| meeks a întrebat:

Prietenul meu cel mai bun este obsedat dupa mine. nu am voie sa ies cu nimeni [de care imi place]. incearca sa ma faca sa ma simt vinovata in astfel de situatii. ca si cum l-as insela. ce ii pot spune, ca sa nu mai fie asa disperat, si in acelasi timp sa nu-l ranesc?
eu as vrea sa ne continuam prietenia.frumos si sanatos. dar vad ca nu se poate.

Răspuns Câştigător
| KiduuPink a răspuns:

Uite,sigur nu e cel mai bun raspuns pe care l-am dat vreodata,dar desi tu vrei sa va continuati prietenia,i-ai putea spune ca esti libera sa faci orice,ca nu esti robotul lui.Daca continua tot asa,ii poti spune ca nu va veti continua relatia\prietenia daca nu te lasa sa fi si tu putin libera. Daca se supara, spune-i sa-ti promita ca te va lasa libera, daca e indiferent, inseamna ca nu e un prieten adevarat si mai bine l-ai lasa si ti-ai gasi altul. Sper ca ti-am fost de ajutor! Fuditza(am doar 2 plz, si am raspuns si prima la intrebare)

15 răspunsuri:
| PrinD a răspuns:

Inainte sa ii spui: Noi2 suntem doar amici... analizeaza bine situatia, cum a raspuns cineva mai sus (un baiat si o fata, amici, e imposibil) are dreptate, unul dintre ei vrea ceva, in cazul tau, el te vrea pe tine happy La ce trebuie sa te gandesti foarte bine este faptul ca el te cunoaste, presupun ca ati vorbit multe si va cunoasteti unul pe altu foarte bine, gandeste-te ca nu multi baieti te pot aprecia asa cum probabil o face el (sau alti te pot aprecia mai bine, dar stii vb ''ce-i in mana nu-i miciuna'') Probabil el te curteaza mereu si tu nu ti-ai dat seama, din cauza ca tu vezi relatia voastra ca o prietenie, iar el o vede ca o iubire. Sfatul meu e sa incerci o relatie serioasa cu el si dupa aia vei stii ce sa ii spui si nici nu-ti va parea rau ca n-ai incercat (este mai greu daca ajungi sa-ti spui ''daca el era potrivit'' in loc de ''cel putin am incercat'') Succes!

PS: Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale

| Leon a răspuns:

Nu exista prietenie intre un baiat si o fata. La urma urmei intervine automat atractia, chiar fara sa vrei. S-ar alege praful de prietenia voastra in cazul in care tu ai cunoaste pe cineva care sa iti placa. El vrea sa fiti impreuna intelegi? Repet, nu exista astfel de prietenii...

| mysteriouswoman6905 a răspuns:

Acolo ai zis ca nu ai voie sa iesi cu nimeni de care iti place...sa intelegem ca il placi? Daca da ar trebui sa recunoaste-ti, insa daca nu vrei sa fii cu el, spune-i ce ne-ai zis si noua:ca vrei sa va continuati prietenia frumos si sanatos.Sigur va intelege daca iti e prieten adevarat!:d

| nimeni1234 a răspuns:

Trebuie sa aveti o discutie intr-e patru ochi si sa ii explici ca Sunteti doar prieteni, si ca iti pare rau dar nu il placi...sigur va intelege! Doar sa ii vorbesti frumos si sa-ti alegi cu grija cuvintele! Am trecut si eu prin asta cu cel mai bun prieten al meu, si acum imi pare rau ca nu ne mai intelegem ca inainte!happy Sper ca te-am ajutatkiss

| Gabriel892 a răspuns:

Scapa de nazist...

| RoaRxDD a răspuns:

E clar ca prietenul tau te place, si inca rau de tot. Nu mai iesi cu baietii, stai mult cu el. Daca se intampla sa dai peste un baiat si el se supara, explica-i ca nu are motive si, daca il placi si tu, spune-i ce simti pentru el. Ar fi momentul perfect.

Daca nu simti nimic pentru el si consideri relatia voastra fiind una amicala, spune-i ca sunteti doar prieteni, desi tii mult la el.

Insa dupa parerea mea, nu exista relatie de "cel mai bun prieten" intre o fata si un baiat. Veti incepe sa va indragiti unul pe altul si, intr-un final fericit, veti avea o relatie. ^^

Bafta >big grin

| Tooooo a răspuns:

Pai depinde...adica tu vrei sa fi cu el? daca vrei atunci te combini cu el si iesi cu el in oras sau unde vreti voi si asa nu se v-a mai simti inselat sau daca tu nu il placi si nu vrei sa fi cu el atunci iti sugerez sa ii spui frumos il chemi vb cu el intre patru ochi. si ii explici uite cum sta treaba eu tin foarte mult la tine esti cel mai bun prieten al meu dar doar atat noi nu putem sa fim impreuna este imposibila o relatie intre noi te rog nu te supara pe mine si daca esti prieten adevarat ma vei intelege sau ar mai fi si o alta varianta sa il faci sa se indragosteasca e o alta fata:-> mult succes scumpo:*:X!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aveti acte? esti a lui adica? esti proprietatea lui? esti sclava? sau animal de companie? nu stiu dar ori el e prost, sau nebun.ori tu nu judeci.

| nextlevel999 a răspuns:

Pai spune-i mai georgel intre mine si tinne nu poate exista o relatie de iubire ci doar una de prietenie si dac imi esti cu adevarat prieten trebuie sa imi vrei binele sa ma vezi fericita, nu invers.

| Bl0ndu12 a răspuns:

Zii: Andrei(sau care eu fi numele) noi suntem doar prieteni nu iubiti intelege eu as vrea sa continuam prietenia dar asta nu se va depasii intelege te rog!

| alexandra05 a răspuns:

Spune-i clar ca sunteti doar prieteni si chiar daca vei avea un iubit,el tot prietenul tau ramane,sa nu-si faca griji ca te pierde.Iar daca nu intelege, spune-i ca pana la urma te vei satura de egoismul lui si chiar daca n-ai prieten, va veti certa.happy

| meeks explică:

I-am spus de nenumarate ori ca NU SE POATE... insa egoismul lui este exagerat. se pare ca pana la urma nu imi este prieten. o.O

| meeks explică:

Nu se intelege deloc ca il plac pe el.

| meeks explică:

Multumesc mult pentru sfaturi, insa eu chiar nu il pot vedea ca pe un iubit. plus ca in momentul de fata eu plac pe altcineva.
o zi buna!

| joocheru a răspuns:

Uita-te in ochi lui si spune-i tot ce ai pe suflet