| SilentRain a întrebat:

Recent am aflat o veste rea, iar eu nu m-am simțit tristă chiar daca țin la acea persoana.
A mai trecut cineva prin a așa ceva?
Care ar fi cauzele lipsă sentimentului de tristețe?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sentimentele de tristețe după o persoană care nu mai este sunt naturale și normale, dacă nu le resimțim toți la același nivel ca alții, fiecare suflet le resimte în felul lui. Se poate că vei avea aceste sentimente și trăiri cândva mai târziu. Eu de exemplu la pierderea unei rude apropiate am resimțit asta abia după opt luni.

| Hammurabi a răspuns:

Am exact aceeași problemă. Nu sunt deloc empatic (presupun).
Nu pot fi trist nici la tristețea altora, nici la evenimente triste. Și de multe ori mă sperii de faptul că nu am nici o reacție.
Cu toate că sunt unele situații particulare care ma întristează. Acum câteva luni am lovit un cățel cu mașina și până am ajuns la cabinetul veterinar am plâns efectiv în mașină.
Dar când a murit bunicul meu, aveam o părere de rău, dar în rest am fost ca bolovanu'. Inexplicabil.

| aXy99 a răspuns:

Poate te-ai distantat de persoana respectiva sau te-ai saturat de vesti rele.

| Emma30555 a răspuns:

Poate erai trista în acea perioada și vestea nu a mai contat, sau încă nu realizezi, poate fi și un mecanism de apărare al corpului și nu vrei sa simți tristețe, nu vrei sa te gândești

| GirlOnline81 a răspuns:

Lipsa empatiei poate interveni atunci cand iti induci sentimente pozitive. Asta nu inseamna ca esti mai putin umana; inseamna doar ca emotional esti foarte puternica.

| BX3 a răspuns:

Probabil erai deja depresiv din alte cauze si nu ti-ai dat seama fiind deja obisnuit cu sentimentul