| anonim_4396 a întrebat:

Printre noi nu există copii răi, ci doar părinți răi. Pro sau contra?

Răspuns Câştigător
| Eisenheim a răspuns:

Desi e o realitate deranjantă,parerea mea conturată in urma constatarilor,in general ai dreptate, daca parintii sunt rai, fara sa ne lungim acum in a explica termenul răi, atunci copii au doua optiuni, sa devina buni nevrînd sa devina ca ei sau...din nefericire varianta doi care e cea mai raspandită 99% din cazuri copii devin cel putin la fel de rai

26 răspunsuri:
| sofiaaaa001 a răspuns:

Pro, dar mai sunt si unele exceptii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și pro și contra. Se întâmplă ca așchia să sară și mai departe de copac. Poate un copil să se nască dintr-o familie de intelectuali, calmi și diplomați și să ajungă la maturitate un delicvent.
Invers. Poate să se nască un copil din 2 părinți delicvenți și ignoranți și să aibă inteligență nativă, să caute și să facă binele.

| darrio2007 a răspuns:

Si pro si contra. Probabil spui asta din punctul de vedere al unui copil.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Pro! Copii nu pot fi nici răi, nici buni; ei doar imită anumite comportamente pe care le văd în anturajul lor. Cât despre faza cu "părinți răi" voi încerca să răspund cât mai obiectiv, pentru că este un subiect delicat. Trebuie menționat că inteligența părinților nu este singurul factor care influențează viitorul adult. Mai mult contează cum se comportă părinții cu copilul (deoarece, cum a spus și @Marfil31, există mulți intelectuali care s-au născut în familii de țărani și invers). La relația părinte-copil, avem 3 tipuri de părinți:
1) cei abuzivi;
2) cei de mijloc;
3) cei prea grijulii.
Studiile au arătat că cel mai bine de dezvoltă copii ai căror părinți au urmat această "cale de mijloc": erau blânzi și felicitau copilul pentru o reușită (ex: lua 10 la mate) dar știau să-l pedepsească când copilul făcea ceva greșit. Acest gen de părinți sunt cei mai buni. Copii părinților abuzivi au șanse mai mari să ajungă criminali în serie iar cei ai părinților grijulii vor face greșeli, nu-i va corecta nimeni, nu vor ajunge să-și îndeplinească așteptările lor foarte ridicate (au așteptările ridicate datorită stimei de sine crescute pe care le-o dau părinții) și vor pica în depresie, vor face abuz de alcool și droguri și au șanse crescute de sinucidere.

| Panamax a răspuns:

Copiii se nasc cu caracterul si personalitatea lor.Se mai poate modela ceva dar nu atat de mult cum cred unii.
Parintii sunt copii care au crescut.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista parinte rau, odata ce ti-a dat viata si se sacrifica tot timpul, epntru copilul lui!
Daca parintii ar fi rai, atunci toti copii ar iesi niste descreierati, idoti, golani, hoti, criminali, alcoolici si enumerarea ar continua.
Eu nu cred ca parintele este rau, eu cred ca-i mult prea bun si-i cauta in coarne copilului, rasfatandu-l, de aceea ajunge copilul rau, fiindca intinde coarda si face ce vrea el.
Uneori copilul este atat de rasfatat sau obraznic, ca parintele trebuie sa aplice restrictii, sau sa faca ordine cu palma sau cureaua.
Nu sunt adepta violentei si nu mi-am batut copii, dar i-am educat bine si nu am avut niciodata probleme cu ei, sau din cauza lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contra la ambele afirmații.

| Simpatic a răspuns:

Contra,exista copii rai cu caracter prost, dar depinde la ce fel de copii ne referim, eu aici ma refer la adolescenti, copii de varste mici nu ii pot baga in acesta oala

| Frank51 a răspuns:

Mediul influențează cel mai mult, nu neapărat vreo persoană anume. Dacă un copil este crescut de maimuțe va deprinde atitudine și aptitudini specifice maimuței, chestie ireversibilă.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Violleta2022):

