| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna imi zice tot timpul ca nu imi mai acorda vreo sansa si ca nu are ce invata bun de la mine ca de ce uneori o intreb cu cine iese sau ce face si ca e viata ei. Ceea ce nu inteleg eu si va intreb pe voi! De ce credeti ca in momentul cand imi prinde telefonul in jur se uita peste mesaje, Facebook, snap, Instagram peste tot? De obicei imi sterg mesajele cu parintii sau stiu eu, dar e dubioasa. De ce credeti ca face asta? E o persoana posesiva? Sau e doar foarte curioasa. Am vazut-o facand asta de mai multe ori fara sa isi dea seama

11 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

E nepoliticoasa. Nu are niciun drept sa-ti citeasca mesajele. Iti reproseaza anumite lucruri, dar cred ca o nemultumeste propria viata.

| Violleta2022 a răspuns:

ASta nu poate fii prietena ta cea mai buna, asa ceva o prietena nu face!
CE nesimtita, cum isi permite sa se uite in telefonul tau?
Pune-ti parola si nu-i mai permite sa se uite in el.
Asta este control freak, parca ai fii servitoarea/sclava ei!

| danay72 a răspuns:

Prietenia sincera se bazează pe încredere reciproca și respect. Dacă îți controlează lucrurile personale, nu are încredere în tine. Ai putea sa discuți cu ea despre acest lucru, sa ii spui ce simți. Dacă se supăra, nu e o prietenă adevărată. Nu uita, un prieten adevărat iubește tot timpul.

| BlackRose03 a răspuns:

Mie nu imi pare posesiva sau pur si simplu curioasa.Este o nerusinata, o fata care nu are incredere in persoana care o considera prierena sa cea mai buna.Imi pare rau... sad
Tu o consideri prietena ta si probabil ca e dureros sa te afli in aceasta situatie, dar pur si simplu nu te merita ca prietena.Acum nu iti pot spune exact ce ar trebui sa faci, pentru ca nu stiu in detaliu situatia, dar iti pot da un sfat.Deci,ea e interesata de ceea ce faci tu si vrea sa stie totul, dar tu nu ai dreptul sa stii ce e in viata ei.Asta nu e corect.Ar trebui sa o intrebi de ce face asta si sa te sfatuiesti cu ea inainte de orice decizie.Probabil face asta dintr-un anumit motiv.Din ceea ce ai zis reiese faptul ca e probabil geloasa. Daca ai un iubit poate si ea il place dar nu ti-a zis, ceea ce ar explica furia si privitul exagerat prin telefonul tau la mesaje si pe Facebook.Dar sigur e un motiv.Si trebuie sa il afli.

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru BlackRose03):

Suntem si colege de apartament. O duc cu masina sa nu ii fie frig cand are nevoie si o iau cu mine la intoarcere acasa dus-intors, ii fac mancare, fac curat, o ajut la orice are nevoie, iar daca pot face ceva pentru ea fara ezitare fac lucrul ala. In ultima perioada m-am detasat de ea din cauza ca eu nu o intrebam cu rautate. Cu cine iesi sau cu cine mergi la cafea? M-am plictisit sa mi se raspunda ca nu asta conteaza cu cine iese si ca ea nu da explicatii nimanui nici macar mamei ei. Nu ii cer raportul eu. Incetul cu incetul mi-am dat seama de multe lucruri si pur si simplu am ajuns la epuizare si nu mai vreau sa fac nimic pentru ea treptat. Din cauza ca eu sunt o ciudata si nu ma simt motivata privind-o pe ea cat de bine arata incat sa merg si eu la sala ca ea ea zice toate astea. Am rugat-o cand merg sa imi explice, dar e genul care o sa puna presiune asupra mea, iar daca gresesc cateva zile sau prima luna o sa fiu praf o sa se enerveze si o sa fie doar cearta. De ziua mea pe 26 Decembrie acum am zis ca mi-ar placea sa fie alaturi de mine. Inainte zicea ca da o sa fie putem merge la Brasov sau undeva. Acum trei zile s-a trezit ca ea vrea sa fie fericita si vrea sa plece cu cineva de Craciun sa fie fericita. Am zis bine, da mi-ar placea sa fie langa mine de ziua mea. A zis ca sunt o egoista ca nu ma gandesc la ea si nu ii pun fericirea pe primul loc. Din cauza asta se gandeste de doua ori daca ramane cu mine de ziua mea. Ea daca nu mergem la Brasov altceva nu vrea sa facem ca e plictisitor pentru ea. Nu stiu ce e mai trist... faptul ca eu tin la ea sau doar modul in care am crezut ca ea ar ramane cu mine de ziua mea, dar uneori oamenii regreta mai tarziu si le pare rau. Cand o sa plec din viata ei poate o sa ma aprecieze

