| Bianca3012 a întrebat:

Recent am inceput sa nu ma mai bucure sau sa ma intristeze nimic. Am primit azi o veste proasta, care m-ar fi demoralizat in mod normal, dar nu am simtit aproape deloc vreo urma de tristete.

Apoi am primit niste cuvinte frumoase de la un fost coleg si iar n-am fost absolut deloc induiosata, desi inainte le-as fi apreciat mult (am fost si sunt in aceleasi relatii cu acel fost coleg, nu-i asta problema).

De ce am indiferenta asta? aproape jumatate de an am plans pentru ca am fost complet ignorata de noii colegi de liceu, facandu-ma sa ma simt extrem de prost in unele cazuri din trecut. Are legatura cu faptul ca acum nu ma mai afecteaza nimic brusc?

5 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Felicitări, devii om. Când nu mai dai o flegmă pe toate rahaturile astea minore, atunci poți să spui că într-adevăr îți începi viața.
Cuvinte frumoase spuse de un fost coleg? Probabil a văzut că ți-au mai crescut țâțele și vrea să ți-o tragă. Cuvintele frumoase nu au ajutat pe nimeni cu nimic niciodată. Te fac să te simți bine și să te umfli în pene minute, dat practic nu evoluezi cu nimic. Mai ales dacă sunt cuvinte frumoase care vin din senin și nu după ce ai făcut ceva demn de lăudat, care să fie pe meritul tău. Și nu, simplul fapt că-i ziua ta nu-i niciun merit să primești complimente.
Noii colegi te ignoră? Perfect. Încă niște idioți în minus cu care să-ți bați capul. Cu cât ești mai indiferentă cu ei cu atât vor fi mai fascinați de persoana ta, crede-mă. Nimeni nu-și dorește să stea cu cineva care tânjește după atenție. Nu mai reprezintă o provocare un astfel de om.
Cam așa ar trebui să fie orice om. Impasibil și cinic cu nimicurile care se petrec în jurul lui. Acordă importanță lucrurilor care chiar contează.
Veștile proaste nu-s decât o pierdere de timp. Pur și simplu consumi timp important doar ca să-ți pară rău pentru ceve ce oricum este iremediabil. Nu a ajutat niciodată pe nimeni părutul de rău. Doar te face să te simți mai uman după standardele majorității mediocre. Pentru că așa te învață societatea. Să-ți pară rău și să empatizezi cu subiectul. Ba mai mult, să te întrebi dacă e ceva în neregulă cu tine dacă pur și simplu nu-ți pasă. Nu, nu e nimic în neregulă dacă nu-ți pasă. Doar ai reușit să atingi o altă treaptă de evoluție.
Să nu te afecteze nimic e lucru mare de care mulți ar vrea să se bucure. În sfârșit poți să te concentrezi pe ce ai de făcut, pe chestiile importante fără să-ți mai pese de prostiile care doar te țineau din treabă. O să fii judecată pentru asta de idoții care au impresia că-s superiori doar pentru că se implică emoțional în orice căcat irelevant. Tratează-i cu sictir și dă-le o flegmă la orice ar avea de zis. Și ăia-s apă de ploaie care nu merită să-ți bați capul cu ei.

| Loonathicc a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu stiu daca putea cineva sa o spuna mai bine happy.

| gabriel87000 a răspuns:

Da neninca la scoala mergi sa inveti iar cat despre ceilalti mai putin sati pasa.2 la mana daca suferi si te simti singura cautati un prieten ceva.cu toti avm zile bunbe zile rele

| IoanaPsy a răspuns:

Buna, Bianca. Din ce spui, se pare ca te confrunti cu o aplatizare emotionala. Este o reactie normala tinand cont de contextul descris (ignorarea de catre colegi si alte evenimente neplacute). Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti inca la scoala iti recomand sa vorbesti cu psihologul/consilierul scolii pentru a vedea care este cauza exacta a starii tale si ce recomandari poate sa iti ofere. Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l ofer este sa nu lasi sa treaca foarte mult timp petrecut in aceasta aplatizare pentru ca poate avea efecte pe termen lung. Succes!

| MitchAlpaca a răspuns:

Nu ai emotii.In concluzie, esti vampir.