Țin sa va contrazic. Nu toți oamenii sunt făcuți sa fie părinți. Pot sa ii dau exemplu chiar pe ai mei. Maica-mea o femeie credula care l-a luat pe" primul pe care l-a văzut " ca ea nu a ieșit prea mult și nu a experimentat și taică-meu un țăran ( vedeți ca exista o diferență între oameni de la țară și țărani care se găsesc și la oraș) care s-a ajuns la oraș și a uitat unde a plecat. Pentru taică-meu dacă aveai ce manca și dacă închideai frigiderul cu genunchiul era totul bine. Genul de om care se lauda cu suma de bani pe care o avea uitați în pantalonii pe care ii avea maica-mea. După aia abia abia a divorțat maica-mea de el și l-a lăsat cu sechele sa zic asa ca nu a mai găsit una asa de proasta și credula ca maica-mea. Eu puteam sa ajung rău de tot ca maica-mea era mai tot timpul la muncă, ma întreba cum a fost la școală, răspundeam bine și gata conversația. Deci nu toți oamenii trebuie sa fie părinți

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu toate femeiele sunt facutesa fie mame
Caz concret, al matusii mele! a nascut 3 copii, doi dintre ei i-a tinut acasa, unul l-a dat la Casa de copii.Si se stie viata copiilor de acolo in perioada comunista.Nici cei de acasa nu aveau o viata mai buna.Pur si simplu nu se implica pentru copii.
Desi au crescut cu toti mari, sunt realizati, dar prin ajutorul altora.
Acuma totii copii muncesc si traiesc afara iar ea se teme ca va muri si nu va cine sa duca pe ultimul drum...

| Mopmop a răspuns:

Doar PRO. Copii sunt oglinda a ceea ce parintii fac acasa. Puterea exemplului e cel mai bun dascal!

| Adry05 a răspuns:

în majoritatea cazurilor pro. în general comportamentele rele provin din educație, sau mai bine zis lipsa ei

| Violleta2022 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu ai de ce sa ma contrazici, fiindca pentru 1 parinte idiot, nu poti baga in aceeasi oala miliarde de alti parinti normali si buni.
Rar, extrem de rar imi este dat sa aud despre un animal de parinte care isi nenoroceste copilul, dar tot nu am dreptul sa judec toti parintii, pentru un singur cretin.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici eu nu ii bag în aceeași oală dar e chestia că nu toți sunt ok cum nu toți sunt răi, pădure fără uscaturi nu se poate. Nu mi se pare normal sa spuneți ca părintele nu este rău și ca e mereu bun cu copilul și de asta ajunge el rău.

| Freya1 a răspuns:

Si pro si contra.
Sunt 95% de acord ca ai un copil în funcție de cum ti-l educi.Ca daca tu ca si părinte il dadacesti, rasfeti si ii permiți toate rahaturile chiar o sa fie un copil problema.
Dar mai e si procentajul de 5% de copii ce sunt influențați o dată ce cresc de anturaj sau putin mai debusolați, mai sunt si copii hiperactivi sau născuți cu anumite probleme ce le afecteaza comportamentul si atunci de multe ori te lupți cu morile de vânt.

| DonEduardo a răspuns (pentru sofiaaaa001):

De acord cu tine.

| Drimmero a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

In incercarea de a-i explica ceva Jasminnei ajungi fara sa vrei un Don Quijote luptand cu morile de vant...

| Drimmero a răspuns:

In majoritatea cazurilor sunt dupa cum ti-i educi tu. Dar cum s-a mai zis pot prinde si anturaje nasoale care ii pot schimba, depinde mult si de caracterul lor.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Drimmero):

Am "datoria" de a încerca

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se spune ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Lui intreabrea e urmatoare cine i-a facut pe ei https://www.youtube.com/watch?v=fipzJXsJ87I
Oare cum erau astia in copilarie de au ajuns asa sau mai bine zis din ce mama s-au nascut de au iesit asa.
In fata lor o gluma se face dar a doua gluma se rezuma la o cafteala.

| Mosotti a răspuns:

Exista si copii rai si parinti rai, cum nu? Pot fi parinti buni si copii rai, dar si invers, ori toti buni, ori toti rai, depinde si de genetica fiecaruia.

| StrongHeart a răspuns:

Sunt convins de lucrul asta, vad mereu chestia asta.Cum ti-l educi asa il ai.

| LoveSleep a răspuns:

"Marș fă și adu-mi suc".

| MarvinLepadatu a răspuns:

Pro

| MarvinLepadatu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Corect ai dreptate nu toți îs făcuți sa fie parinti