| cvbnffffff a întrebat:

Pur si simplu urasc viata, ma cert cu parintii din orice nimic si niciodata nu ma asculta, niciodata nu au timp, chef, bani, niciodata nimic.
Pur si simplu ma intreb daca ar fi mai bine daca ar muri sau as pleca de acasa.
E o poveste lunga si uneori as vrea sa dau "restart" sa incep alta viata de la 0.
Ce sa fac, in special sa evit toate certurile astea? Cu ei nu pot vorbi, orice le-as cere raspunsul e nu, sau nu am timp, nu am chef. Scuze pentru greseli dar abia mai vad tastatura.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa ca si pe mine ma dor toate organele si tot ma bucur de viata, nu vezi criza asta imputita care ne tine pe tusa in loc sa muncim sa avem o casa si un salariu ne baga in pamant, pune mana la munca vara si daca esti baiat investeste-i intro bicicleta scumpa sa iesi afara cu ea si sa faci miscare.

| darrio2007 a răspuns:

Si tu acum vrei sa fii compatimit? Poate ce si cat le ceri tu este prea mult.Sa-ti fie rusine ca vrei sa moara.Nu cunosti viata lor si cat s-au chinuit pana te-au adus la varsta pe care o ai.Pleaca de acasa.Sa vezi cum este cand nu te ajuta nimeni si trebuie sa muncesti pentru o bucata de paine.

| cvbnffffff explică (pentru darrio2007):

Nu am zis ca vreau sa moara ei ma, puneti cohelari. Si nu le cer prea mult nu le cer nimic material desteptule.

| darrio2007 a răspuns (pentru cvbnffffff):

Pune-ti tu, baietas.Cohelari(vai de gramatica ta).Nu te contrazice singur in ceea ce spui.Desteptule!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Daca esti la varsta adolescentei atunci sa stii ca majoritatea tinerilor intampina dificultati in relatiile cu parintii. Dar de cele mai multe ori asta nu inseamna ca cineva ar fi de vina in mod special. Este o etapa noua atat pentru tineri cat si pentru parinti.

Aici poti citi unele sugestii care te-ar putea ajuta in acest sens:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011122

Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune teancuri de carti, muzica si poarta robe de matase cel putin pana la sfarsitul verii
cand va veni timpul ai sa te desparti de ei ca un fat frumos

| diaac a răspuns:

Cred ca e o situatie tensionata cu ai tai. Multora li se intampla sa aiba relatii problematice cu parintii, adica, nu esti atat de singur in asta pe cat ai crede. Si totusi, in general (ca pe tine si situatia ta anume nu o cunosc), atunci cand repeti ca "niciodata" nu se intampla asa sau "totdeauna" e numai asa, asta este o generalizare. Poate ca asa este de obicei, totusi in general nu este asa chiar intotdeauna. Gandeste-te un pic: chiar nici o singura data nu te-au ascultat parintii cu ce aveai sa le spui? Chiar nici o singura data raspunsul nu a fost "da"? Si daca s-a intamplat macar o data, ai facut ceva anume diferit atunci tu fata de de obicei? Poate ca ai cerut in alt fel sau altceva, poate ti-ai ales un anumit moment sa vorbesti cu ei, nu stiu, orice ar fi putut fi diferit. Daca gasesti asa ceva, poti incerca sa faci mai des ce ai facut si a functionat.
Continua sa incerci. Stiu cum e si ca poate pare ca n-are rost sa vorbesti daca ei in general nu te asculta. Totusi poti incerca si altfel decat pana acum. Oricum, faptul ca ai dificultati inj familie este neplacut si descurajant, nu un motiv sa renunti la tot.

Cu inceputul vietii de la 0, sa stii ca oricand poti schimba ceva in viata. Chiar daca nu poti schimba ce s-a intamplat in trecut, ce poti schimba este modul in care gandesti si actionezi, cu mai mare dificultate de obicei dar se poate schimba inclusiv modul in care simt.

Ai putea suna si la Telefonul Copilului daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, sa te exprimi, sa iti mai clarifici gandurile - http://www.telefonulcopilului.ro/ - asta daca esti copil sau minor. Daca nu, iti recomand consiliere psihologica.

| AnotherNimrod a răspuns:

OK,se pare ca ai problema „parintii nu ma inteleg". Poate ca au unele motive pentru comportamentul lor(o zi grea la serviciu, probleme de sanatate).De multe ori parintii au tendinta de asi vedea copiii intr-un mod nu tocmai intelegator.Cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei(intr-un moment in care par mai deschisi la discutii) si sa le explici ca nu-ti place ca nu au "timp, chef, bani" nici macar pentru propriul copil.

| DeathlyScream a răspuns:

Gandeste-te la cei fara parinti la cei care nu au cunoscut niciodata dragostea familiei nu crezi ca acei copii ar vrea sa fie in locul tau si care ar vrea incerce sa vorbeasca cu ei? Trebuie sa discuti cu ei si sa le spui ce te deranjeaza, nu cred ca vor spune nu cand este vorba de o problema de familie. Parintii sunt singura baza si familie ce ai avut-o inca de la nastere, nu lasa ca relatia voastra sa se destrame doar pentru niste probleme ca banii, neajunsul timpul sau altele, nu merita.Dar daca chiar este asa cum spui si parintii tai sunt ata de ingnoranti cred ca ar fi bine sa vorbesti cu niste rude mai apropiate de tine si sa le spui problema ta. Iti doresc numai bine!

| ionandreea97 a răspuns:

Pai raspunsul e mereu nu/nu am timp etc
pentru ca probabil mereu le ceri cate ceva. Daca ai veni la ei de exemplu pentru a ii ajuta cu ceva nu cred ca raspunsul ar fi "nu am timp". Mai stai si tu pe langa ei cand vezi ca nu ii deranjezi sau mai ajuta-i si tu prin casa sau cu ceva si cred ca relatia dintre voi s-ar imbunatati.

| cvbnffffff explică:

Daca as muri*
am si spus ca m-am grabit sa scriu