| IMihaitza a întrebat:

Revin cu un update la postarea anterioară.
Situația azi a degenerat și mai mult.
Tatăl meu iarăși a băut. Si am venit in casa si-a gasit motiv de cearta, faptul că bicicleta era murdară si scartaia frâna.
După care a inceput cu chestii ce nu ii convin!
Anume prietenă mea, a inceput sa înjure. Mi-a spus că pot sa plec sa stau cu ea si sa il las in pace!
Tot zice ca familia lor e de tigani dar nu e așa! Pur si simplu nu ii place lui!
Urla, ma face retardat, handicapat etc pentru ca spune el ca mama ei a umblat cu vrăji etc. Dar mama ei e o femeie chiar super ok!

Iarăși a inceput sa injure, ca sa stau cu ei, nu stiu ce!

Precizez ca mai am 3 zile si fac 18 ani!

Imi spune ca nu ii respect!
Si eu la vârsta asta, nu ma droghez, nu merg nopțile plin cluburi, nu beau, niciodata nu m-a luat de la poliție, iar el a făcut multe din acestea!

Practic am fost cuminte si mereu tot de mine se ia.

Ba nu ii convine de prietenă mea, ba nu ii convine curățenia! De cand sunt eu cred ca maxim de 10 ori le-am comentat fără exagerare!

Trebuie să mergem intr-o vacanță si azi s-a rugat de mine sa nu ma duc, a zis ca maine merge sa imi deconecteze telefonul de la retea si sa ma iau sa plec.
Bunicul meu a zis ca ma lasa sa stau la el. Si a cumpărat un apartament si il renoveaza iar în locuința în care sta acum a zis ca pot sta eu.
Încă nu a terminat lucrarea la apartament deci, nu stiu daca acum va vrea sa ma tina la el!
Eu chiar simt ca sunt hotarat sa plec.
Pentru ca de cand sunt mic el ma îndepărta de el (tata)!
Si intr-un fel ma simt si capabil sa fac asta!
Vreau sa le demonstrez ca o sa imi iau si bacul si ma descurc!

De bunicul meu spune numai chestii urâte, dar la nevoie el pare să fie singurul care ma ajuta!

Acum imi vine sa ma iau sa plec. La cate înjurături și vorbe a zis astăzi.
Astept parerea sau sfaturi.

Tastatura e de vina pentru cuvintele greșite... Imi cer scuze

Răspuns Câştigător
| Angelicc a răspuns:

Hey, se vede ca el are o problemă destul de gravă. Nu e vina ta, nici a prietenei tale, deci te rog sa nu te învinovatesti pentru nimic. Sună trist și imi pare că trebuie sa iti zic dar tatăl tau ar trebui să caute ajutor, altfel cu starea asta o sa va chinuie pe ambii. Ai grija de tine! Mersii sad

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si tatăl meu a făcut la fel cu mine de cand am fost mica.Eu am plecat de la 14 ani de acasa cu fostul meu iubit tocmai pentru ca situatia in familia mea era una toxică și lucrul ăsta m-a facut sa nu simt ca mai e locul meu acolo si sa imi doresc propria familie, dar nu prea am avut ce sa fac altceva.

Cand mai mergeam la ei cate o saptamana sau pentru scoala (Eu stand la fostul la tara) mereu venea cu scandal inventând N motive sa se ia de mine.Chiar mi-am dezvoltat o panica de fiecare dată când auzeam usa ca se deschide încet sau stiam ca ia salariul pentru ca stiam ca vine cu cearta.Ma făceam ca dorm de cele mai multe ori si si asa ma trezea de multe ori până m-am mutat de tot.
Cand m-am despărțit de fostul am fost nevoită sa ma întorc la ai mei. Tata ce pana atunci se certa cu mine din cauza fostului si a altor lucruri acum se certa cu mine ca de ce ne-am despărțit.Nu stiu cat a durat si am plecat iar, acum mai merg o data pe luna la ei (uneori mai des ca am casa in constructii in oras) dar cand e beat nu le *** pragul.

Invata si ia bacul, vorbeste cu bunicul tau sa te lase sa te muți la el, gasesteti un loc de munca si poate daca reușești să faci o facultate sau macar un curs de calificare intr-un domeniu mai bine platit si scapi.

| Emma30555 a răspuns:

Muta te în casa bunicului dar așteaptă sa renoveze apartamentul

| Sophieka a răspuns:

Daca vezi ca e bolnav cu capul...Pentru ce te mai lasi la varsta asta atat de afectat?

Pregateste-te sa iti iei viata in propriile maini si sa pleci.

Daca nu ai unde sa mergi...Mai suporta 2-3 luni de zile, pana faci bani ( asta insemnand sa te angajezi neaparat ) si apoi pleci pe chirie sau cauti un loc de munca care ofera si cazare.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Fa ce te face fericit și împlinit cu Adevărată cel mai bine sa schapi de sa oameni sănătatea ta și libertatea ta este in pericol lângă așa oameni

| Crescent a răspuns:

Se vede ca nu prea mai ai ce sa faci cu el. Degeaba vorbesti cu un om care nu te asculta.
Daca poti sa stai cu bunicul tau, atunci mergi. Cred ca e cea mai buna idee.

| IMihaitza explică (pentru Crescent):

Am incercat sa ii explic... so cu prietena mea, ca nu e așa cum crede numai sa vrea sa o cunoască. Si sa ma asculta si el, aveam nevoie ca unele chestii cu el sa le. vorbesc, dar de cand sunt mic tot sper ca se va schimba degeaba

| Crescent a răspuns (pentru IMihaitza):

Te cam inteleg aici. Si tata e cam la fel ca al tau. Eu cred ca nu se va schimba prea mult, sau prea curand.