sa fie cu mine, ca mie nu-mi place sa sarut si era bine. Parca nu putea face sex si fara sa sarute, ce, cand se duce la sex pe plata saruta? Fac si barbatii astia pe nebunii uneori, nu a placut-o de fapt. Cand iti place, stai si fara sarut daca sexul exista. Ca nu se invarte relatia doar la sarut. Daca nu ii dadea sex, asta da, era altceva.
Pai de ce e geloasa pe voi prietena? Intreab-o! Ai intrebat-o?
Daca da, ce a zis? Daca nu ai intrebat-o, de ce nu ai intrebat-o?!

Daca nu se poate, ii zici ca ori se schimba, ori aia e, nu mai exista prietenia, sa ii fie foarte clar. Devine aroganta ca sa se puna in superioritate fata de voi, sa se ascunda de suferinta ei si chipurile sa va atinga pe voi, dar tot nu ii rezolva problema.
Adica incepe cumva sa nu va mai bage ea in seama, sa va simtiti voi sub ea. Cu asa ceva nu as fi putut fi prieten. Si-a dat la suprafata caracterul acum.

Si daca-mi place de alt baiat, sau de o fata sa zicem, daca stiu ca acela sau aceea nu ma vrea, gata! Stau la un loc, nu insist ca prostu, gelozii si prostii din astea, chiar daca nu imi convine, pur si simplu sa nu deranjez degeaba pe celalalt, si ca stiu ca nu ma ajuta sa fiu asa nasol.
Daca ea se poarta asa, inseamna ca nu stie ca nu e bine, deci nici mintea nu prea o duce, pe langa caracter prost.
Rupe-o cu ea, ca nu va inceta! Si daca inceteaza, cu prima ocazia caracterul se va manifesta la fel.
Exista fete pe invers, poate sa-si aleaga, nu e problema.

| SilentRain a răspuns:

Discuta serios cu ea, si daca nu se ajunge nicăieri
O lași

| Dana1999 a răspuns:

Nu are cum sa stie ce orientări sexuale are pana nu experimentează. E prea mica sa stie exact de acum.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Cum dracu sa nu stie?! Simti vizual ca te atrage, ce, eu am experimentat la 13 ani cand am inceput sa simt atractie la fete? Simteam ca ma atrag si simteam si excitatie sexuala, tu trebuie sa experimentezi ca sa stii ca iti plac baietii?
Eu simt de la sine ca nu ma atrag barbatii fara sa probez, ce naiba! Nu simt ca vreau sa-i imbratisez, sa fac sex cu ei, sa pun mana pe corpul lor, numa cand ma gandesc e nasol.
Bine, nu m-ar deranja un transsexual care nu si-a schimbat sexul dar are 98 % corp de fata, ca ma atrage corpul, dar nu sa arate a barbat la figura si la corp.

Daca e doar pe invers, simte de la sine ca o atrag fetele, daca e bi, simte de la sine ca o atrag si baietii si fetele in mod egal, e simplu.
Hai ca ai zis-o. Nu e ca o prajitura care daca nu o gusti nu sti cum e, acolo fara gust nu ai cum sa stii daca e buna sau nu.

| euqinom a răspuns:

Ar fi bine sa vorbesti cu ea, sa va intelegeti in loc sa va certati. Sa inteleaga si sa accepte ca nu se poate ca tu esti straight, nu esti ca ea. trebuie sa mearga mai departe, sa stie ca tu nu ai ras de ea, nu te ai luat de ea. Succes^^