| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea ma oboseste. Fac curat, o ajut la mancare, fac mancare, ii fac ceai, o ajut la teme si la tot ceea ce ma pricep si pot, o duc cu masina unde are nevoie sau merg in autogara dupa ea cand ajunge seara si incerc sa am grija de ea, ii cumpar mici atentii, ii iau cafea sau alte lucruri care ii plac, cand stiu ca nu e intr-o stare buna. Stam in chirie amandoua, iar eu incerc mereu sa o ajut daca pot si am cum face asta. Fac asta de multa vreme in speranta ca si ea o sa-mi ofere macar putina afectiune si nu o sa se mai simta sufocata de anumite gesturi din iubire care le fac pentru ea. Eu am fost singura la parinti si mereu mi-am dorit sa am o sora, iar cand am intalnit-o mi s-a parut speciala. Acum imi reproseaza ca s-a distantat de mine din cauza ca o data in trecut am zis ca nu mai doresc sa stau cu ea in apartament. Toate astea din cauza ca incepuse sa ma jigneasca si sa ne certam tot timpul. Am ramas doar pentru a o ajuta stiind ca nu are o situatie materiala asa buna incat sa plateasca toata chiria. Nu apreciaza nimic. Azi mi-a zis ca unele persoane o intreaba cum de sta cu mine, ea fiind foarte deschisa, iar eu linistita si intr-un fel introvertita. I-am zis ca un tip dragut s-a uitat pe Instagram la story si a zis ca din cauza ei ca stie ca o persoana ca mine a ajuns prietena cu ea. A sunat destul de arogant si simt ca nu ii mai pot face fata. Stiu ca ma considerati proasta, dar toate astea le-am facut pentru ca tin la ea si o iubesc, dar cred ca ma opresc aici pentru ca indiferent de ce fac e la fel. Prietenele ei mereu fac mai multe pentru ea asa sustine, iar eu fac doar putin sau cum a zis ca o poate duce si un coleg cu masina cum faceam eu si ca nu depinde de mine, dar chiar am dat tot ce era mai bun din mine pentru ea...ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Mama ce persoana faina esti! Eu as da orice sa am o prietena ca tine, sincer. laughing Las-o ca nu-ti merita bunatatea, te iau eu. laughing

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca o ajuti tu cu masina, si ea iti reproseaza ca poate si fara tine, cerind ajutorul unui coleg, atunci eu in locul tau as lasa-o cateva zile sa vad ce se intampla, sa o duca colegul ei, daca e asa cum spune. Iar daca se supara mai apoi ca nu ai ajutat-o, ai motiv sa ii intorci vorba, ca te asteptati sa se descurce singura, ca doar nu depinde de tine.
Cred ca trebuie sa inveti o lectie de viata: ca unii oameni, la care tii mult, poti sa le faci oricite, ei nu vor baga de seama, si va fi pentru ei ca si cand ai fi facut prea putin sau deloc.

| GrigoreVarlam a răspuns:

Debaraseaza-te de ea cat mai repede, pentru binele tau. Chiar daca la inceput iti va fi putin mai greu, pentru ca te-ai obisnuit cu ea, in timp iti va trece, timpul le rezolva pe toate.
Gandeste pozitiv, ai toata viata inainte, ti se vor deschide alte usi, noi oportunitati. Las-o balta daca nu esti apreciata si te simti inconfortabil. Nu iti fie teama sa mergi mai departe.

| wildthing a răspuns:

Daca nu esti destul de buna pentru ea, pererea mea este ca ar trebui sa te indepartezi, ca sa vada cume fara tine si fara ceea ce faci pentru ea. Intuitia imi spune totusi, ca tu nu o iubesti doar in sens platonic, ci esti indragostita de ea in sens romantic/sexual...am dreptate? Si daca-i asa ea stie ca te poate specula si poate face mofturi oricum vrea ea, pentru ca isi da seama ca iti va fi foarte greu sa "pui piciorul in prag". Fii mai dura si nu te mai lasa speculata si folosita, fara sa primesti inapoi de la ea ceea ce iti doresti.

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru wildthing):

Nu, nu tin la ea si o iubesc ca o sora, prietena. Asa sunt eu la comportament. O sa-ti ascult sfatul si incerc sa fiu mai dura.

| christall a răspuns:

Eu am impresia ca tu esti dependenta de ea, dar nu si ea de tine. Ea are grupul ei de prieteni, tu nu. Incearca sa iesi din carapace si sa-ti traiesti viata. Pe a ta, nu pe a ei.

| DumitruS a răspuns:

Cand am citit prima ta propozitie am crezut ca esti un tip care are probleme cu prietena. Vrei un sfat? Da-o in... scapa de ea si vezi-ti de viata ta. Nu sunteti prietene, doar te foloseste.

| criss94 a răspuns:

Și cît va continua asta? Ți-e frică să nu o pierzi, dar nu ți-e frică că într-o zi pe lîngă faptul că te folosește Să pună punct?

| Miron_Liviu_1997 a răspuns:

Te inteleg perfect! Chestia e ca trebuie sa te cam feresti de asa persoane, pentru ca pici de proasta si ea stie ca se poate folosi de tine.Las-o sa plece sau pleaca tu, asa ea te va cauta si iti vei da seama daca ea realizeaza ce reprezinti TU pentru EA.Dar ai grija sa nu fie simple tutuieli pentru ca ramane fara "sluga"(scuza-mi limbaju dar altceva nu mi-a venit)Explica-i dupa aceea despre tot si fii atenta daca si ea te intelege pe tine(cum faci tu). Succes!happy