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru BlackRose03):

S-a luat de mine ca de ce postez anumite citate pe Instagram daca nu ma reprezinta ca de acolo par o persoana sociabila si deschisa, dar nu sunt asa. Stiu cine sunt si stiu ca sunt introvertita si imi vad de treaba, dar nu am inteles ce au deranjat-o citatele mele. In fine, nu toti oamenii pot sa ne iubeasca indiferent cat ne sacrificam pentru ei. Uneori mi-am dat parintii la o parte si m-am certat cu ei, am calcat pe cuvantul lor pentru a-i face ei pe plac. Nu stie toate astea, dar chiar am facut anumite eforturi.

| BlackRose03 a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Te inteleg...si eu am avut parte de astfel de "prieteni".Din ceea ce spui imi pare ca e asa de la un timp.Ati fost cele mai bune prietene, ati trecut prin multe si ai facut sacrificii.Intr-o prietenie 2 persoane trebuie sa fie egale, sa se certe si sa se impace de fiecare data. Face asta de o perioada, deci e un motiv. Poate are o problema pe care nu ti-o poate impartasi, cum ar fi probleme de familie sau in viata sentimentala.Ai zis ca la inceput a vrut sa mearga cu tine, dar apoi a refuzat.Gandeste-te,daca nu ar fi vrut de ce a acceptat la inceput? Daca o ignori si te distantezi de ea va fi mult mai dureros pentru tine, cat si pentru ea.E imposibil ca ea sa nu tina la tine. Poate tu esti cu adevarat mai afectata, dar 2 persoane nu pot simti la fel.Intreaba-te pe tine:Ea chiar nu a tinut la tine? Eu cred ca da si ca ii pare rau dar poate ai si tu o parte din vina.Nu stiu, dar mi se pare anormal sa iti vorbeasca astfel fara un motiv intemeiat.Toti avem o perioada grea in viata, dar niciodata nu ramanem singuri.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea.Fi directa.Intreab-obig grine ce?
Sunt sigura ca vrei un raspuns, dar esti prea dezorientata sa gandesti limpede.Infrunta situatia, nu o ignora.Nu cred ca este un efort prea mare sa mergi si sa discuti cu ea. Poate pur si simplu nu vrea, dar a zis ca merge cu cineva.Nu va putea sa fie permanent langa tine, cu orice ocazie si trebuie si tu sa o intelegi.Stiu ca pare o prostie ceea zic, dar fiind cea mai buna prietena a ta ar fi pacat sa renunti asa usor pentru ce a facut.Mai da-i o sansa.Sunt sigura ca i-ai dat deja multe si ai incercat sa indrepti situatia, dar nu pare ca ai avut o discutie cu ea.Nu ai intrebat-o de ce se poarta asa sau daca are vreo problema.Ar trebui sa o faci.Acum ai 3 optiuni:
-astepti sa se rezolve totul de la sine si sa redeveniti prietene cu timpul;
-mergi sa vorbesti cu ea sa va impacati si sa descoperi motivul pentru care face asta;
-renunti
Deci...ce alegi?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Asta inseamna sa fiti prietene?
Sensul cuvantului e deja denaturat!

| KanezuY a răspuns:

Cauta-ti alta prietena.Ea nu are dreptul la VIATA ta personala!

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Daca ar fi prietena ta cea mai buna, ar avea incredere in tine.
Dar din ce ai scris, nu prea reiese acest lucru.
Intreab-o. Daca nu, puneti pin / parola / model de deblocare, si nu il spune.

| TFKatarina a răspuns:

Eu nu cred ca e cea mai buna prietena a ta daca face asta.Si in plus de ce daca tu nu o poti intreba ce face/unde e sau mai stiu eu ce, ea de ce ar dreput de a intra in conversatiile tale?